x

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    19.07.2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Ekipa kopenhaskiej restauracji Geranium cieszy się ze zwycięstwa w The World’s 50 Best 2022. W środku szef kucjhni i współwłaściciel Geranium Rasmus Kofoed (w kamizelce, z  muszką). Zdjecie: David Holbrook
Ekipa kopenhaskiej restauracji Geranium cieszy się ze zwycięstwa w The World’s 50 Best 2022. W środku szef kucjhni i współwłaściciel Geranium Rasmus Kofoed (w kamizelce, z muszką). Zdjecie: David Holbrook
Podczas odbywającej się wieczorem 18 lipca w Londynie gali ogłoszono laureatów corocznego rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło restauracji Disfrutar w Barcelonie, drugie konceptowi Central w Limie, zaś na pierwszym miejscu uplasowało się kopenhaskie Geranium. W zeszłorocznym zestawieniu The World’s 50 Best Geranium zajęło drugie miejsce, zostało wyprzedzone przez inny kopenhaski lokal – słynną Nomę René Redzepiego.

– W zeszłym roku po zakończeniu lockdownu otworzyliśmy Geranium na nowo i kompletnie zmieniliśmy menu. Nie było to łatwe, ale podjęliśmy się tego wyzwania. Pozbyliśmy się popisowych dań, poczułem sporo wolności. To była wspaniała podróż i co ważne, była to wspólna podróż całego naszego zespołu. Mamy bardzo lojalną, oddaną i naprawdę świetną ekipę – mówił już po ogłoszeniu wyników Rasmus Kofoed, szef kuchni i współwłaściciel kopenhaskiej restauracji.

Wegetariańska rewolucja
Geranium jest pierwszym lokalem spośród zwycięzców wszystkich dotychczasowych edycji The World’s 50 Best, który zdecydował się na wykreślenie mięsa ze swojego menu. Nastąpiło to w styczniu 2022 roku. Decyzja ta odbiła się szerokim echem w mediach.

Kopenhaski lokal nie jest jednak miejscem serwującym wyłącznie kuchnię roślinną, bo w jego karcie znajdziemy ryby i owoce morza.
– Było mi trudno tworzyć dania mięsne, bo sam nie spożywam mięsa. Uwielbiam za to warzywa, ryby, skorupiaki i chciałem, aby menu odzwierciedlało także to, co sam lubię jeść – tłumaczy Rasmus Kofoed.

The Best of The Best
Po zmianie z 2019 roku dotyczącej reguł wyłaniania najlepszych lokali, zdobywcy pierwszego miejsca trafiają na listę The Best of The Best. Grupuje ona wszystkie restauracje, które zwyciężyły w corocznym plebiscycie The World's 50 Best Restaurants i na które nie można oddawać głosu w kolejnych edycjach listy.

Wśród najlepszych z najlepszych do tej pory znalazły się m.in.restauracje El Bulli, Osteria Francescana, Eleven Madison Park, Noma, El Celler de Can Roca czy The Fat Duck.

Kontrowersyjny ranking
The World’s 50 Best Restaurants to coroczne nagrody branży gastronomicznej przyznawane od 2013 roku. Lista najlepszych lokali publikowana jest przez firmę William Reed, która ogłasza również inne zestawienia m. in. 50 najlepszych restauracji w Azji (Asia’s 50 Best) – od 2002 roku oraz 50 najlepszych restauracji w Ameryce Łacińskiej (Latin America’s 50 Best) – od 2013 roku.
Ranking jest często obiektem krytyki z powodu swojej metodologii, nie do końca jasnych kryteriów oceny oraz faktu, że rzetelność jurorów jest trudna do zweryfikowania. Kontrowersje w ubiegłych latach rodziła też nadreprezentacja restauracji z Europy i nikła obecność lokali z innych części świata, jak Azja czy Ameryka Północna.

LISTA LAUREATÓW The World’s 50 Best 2022
1. Geranium (Kopenhaga, Dania) - najlepsza restauracja w Europie
2. Central (Lima, Peru) - najlepsza restauracja w Ameryce Południowej
3. Disfrutar (Barcelona, Hiszpania)
4. Diverxo (Madryt, Hiszpania)
5. Pujol (Mexico City, Meksyk) - najlepsza restauracja w Ameryce Północnej
6. Asador Etxebarri (Axpe, Hiszpania)
7. A Casa do Porco (São Paulo, Brazylia)
8. Lido 84 (Gardone Riviera, Włochy)
9. Quintonil (Mexico City, Meksyk)
10. Le Calandre (Rubano, Włochy)
11. Maido (Lima, Peru)
12. Uliassi (Senigallia, Włochy)
13. Steirereck (Wiedeń, Austria)
14. Don Julio (Buenos Aires, Argentyna)
15. Reale (Castel di Sangro, Włochy)
16. Elkano (Getaria, Hiszpania)
17. Nobelhart & Schmutzig (Berlin, Niemcy)
18. Alchemist (Kopenhaga, Dania)
19. Piazza Duomo (Alba, Włochy)
20. Den (Tokio, Japonia) - najlepsza restauracja w Azji
21. Mugaritz (San Sebastian, Hiszpania)
22. Septime (Paryż, Francja)
23. The Jane (Antwerpia, Belgia)
24. The Chairman (Hong Kong)
25. Frantzén (Sztokholm, Szwecja)
26. Restaurant Tim Raue (Berlin, Niemcy)
27. Hof van Cleve (Kruishoutem, Belgia)
28. The Clarence (Paryż, Francja)
29. St. Hubertus (San Cassiano, Włochy)
30. Florilege (Tokio, Japonia)
31. Arpège (Paryż, Francja)
32. Mayta (Lima, Peru)
33. Atomix (New York City, Nowy Jork)
34. Hiša Franko (Kobarid, Słowenia)
35. The Clove Club (Londyn, UK)
36. Odette (Singapur)
37. Fyn (Cape Town, RPA)
38. Jordnær (Kopenhaga, Dania)
39. Sorn (Bangkok, Tajlandia)
40. Schloss Schauenstein (Fürstenau, Szwajcaria)
41. La Cime (Osaka, Japonia)
42. Quique Dacosta (Dénia, Hiszpania)
43. Boragó (Santiago, Chile)
44. Le Bernardin (New York City, Nowy Jork)
45. Narisawa (Tokio, Japonia)
46. Belcanto (Lizbona, Portugalia)
47. Oteque (Rio de Janeiro, Brazylia)
48. Leo (Bogotá, Kolumbia)
49. Ikoyi (Londyn, Anglia)
50. SingleThread (Healdsburg, Kalifornia)


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej