– W Polsce nie było do tej pory browarów tematycznych, a ta idea jest nam wyjątkowo bliska. Chcieliśmy pokazać Bałtów, jego początki, sielski krajobraz, historie, legendy i opowieści mniej znane w innych częściach kraju – mówi Piotr Śmigiel, właściciel agencji Pełnia.
Z lokalnej wody źródlanej
Browar Bałtów to pierwszy w Polsce browar tematyczny, czyli mały, niezależny koncept związany z miejscem o wyjątkowym charakterze i opowiadający jego historię. Miejsce zostało stworzone z pasją - jednocześnie zaprasza do spróbowania wyjątkowego regionalnego browaru rzemieślniczego i wspólnej celebracji historii Bałtowa i okolic.
– Nasze piwo tworzymy zgodnie z najnowszą na świecie technologią Kaspar Schulz. Do produkcji wykorzystujemy słód z najwyższej klasy słodowni Weyermann w Bambergu, a konsultantem technologicznym jest Dominik Maldoner. Ponieważ nasze piwo łączymy z historią Bałtowa, produkujemy je z lokalnej wody źródlanej z pokładów jurajskich – podkreśla Michał Czarnecki, mistrz browarnictwa w Browarze Bałtów.
Wiele legend
W ofercie firmy jest pięć rodzajów złotego trunku: Pils, Lager, Pszeniczne, Apa i piwo propolisowo-miodowe, a już niedługo do tej propozycji dołączy piwo bezalkoholowe. Każdy rodzaj opowiada inną legendę.
Czarcia Stopka – klasyczny lager stworzony na cześć odkrycia, które zapoczątkowało historię powstania pierwszego w Polsce parku dinozaurów. W 2001 roku dr Gerard Gierliński postanowił sprawdzić źródło ludowej legendy w późno-jurajskich skałach regionu świętokrzyskiego z najbardziej intrygującym miejscem, tzw. Czarcią Stopką w Bałtowie.
Serce Smoka – klasyczny pils, opowiadający historię inspirowaną jamą, która znajduje się w Bałtowie, potocznie nazywaną Smoczą Jamą. Akcja legendy ma miejsce w zamierzchłych czasach, kiedy to Bałtów nazywany był Bałutowem a ludzie żyli w sąsiedztwie smoków i innych baśniowych stworzeń. Do dzisiaj w herbie Bałtowa znajduje się właśnie smok.
Tajemnica Wiedźmy – piwo pszeniczne, które swoją historią nawiązuje do jednej z Bałtowskich atrakcji turystycznych - Sabatówki. Motyw wiedźm i czarownic jest bardzo popularny w rejonie gór świętokrzyskich. Wiedźmy gromadziły się w czasie sabatów na Łysej Górze, zajmowały się zbieraniem ziół, które były im potrzebne do odprawiania czarów i rzucania uroków. Mówiło się, że kiedy wichura szalała na świecie, łamała drzewa i zrywała strzechy, to na Łysej Górze wiedźmy wyprawiały wesele.
Pieśń Pszczoły – propolisowe piwo z miodem, powstało w Bałtowskim Browarze na cześć pszczół. Bałtów wśród pszczelarzy z całej Europy, uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc spotkań. Od 11 lat nieprzerwanie odbywa się tam Święto Pszczoły. Piwo propolisowe ma właściwości zdrowotne.
Zmiana Warty – piwo w stylu American Pale Ale. Historia związana z tym piwem nawiązuje do czwartego JuraParku, a pierwszego który powstał w USA w stanie UTAH - Moab Giants. Jest to spełnienie marzeń twórcy marki JuraPark Piotra Lichoty o zbudowaniu tematycznego parku z dinozaurami w Stanach Zjednoczonych.
Nie tylko trunek
Bałtowskie opowieści stanowiły inspirację do stworzenia niepowtarzalnych słuchowisk, które po zeskanowaniu kodu QR z etykiety piwa, można znaleźć w Storytel. Dodatkowo do oferty Browaru Bałtów będą wprowadzane warianty sezonowe, limitowane, a inspiracje smakowe do ich powstania czerpane są od bawarskich mistrzów warzelnictwa. Piwa z Browaru Bałtów można skosztować na miejscu, ale także zamówić w sklepie internetowym, czy kupić w wybranych sklepach.