x

Piękna i pyszna Loara

Kategoria: Wino    16.07.2022

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Dolina Loary jest trzecim co do wielkości regionem apelacyjnym we Francji, obejmującym 51 zidentyfikowanych miejsc uprawy winorośli o najwyższym statusie jakości AOC (Appellation d’origine Contrôlée). Cechuje ją wysoka jakość win i naturalne piękno regionu.

Obszar pomiędzy Chalonnes-sur-Loire a Sully-sur-Loire jako jeden z tylko dziesięciu na świecie znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe winnice, zamki i najdłuższa francuska rzeka o tej samej nazwie są nieodłącznym elementem krajobrazu. Z ponad tysiącem winiarni otwartych dla zwiedzających. Loara jest miejscem przyjaznym enoturystom, którzy na szlakach pieszych i rowerowych mogą poruszać się po regionie oraz czerpać z jego uroku i smaków lokalnych produktów.

Prawie 60 tys. hektarów winnic rozpościera się na pięć podregionów, a kluczowe apelacje znajdują się bezpośrednio przy wartkim nurcie Loary. Rzeka ma istotny wpływ na uprawę winorośli: łagodzi klimat, chroniąc winnice przed wczesnowiosennym przymrozkiem, a jesienią dostarcza wilgoci niezbędnej do pojawienia się szlachetnej pleśni na wina słodkie. Ze względu na zimny klimat w Dolinie Loary przeważającym kolorem win jest biały, który przybiera różne formy: win musujących, spokojnych wytrawnych, półwytrawnych i słodkich z późno zbieranych winogron.

Aż 25% winnic stanowią certyfikowane uprawy ekologiczne i biodynamiczne, co plasuje Loarę na pozycji lidera ekologii. Silny nurt ekoproducentów regionu wypracował podwaliny pod pierwszą na świecie oficjalną definicję i kategorię win naturalnych, która została włączona w system prawny win francuskich. Już od kilku lat pod nazwą „Vin Méthode Nature” kryją się wina naturalne, wytwarzane według zdefiniowanych i ściśle określonych kryteriów produkcji. Przyświeca im idea niskiej interwencyjności, ekouprawy i niemal całkowitej rezygnacji z użycia środków chemicznych w uprawie i produkcji wina.

Loara to szeroki wachlarz stylów win na czele z białymi (41%) i musującymi (14%), ale region mocno stoi również winami różowymi (24%) i czerwonymi (21%). Trio najważniejszych białych szczepów winorośli stanowią chenin blanc, melon blanc i sauvignon blanc. Co do różu i czerwieni dominuje bordoska odmiana cabernet sauvignon, która lokalnie nazywana jest breton. Poza tym w niewielkich ilościach występują pinot noir, malbec, gamay, a na róż często używa się grolleau.

Co ciekawe, Loara zaraz po Szampanii jest największym producentem win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną z wtórną fermentacją w butelce. Najlepsze bąbelki powstają ze szczepu chenin blanc i określane są apelacjami Crémant de Loire, Vouvray Mousseux Méthode Traditionelle i Saumur Mousseux Méthode Traditionelle. Topowe wina słodkie to Coteaux du Layon, a najbardziej charakterna czerwień powstaje w Chinon.

Elementem dopełniającym smaki regionu są lokalnie wytwarzane kozie sery, które świetnie komponują się z miejscowymi winami. Loara ma aż 48 zarejestrowanych apelacji dla lokalnych serów. Najsłynniejsze z nich jak Sainte Maure, Crottin de Chavignol czy Valencay doskonale korespondują z winami opartymi na sauvignon
blanc jak Sancerre i Pouilly Fumé. Twardsze i bardziej dojrzałe łączy się z winami czerwonymi, a te z wyraźnym pleśniowym charakterem najlepiej pasują do win słodkich. Po spróbowaniu tych genialnych połączeń zapewniam, że nie tylko miło będziecie je wspominać, ale także częściej sięgać po wina z Doliny Loary.

 

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Polska drugim na świecie odbiorcą gruzińskiego wina

Prawie 70 procent Polaków zna wina gruzińskie, większość z nas ma do nich pozytywny stosunek i ceni ich smak oraz aromat. Polska kolejny rok z rzędu była jednym z liderów wśród krajów importujących wina gruzińskie, a ich eksport wzrósł o ponad 40 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Winiarskie trendy na horyzoncie

Trendy to delikatne powiewy zmian. Nigdy nie ma gwarancji, że przeobrażą się w wiatr na tyle mocny, by wydąć żagle najskromniejszego gastronomicznego konceptu i poprowadzić go do sukcesu. Jak ominąć winiarskie pułapki i złapać wiatr zmian w żagle?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej