x

Piękna i pyszna Loara

Kategoria: Wino    16.07.2022

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Winnice Doliny Loary, Fot. materiały prasowe.
Dolina Loary jest trzecim co do wielkości regionem apelacyjnym we Francji, obejmującym 51 zidentyfikowanych miejsc uprawy winorośli o najwyższym statusie jakości AOC (Appellation d’origine Contrôlée). Cechuje ją wysoka jakość win i naturalne piękno regionu.

Obszar pomiędzy Chalonnes-sur-Loire a Sully-sur-Loire jako jeden z tylko dziesięciu na świecie znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe winnice, zamki i najdłuższa francuska rzeka o tej samej nazwie są nieodłącznym elementem krajobrazu. Z ponad tysiącem winiarni otwartych dla zwiedzających. Loara jest miejscem przyjaznym enoturystom, którzy na szlakach pieszych i rowerowych mogą poruszać się po regionie oraz czerpać z jego uroku i smaków lokalnych produktów.

Prawie 60 tys. hektarów winnic rozpościera się na pięć podregionów, a kluczowe apelacje znajdują się bezpośrednio przy wartkim nurcie Loary. Rzeka ma istotny wpływ na uprawę winorośli: łagodzi klimat, chroniąc winnice przed wczesnowiosennym przymrozkiem, a jesienią dostarcza wilgoci niezbędnej do pojawienia się szlachetnej pleśni na wina słodkie. Ze względu na zimny klimat w Dolinie Loary przeważającym kolorem win jest biały, który przybiera różne formy: win musujących, spokojnych wytrawnych, półwytrawnych i słodkich z późno zbieranych winogron.

Aż 25% winnic stanowią certyfikowane uprawy ekologiczne i biodynamiczne, co plasuje Loarę na pozycji lidera ekologii. Silny nurt ekoproducentów regionu wypracował podwaliny pod pierwszą na świecie oficjalną definicję i kategorię win naturalnych, która została włączona w system prawny win francuskich. Już od kilku lat pod nazwą „Vin Méthode Nature” kryją się wina naturalne, wytwarzane według zdefiniowanych i ściśle określonych kryteriów produkcji. Przyświeca im idea niskiej interwencyjności, ekouprawy i niemal całkowitej rezygnacji z użycia środków chemicznych w uprawie i produkcji wina.

Loara to szeroki wachlarz stylów win na czele z białymi (41%) i musującymi (14%), ale region mocno stoi również winami różowymi (24%) i czerwonymi (21%). Trio najważniejszych białych szczepów winorośli stanowią chenin blanc, melon blanc i sauvignon blanc. Co do różu i czerwieni dominuje bordoska odmiana cabernet sauvignon, która lokalnie nazywana jest breton. Poza tym w niewielkich ilościach występują pinot noir, malbec, gamay, a na róż często używa się grolleau.

Co ciekawe, Loara zaraz po Szampanii jest największym producentem win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną z wtórną fermentacją w butelce. Najlepsze bąbelki powstają ze szczepu chenin blanc i określane są apelacjami Crémant de Loire, Vouvray Mousseux Méthode Traditionelle i Saumur Mousseux Méthode Traditionelle. Topowe wina słodkie to Coteaux du Layon, a najbardziej charakterna czerwień powstaje w Chinon.

Elementem dopełniającym smaki regionu są lokalnie wytwarzane kozie sery, które świetnie komponują się z miejscowymi winami. Loara ma aż 48 zarejestrowanych apelacji dla lokalnych serów. Najsłynniejsze z nich jak Sainte Maure, Crottin de Chavignol czy Valencay doskonale korespondują z winami opartymi na sauvignon
blanc jak Sancerre i Pouilly Fumé. Twardsze i bardziej dojrzałe łączy się z winami czerwonymi, a te z wyraźnym pleśniowym charakterem najlepiej pasują do win słodkich. Po spróbowaniu tych genialnych połączeń zapewniam, że nie tylko miło będziecie je wspominać, ale także częściej sięgać po wina z Doliny Loary.

 

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej