x

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    15.07.2022

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek  (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Laureaci Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Od lewej: Tomasz Wolski (brązowy medal), Kamil Błaszczyk (złoty medal) i Przemysław Szkudlarek (srebrny medal). Zdjęcie: archiwum prywatne
Olimpiada Vera Pizza Napoletana to międzynarodowy konkurs organizowany przez Associazione Verace Pizza Napoletana (AVPN), czyli Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej. Pizzaiolo z całego świata rywalizują ze sobą w jednej z pięciu kategorii: prawdziwa pizza napoletana, pizza gourmet, pizza smażona, mastunicola oraz calzone napoletano.

Ponadto, w olimpiadzie wyodrębniona została także kategoria dla amatorów, a więc miłośników pizzy, którzy nie są zawodowymi kucharzami. W tym roku zdobywcą pierwszego miejsca w tej właśnie kategorii został Polak, Kamil Błaszczyk.

Pizza z kiełbasą, puree i burakiem
Nasz rodak odniósł także sukces w konkurencji gourmet pizza, w której zawodnicy muszą przygotować pizzę wedle wytycznych AVPN, dobierając do niej wybrane przez siebie dodatki.

– Osoby, które są związane z gastronomią miały do wyboru dwie z pięciu konkurencji. Ja startowałem w kategorii vera napoletana, w której nie za dobrze mi poszło, za to w kategorii pizza gourmet odniosłem sukces. Musiałem zaprezentować pięć dowolnych składników z wykluczeniem dodatków słodkich lub cukierniczych oraz owoców. Na mojej pizzy znalazły się puree ziemniaczane, kiełbasa z mangalicy i koniny, piklowany burak i pędy kopru włoskiego. Użyłem także mozzarelli fior di latte. Założyłem sobie, że wejście do pierwszej dziesiątki będzie ogromnym sukcesem. Zupełnie nie spodziewałem się, że uda mi się zająć drugie miejsce – mówi Przemysław Szkudlarek, zdobywca srebrnego medalu w kategorii gourmet pizza.

Liczą się dwa składniki
W gronie nagrodzonych znalazł się również Tomasz Wolski z restauracji Hotelu Szczawnica Park Resort & Spa. Zajął on trzecie miejsce w kategorii mastunicola. Styl ten uchodzi za pierwowzór pizzy, a na samym placku znajdziemy jedynie smalec lub oliwę oraz świeżą bazylię. Regulamin dopuszcza jeszcze użycie niewielkiej ilości tartego sera z mleka owczego, koziego lub krowiego.

– Wydaje się, że jest to łatwe, ale to jedna z trudniejszych konkurencji, bo tu najważniejszą rolę gra ciasto i smalec, który przygotować musimy wcześniej. To dwa składniki, które mogą zaważyć o wszystkim. Dla mnie to ogromny sukces, bardzo się cieszę. Konkurencja była ogromna, ale się udało. Gdybym w przyszłości otworzył własną restaurację, to byłoby to dla mnie kropką nad “i”, na którą czekam – śmieje się Tomasz Wolski.

Prawdziwa napoletana
Prawdziwa neapolitańska pizza składa się jedynie z kilku podstawowych składników i ciasta na bazie długo dojrzewającego zakwasu, a lista dozwolonych dodatków jest regulowana przez AVPN. Stowarzyszenie dokonuje także certyfikacji lokali, których pizza spełnia wymogi prawdziwej napoletany.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej