x

Browar Bałtów - pierwszy w Polsce tematyczny browar regionalnych piw rzemieślniczych

Kategoria: Miejsca    21.07.2022

W Bałtowie otwarto pierwszy w Polsce browar tematyczny. Twórcy konceptu oferują na miejscu i w sklepie internetowym pięć piw kraftowych, z którymi łączą się legendy i historie z Bałtowa i okolic.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Unikalny w skali kraju koncept Browar Bałtów powstał w Bałtowie, miejscowości w województwie świętokrzyskim, na terenie której znajduje się Bałtowski Kompleks Turystyczny (JuraPark Bałtów, Park Rozrywki, Zwierzyniec Bałtowski, Ośrodek Jeździecki “Kraina Koni”, Park Miniatur “Polska w Miniaturze”, Prehistoryczne Oceanarium, Sabatówka). Browar Bałtów mieści się w samym sercu BKT, w dawnej stajni Krainy Koni, która została całkowicie przebudowana. Twórcami browaru są DLF Invest oraz agencja Pełnia.

– W Polsce nie było do tej pory browarów tematycznych, a ta idea jest nam wyjątkowo bliska. Chcieliśmy pokazać Bałtów, jego początki, sielski krajobraz, historie, legendy i opowieści mniej znane w innych częściach kraju – mówi Piotr Śmigiel, właściciel agencji Pełnia.

Z lokalnej wody źródlanej
Browar Bałtów to pierwszy w Polsce browar tematyczny, czyli mały, niezależny koncept związany z miejscem o wyjątkowym charakterze i opowiadający jego historię. Miejsce zostało stworzone z pasją - jednocześnie zaprasza do spróbowania wyjątkowego regionalnego browaru rzemieślniczego i wspólnej celebracji historii Bałtowa i okolic.

– Nasze piwo tworzymy zgodnie z najnowszą na świecie technologią Kaspar Schulz. Do produkcji wykorzystujemy słód z najwyższej klasy słodowni Weyermann w Bambergu, a konsultantem technologicznym jest Dominik Maldoner. Ponieważ nasze piwo łączymy z historią Bałtowa, produkujemy je z lokalnej wody źródlanej z pokładów jurajskich – podkreśla Michał Czarnecki, mistrz browarnictwa w Browarze Bałtów.

Wiele legend
W ofercie firmy jest pięć rodzajów złotego trunku: Pils, Lager, Pszeniczne, Apa i piwo propolisowo-miodowe, a już niedługo do tej propozycji dołączy piwo bezalkoholowe. Każdy rodzaj opowiada inną legendę.

Czarcia Stopka – klasyczny lager stworzony na cześć odkrycia, które zapoczątkowało historię powstania pierwszego w Polsce parku dinozaurów. W 2001 roku dr Gerard Gierliński postanowił sprawdzić źródło ludowej legendy w późno-jurajskich skałach regionu świętokrzyskiego z najbardziej intrygującym miejscem, tzw. Czarcią Stopką w Bałtowie.

Serce Smoka – klasyczny pils, opowiadający historię inspirowaną jamą, która znajduje się w Bałtowie, potocznie nazywaną Smoczą Jamą. Akcja legendy ma miejsce w zamierzchłych czasach, kiedy to Bałtów nazywany był Bałutowem a ludzie żyli w sąsiedztwie smoków i innych baśniowych stworzeń. Do dzisiaj w herbie Bałtowa znajduje się właśnie smok.

Tajemnica Wiedźmy – piwo pszeniczne, które swoją historią nawiązuje do jednej z Bałtowskich atrakcji turystycznych - Sabatówki. Motyw wiedźm i czarownic jest bardzo popularny w rejonie gór świętokrzyskich. Wiedźmy gromadziły się w czasie sabatów na Łysej Górze, zajmowały się zbieraniem ziół, które były im potrzebne do odprawiania czarów i rzucania uroków. Mówiło się, że kiedy wichura szalała na świecie, łamała drzewa i zrywała strzechy, to na Łysej Górze wiedźmy wyprawiały wesele.

Pieśń Pszczoły – propolisowe piwo z miodem, powstało w Bałtowskim Browarze na cześć pszczół. Bałtów wśród pszczelarzy z całej Europy, uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc spotkań. Od 11 lat nieprzerwanie odbywa się tam Święto Pszczoły. Piwo propolisowe ma właściwości zdrowotne.

Zmiana Warty – piwo w stylu American Pale Ale. Historia związana z tym piwem nawiązuje do czwartego JuraParku, a pierwszego który powstał w USA w stanie UTAH - Moab Giants. Jest to spełnienie marzeń twórcy marki JuraPark Piotra Lichoty o zbudowaniu tematycznego parku z dinozaurami w Stanach Zjednoczonych.

Nie tylko trunek
Bałtowskie opowieści stanowiły inspirację do stworzenia niepowtarzalnych słuchowisk, które po zeskanowaniu kodu QR z etykiety piwa, można znaleźć w Storytel. Dodatkowo do oferty Browaru Bałtów będą wprowadzane warianty sezonowe, limitowane, a inspiracje smakowe do ich powstania czerpane są od bawarskich mistrzów warzelnictwa. Piwa z Browaru Bałtów można skosztować na miejscu, ale także zamówić w sklepie internetowym, czy kupić w wybranych sklepach.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Green Caffè Nero - sześć nowych kawiarni na dobry początek roku

Green Caffè Nero rozpoczyna dynamicznie nowy rok, otwierając cztery kawiarnie w styczniu i planując dwie kolejne premiery do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Pedet Renoma - Wrocław zyskuje unikatowy food hall

Jesienią ruszy wrocławska strefa gastronomiczno-kulturalna Pedet Renoma. Wyróżnikiem nowego food hallu mają być autorskie koncepty restauracyjne i atmosfera historycznego miejsca. Za projektem stoi firma Globalworth, która jest również właścicielem i zarządcą warszawskiej Hali Koszyki.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej