x

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.07.2022

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Zdjęcie: trenerzy Akademii Mistrzów Smaku / materiały prasowe
Zdjęcie: trenerzy Akademii Mistrzów Smaku / materiały prasowe
Sednem warszawskiego spotkania było zaprezentowanie jego uczestnikom szczegółowego harmonogramu roku akademickiego, a także m.in. zatwierdzenie podstawy programowej cyklu szkoleń wraz z kryteriami oceny uczniów, przebiegu egzaminu wstępnego i końcowego.

Cykl 15 szkoleń został precyzyjnie opracowany, aby zachować spójność i niepowtarzalność tematów. Warsztaty i spotkania będą odbywać się w w całej Polsce, w miejscach takich jak: Restauracja Belvedere, Atelier Chef’s Culinar, Chefs Table by Ernest Jagodziński, Comfort Food Studio w Hali Koszyki, Studio Aruana Hotelu Narvil Conference &Spa czy Pałac w Oborach.

Uczestnicy zgłębią nie tylko podstawy gastronomiczne takie jak wiedza techniczna związana z produktami i ich obróbką w kontekście różnych kuchni świata. W trakcie trwania akademii jej adepci będą pracować wspólnie z trenerami i ekspertami, poznają informacje z zakresu ekonomii, prowadzenia kuchni, engineeringu menu, marketingu produktu oraz rozwoju i promocji marki osobistej.

–To dla mnie wielki zaszczyt współtworzyć wyjątkową przestrzeń edukacyjną razem z szefami kuchni, ekspertami, mecenasami i patronami, podzielającymi tą samą wizję. Wymiana doświadczeń, sugestii, dobrych rad, to dowód że razem możemy zrobić więcej.” – mówi Elżbieta Nitsze Prezes Belvedere Gourmet Group, Organizator Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere.

Niezbędne wsparcie dla przyszłych kucharzy
Trenerzy i eksperci Akademii wierzą, że skonstruowany przez nich proces kształcenia stanowić będzie istotny krok w rozwoju młodzieży, która posiadając talent kulinarny po zakończeniu szkoły średniej nierzadko nie uzyskała wystarczającego wsparcia ze strony środowiska kulinarnego, aby móc rozwijać się w wyuczonym zawodzie.

–  Angażując się w ten projekt, mogę pomóc młodym, którzy są w tym miejscu, w którym ja byłem niedawno. A było to zaledwie 8 lat temu. Akademia jest dla mnie nie tylko genialnym pomysłem na wsparcie młodych adeptów sztuki kulinarnej, ale również formą edukacji dla samego siebie. W tym zawodzie nie ma lepszej możliwości rozwoju niż współpraca z innymi szefami kuchni – mówi Michał Toczyłowski, jeden z trenerów Akademii.

Kluczowe daty
Rada Programowa uzgodniła także oś czasu związaną z terminami dotyczącymi poszczególnych warsztatów oraz egzaminów. Kluczowe dla adeptów daty to między innymi: 5 września 2022 r. - egzamin kwalifikacyjny, 27 września 2022 r. rozpoczęcie roku akademickiego w Atelier Chefs Culinar ze wspólnym spotkaniem uczestników, szkół, trenerów, ekspertów, patronów medialnych, honorowych, sponsorów i mediów, 13 czerwca 2023 r. – uroczyste zakończenie pierwszej edycji roku akademickiego 2022/2023 wraz z ogłoszeniem i wręczeniem nagród laureatom.

Dla najlepszego adepta Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere została przewidziana niepowtarzalna nagroda główna w postaci kilkudniowego wyjazdu kulinarnego do jednego z europejskich miast wraz ze stażem pod okiem szefa kuchni w restauracji nagrodzonej gwiazdkami Michelin.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej