x

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.07.2022

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy komitet wykonawczy Slow Food. W środku (w blękitnej koszuli) nowy prezes Slow Food Edward Mukiibi. Zdjęcie: materiały prasowe
16 i 17 lipca we włoskim mieście Pollenzo odbył się ósmy międzynarodowy kongres ruchu Slow Food, podczas którego wybrano nowego przewodniczącego organizacji. Został nim ugandyjski działacz społeczny i agronom Edward Mukiibi. Do tej pory pełnił on rolę wiceprezesa ruchu, był także odpowiedzialny między innymi za projekt tzw. ogrodów agroekologicznych. Uprawiane są w nich warzywa, owoce i zioła wykorzystywane przez lokalne społeczności krajów afrykańskich w obszarach zagrożonych głodem i suszą.  

Mukiibi jest także laureatem m.in. nagrody Black Hand in the Pot na rzecz zrównoważonego rozwoju przyznawanej przez Uniwersytet Dillard oraz Rezolucję Świadectwa Rady Miasta Detroit. Edie, jak nazywają go współpracownicy, znalazł się również na liście 50 Next Awards w kategorii Empowering Educators dla młodych ludzi poniżej 35 roku życia kształtujących przyszłość gastronomii.

Zmiana pokoleniowa
Urodzony w roku założenia Slow Food nowy prezes organizacji wyznacza początek zmiany pokoleniowej w ruchu. Od dekad główne cele stowarzyszenia to zapobieganie zanikowi lokalnych kultur i tradycji kulinarnych oraz przeciwdziałanie rozwojowi tzw. fast life. Jego misją jest także szerzenie wiedzy na temat pochodzenia produktów, które spożywamy i tego, jak nasze wybory żywieniowe wpływają na świat wokół nas.

Mukiibi będzie musiał zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, przed którymi stają dziś rolnicy, sadownicy, producenci i przetwórcy żywności na całym świecie. Do najważniejszych z nich należeć będą globalne ocieplenie i zmiany klimatu.
– Rola producentów żywności jako głównych sprawców katastrofy ekologicznej widoczna jest coraz wyraźniej. Nasz ruch, który od 30 lat pracuje nad zapewnieniem dobrego, czystego i uczciwego jedzenia, musi mieć odwagę, by objąć wiodącą rolę w ograniczaniu tego mającego katastrofalne skutki trendu – mówił były prezes Slow Food, Carlo Petrini.

Wykorzystać mocne strony ruchu
Podczas odbywającego się w miniony weekend kongresu wybrano także nowy komitet wykonawczy Slow Food. Zasiedli w nim działacze pochodzący z sześciu krajów świata: Włoch, Niemiec, Japonii, Holandii, Meksyku, USA.

– Jako grupa chcemy maksymalnie wykorzystać mocne strony ruchu, mając świadomość jego niedoskonałości i tego, co musimy poprawić. Naszym celem jest nieustanna walka o prawo każdego człowieka do dobrej, czystej i uczciwej żywności, podnoszenie poziomu wiedzy społeczności lokalnych i ułatwianie wdrażania zrównoważonych systemów żywnościowych na całym świecie – mówi nowa sekretarz generalna Slow Food, Marta Messa.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej