x

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.07.2022

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek  (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Olimpiada Vera Pizza Napoletana to międzynarodowy konkurs organizowany przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Pizzaiolo z całego świata rywalizują ze sobą w jednej z pięciu kategorii: prawdziwa pizza napoletana, pizza gourmet, pizza smażona, mastunicola oraz calzone napoletano.

Ponadto, w olimpiadzie wyodrębniona została także kategoria dla amatorów, a więc miłośników pizzy, którzy nie są zawodowymi kucharzami. W tym roku zdobywcą pierwszego miejsca w tej właśnie kategorii został Polak, Kamil Błaszczyk.

Pizza z kiełbasą, puree i burakiem
Nasz rodak odniósł także sukces w konkurencji gourmet pizza, w której zawodnicy muszą przygotować pizzę wedle wytycznych AVPN, dobierając do niej wybrane przez siebie dodatki.

– Osoby, które są związane z gastronomią miały do wyboru dwie z pięciu konkurencji. Ja startowałem w kategorii vera napoletana, w której nie za dobrze mi poszło, za to w kategorii pizza gourmet odniosłem sukces. Musiałem zaprezentować pięć dowolnych składników z wykluczeniem dodatków słodkich lub cukierniczych oraz owoców. Na mojej pizzy znalazły się puree ziemniaczane, kiełbasa z mangalicy i koniny, piklowany burak i pędy kopru włoskiego. Użyłem także mozzarelli fior di latte. Założyłem sobie, że wejście do pierwszej dziesiątki będzie ogromnym sukcesem. Zupełnie nie spodziewałem się, że uda mi się zająć drugie miejsce – mówi Przemysław Szkudlarek, zdobywca srebrnego medalu w kategorii gourmet pizza.

Liczą się dwa składniki
W gronie nagrodzonych znalazł się również Tomasz Wolski z restauracji Hotelu Szczawnica Park Resort & Spa. Zajął on trzecie miejsce w kategorii mastunicola. Styl ten uchodzi za pierwowzór pizzy, a na samym placku znajdziemy jedynie smalec lub oliwę oraz świeżą bazylię. Regulamin dopuszcza jeszcze użycie niewielkiej ilości tartego sera z mleka owczego, koziego lub krowiego.

– Wydaje się, że jest to łatwe, ale to jedna z trudniejszych konkurencji, bo tu najważniejszą rolę gra ciasto i smalec, który przygotować musimy wcześniej. To dwa składniki, które mogą zaważyć o wszystkim. Dla mnie to ogromny sukces, bardzo się cieszę. Konkurencja była ogromna, ale się udało. Gdybym w przyszłości otworzył własną restaurację, to byłoby to dla mnie kropką nad “i”, na którą czekam – śmieje się Tomasz Wolski.

Prawdziwa napoletana
Prawdziwa neapolitańska pizza składa się jedynie z kilku podstawowych składników i ciasta na bazie długo dojrzewającego zakwasu, a lista dozwolonych dodatków jest regulowana przez AVPN. Stowarzyszenie dokonuje także certyfikacji lokali, których pizza spełnia wymogi prawdziwej napoletany.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej