x

MOBILNY TERMINAL PAX A920

Kategoria: Produkty    19.07.2022

eService wprowadza nowy mobilny terminal z dużym ekranem dotykowym i drukarką - Pax A920.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Urządzenie doskonale sprawdzi się u przedsiębiorców z branży gastronomicznej, potrzebujących estetycznych i nowoczesnych terminali bezprzewodowych o kompaktowych rozmiarach. A920 otrzymał w eService unikalne
oprogramowanie, wzbogacające jego funkcje o nowe przydatne możliwości, np. doliczania napiwków i płatności w walucie karty zagranicznej, a także jasny i ciemny motyw wyświetlacza. W trakcie płatności terminal komunikuje się z klientami za pomocą sympatycznych animacji wywołujących niemałe zaskoczenie i pozytywne reakcje. Do istotnych cech urządzenia zalicza się też zapewniającą wiele godzin pracy pojemną baterię (aż 5250 mAh) oraz możliwość współpracy z kasą fiskalną online.

www.eservice.pl/kontakt
tel.: +48 22 229 29 44

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Goodvalley to od teraz Dolina Dobra

Goodvalley - producent mięsa z Przechlewa zmienił nazwę na Dolina Dobra, aby jeszcze bardziej podkreślić swoje lokalne pochodzenie i odpowiedzieć na potrzeby konsumentów. Wraz z nową nazwą do portfolio wprowadzone zostały nowe produkty.

Violife Grecki biały - teraz także w kostkach

Portofilo roślinnych alternatyw sera Violife dla gastronomii jest coraz bogatsze. Teraz profesjonaliści mogą korzystać już z nowej, wygodniejszej formy popularnego Violife Greckiego białego - gotowych kostek, idealnych do sałatek oraz innych dań na zimno i na ciepło.

NOWE SOSY W OFERCIE AJ FOOD

Klasyczny sos do frytek i kremowy sos o smaku sera Gouda to dwie nowe propozycje w ofercie firmy AJ Food, wprowadzane na rynek polski we współpracy z holenderskim właścicielem marek Remia i Gouda’s Glorie.

MĄKA PSZENNA TOTA!

Mąka pszenna Tota! typ 00 od Młynów Zbożowych Żabczyńscy jest idealna do klasycznej foccacii oraz do pizzy.

PLANEAT - BEZKOMPROMISOWO PYSZNE ROŚLINNE PRODUKTY DLA PROFESJONALISTÓW

Nielone, czyli roślinne surowe mięso mielone à la wołowe, oraz roślinny Gyros w stylu Greckim świetnie sprawdzą się w profesjonalnej kuchni wszędzie tam, gdzie sprawdzają się ich mięsne odpowiedniki.

ROŚLINNE ALTERNATYWY ONEDAYMORE

Roślinne produkty OneDayMore smakiem, teksturą, konsystencją oraz wyglądem przypominają dania mięsne - są soczyste, aromatyczne, dobrze przyprawione, a jednocześnie w 100% roślinne i z czystym składem.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej