x

Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu - trzecia restauracja Marcina Popielarza

Kategoria: Miejsca    21.07.2022

Na gastronomicznej mapie Gdańska pojawiło się nowe miejsce - 20 lipca znany szef kuchni Marcin Popielarz otworzył swą nową restaurację Hewelke Restaurant & Bakery we Wrzeszczu. To już trzeci jego lokal, po Białym Króliku w Gdyni i Biôłim Trusie w Sulęczynie.

Wnetrze Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnetrze Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu. Zdjęcie: materiały prasowe
Hewelke Restaurant & Bakery mieści się na terenie historycznego gdańskiego browaru odrestaurowanego i oddanego ponownie do użytku w 2022 roku. Po renowacji browar przeobraził się w rozbudowany kompleks złożony z 25 eleganckich apartamentów na wynajem krótko i długoterminowy z zabytkowych budynkach Willi Dyrektora i Suszarni. Jesienią otwarta zostanie także Spa Sphaera – imponująca strefa Spa & Wellness z basenem, jacuzzi, saunami, hammanem i gabinetami zabiegowymi.

Hewelke Restaurant to zlokalizowane w klimatycznych, piwnicznych wnętrzach miejsce otwarte dla wszystkich, gastropub z klimatyczną kuchnią chef patrona Marcina Popielarza i head chefa Alyony Orel, która pracowała z nim od kilku lat także w gdyńskim Białym Króliku.

Danie z menu Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu - placek ziemniaczany z kaczką i kurkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Danie z menu Hewelke Restaurant & Bakery w Gdańsku Wrzeszczu - placek ziemniaczany z kaczką i kurkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Ten nowy koncept to połączenie tradycji kulinarnych z różnych części świata oraz towarzyszącej im selekcji najlepszych alkoholi. Kucharze puszczają tu wodze fantazji i zapraszają na podróż poprzez swoje ulubione smaki kuchni międzynarodowej, w menu nie brakuje potraw bardziej tradycyjnych, jak i tych o orientalnych nutach.
Hewelke oferuje szybkie lunche, ale i długie, niespieszne kolacje przy bogato wyposażonym barze lub opcję chef’s table pozwalającą na „podglądanie” kucharzy przy pracy oraz żywy, bezpośredni kontakt. Sama kuchnia jest otwarta, widoczna z sali, co skraca dystans między gotującymi a gośćmi i jest atrakcją samą w sobie.

Na miejscu funkcjonuje także rzemieślnicza piekarnia Hewelke Bakery wypiekająca chleby na zakwasie i najlepszej mące, długo zachowujące świeżość. Dawniej raczyły gości Hotelu Quadrille w Gdyni, od teraz dostępne są szerszej grupie trójmiejskich odbiorców.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej