x

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.07.2022

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
16 i 17 lipca we włoskim mieście Pollenzo odbył się ósmy międzynarodowy kongres ruchu Slow Food, podczas którego wybrano nowego przewodniczącego organizacji. Został nim ugandyjski działacz społeczny i agronom Edward Mukiibi. Do tej pory pełnił on rolę wiceprezesa ruchu, był także odpowiedzialny między innymi za projekt tzw. ogrodów agroekologicznych. Uprawiane są w nich warzywa, owoce i zioła wykorzystywane przez lokalne społeczności krajów afrykańskich w obszarach zagrożonych głodem i suszą.  

Mukiibi jest także laureatem m.in. nagrody Black Hand in the Pot na rzecz zrównoważonego rozwoju przyznawanej przez Uniwersytet Dillard oraz Rezolucję Świadectwa Rady Miasta Detroit. Edie, jak nazywają go współpracownicy, znalazł się również na liście 50 Next Awards w kategorii Empowering Educators dla młodych ludzi poniżej 35 roku życia kształtujących przyszłość gastronomii.

Zmiana pokoleniowa
Urodzony w roku założenia Slow Food nowy prezes organizacji wyznacza początek zmiany pokoleniowej w ruchu. Od dekad główne cele stowarzyszenia to zapobieganie zanikowi lokalnych kultur i tradycji kulinarnych oraz przeciwdziałanie rozwojowi tzw. fast life. Jego misją jest także szerzenie wiedzy na temat pochodzenia produktów, które spożywamy i tego, jak nasze wybory żywieniowe wpływają na świat wokół nas.

Mukiibi będzie musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, przed którymi stają dziś rolnicy, sadownicy, producenci i przetwórcy żywności na całym świecie. Do najważniejszych z nich należeć będą globalne ocieplenie i zmiany klimatu.
– Rola producentów żywności jako głównych sprawców katastrofy ekologicznej widoczna jest coraz wyraźniej. Nasz ruch, który od 30 lat pracuje nad zapewnieniem dobrego, czystego i uczciwego jedzenia, musi mieć odwagę, by objąć wiodącą rolę w ograniczaniu tego mającego katastrofalne skutki trendu – mówił były prezes Slow Food, Carlo Petrini.

Wykorzystać mocne strony ruchu
Podczas odbywającego się w miniony weekend kongresu wybrano także nowy komitet wykonawczy Slow Food. Zasiedli w nim działacze pochodzący z sześciu krajów świata: Włoch, Niemiec, Japonii, Holandii, Meksyku, USA.

– Jako grupa chcemy maksymalnie wykorzystać mocne strony ruchu, mając świadomość jego niedoskonałości i tego, co musimy poprawić. Naszym celem jest nieustanna walka o prawo każdego człowieka do dobrej, czystej i uczciwej żywności, podnoszenie poziomu wiedzy społeczności lokalnych i ułatwianie wdrażania zrównoważonych systemów żywnościowych na całym świecie – mówi nowa sekretarz generalna Slow Food, Marta Messa.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej