x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

VIII Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    21.07.2022

600 różnych rodzajów whisky w czasie dwóch dni - wszystko to podczas Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze, na którym już po raz ósmy spotkają się producenci, dystrybutorzy i fani dojrzewających alkoholi mocnych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
26 i 27 sierpnia miłośnicy mocnych alkoholi z całej Polski po raz kolejny spotkają się na Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze, by degustować oraz poznawać najlepsze trunki ze Szkocji, Irlandii, Stanów Zjednoczonych czy Japonii. W tym roku na odwiedzających czeka łącznie 600 różnych rodzajów whisky od 150 światowych marek.

Festiwalowy łyk wiedzy
A na tym nie koniec, bo jak co roku imprezie towarzyszyć będą zamknięte degustacje, tzw. masterclass, które stanowią doskonałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy na temat zbożowych destylatów oraz do poznania czołowych osób w branży mocnych alkoholi. Do tej pory festiwal w Jastrzębiej Górze w kolejnych latach odwiedzili m.in. Ian Millar, globalny ambasador whisky Glenfiddich, Kisten Grant Meikle, potomkini 5-tej generacji rodziny Grant, czy Andy MacDonald, manager destylarni Glenmorangie.

W tym roku odbędzie się m.in. masterclass, w którym udział wezmą Stewart Buchanan oraz Adam Frankowski, czyli odpowiednio globalny ambasador oraz ambasador słynnej marki The GlenDronach. Oprócz specjalnie przygotowanych, zamkniętych spotkań typu masterclass dla gości dostępne będą także darmowe panele degustacyjne.

Nie tylko whisky
Festiwal w Jastrzębiej Górze to oprócz setek trunków z całego świata także okazja do wzięcia udziału w animacjach, konkursach i atrakcjach, które jak co roku towarzyszyć będą imprezie. Nie zabraknie także muzyki na żywo oraz pofestiwalowego afterparty. W tym roku na festiwalowej scenie zagrają Maciej Maleńczuk oraz zespół Sztywny Pal Azji.

Organizatorem festiwalu jest Dom Whisky. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 22 i 23 sierpnia 2014 roku, a jej piąta odsłona zgromadziła rekordową liczbę odwiedzających, która wyniosła blisko 7000 gości.

Bilety już dostępne
Program festiwalu, wraz z listą wystawców znaleźć można na stronie http://festiwalwhisky.pl/. Tam też możemy kupić bilety na każdy z festiwalowych dni. Pojedyncza wejściówka (na sobotę lub niedzielę) to koszt 290 złotych, zaś za bilet dwudniowy zapłacimy 440 złotych. W cenę każdego biletu wliczone są bony degustacyjne o wartości 70 zł (bilet jednodniowy) lub 100 złotych (bilet dwudniowy).

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Hub.Praga na Nocnym Markecie. Witek Iwański zaprezentuje street foodowe menu

Gościem Nocnego Marketu od 4 do 6 sierpnia będzie restauracja Hub.Praga. Specjalnie na tę okazję jej szef kuchni Witek Iwański przygotował menu, w którym znajdą się m.in. pączki z konfitowaną kaczką.

Dzień Czekolady: od gorzkich ziaren kakaowca po czekoladowe innowacje XXI w.

Jak czekoladowy rynek rozwija się w Polsce? W jakich czekoladowych wariacjach zakochaliśmy się do szaleństwa? Przypadający 7 lipca Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby przyjrzeć się najsłodszej branży świata.

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Glovo dostarczy zamówienia na festiwal muzyczny Kortowiada. Koniec z kolejkami po jedzenie!

To pierwsze tego typu rozwiązanie oferowane przez platformę delivery na imprezie masowej - na terenie 61. Juwenaliów Olsztyńskich Glovo uruchomi punkt odbioru zamówień złożonych za pomocą aplikacji. Nie zabraknie konkursów, zniżek i promocji.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej