x

Michalina Szczepańska: Nowe kategorie, nowi konsumenci

Kategoria: Lifestyle - blog    15.07.2022

Co powiedzą Państwo na urodzinowy tort z wołowiny albo kaczki? Oczywiście jest też opcja warzywna. Wszystko to (i dużo więcej) przygotowane w kawiarni z okazji imprezy urodzinowej dla… psów.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
To rzeczywistość branży HoReCa w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy nie tak już geograficznie odległych Niemczech. I choć z punktu widzenia większości polskich konsumentów może to brzmieć (jeszcze) kosmicznie, to rynek produktów i usług dla zwierząt jest tym, na który warto szczególnie uważnie patrzeć w kontekście rodzących się tam kategorii czy subkategorii, a więc i szeregu okazji biznesowych. A niemało do powiedzenia będą tu mieli zarówno restauratorzy, jak i retailerzy.

Przed tymi pierwszymi zatem otwieranie kawiarenek dla czworonożnych przyjaciół albo też poszerzanie standardowego menu o więcej niż jedną pozycję dla zwierząt. Dla tych drugich natomiast inny przykład: lodówka ze świeżym, chłodzonym mięsem. Poporcjowanym, mielonym, zapakowanym w poręczne opakowania. Mięso to jednak przygotowane jest nie z myślą o właścicielach psów, ale o psach. Takie obrazki widać już w sklepach Europy Zachodniej, ot choćby w sieci Rewe. Lodówka ustawiona bywa nie w części chłodniczej sklepu, lecz przy karmie dla zwierząt. Kolorowo obklejona zachęca do wyboru tego, co najlepsze i najświeższe dla konsumenta na czterech łapach. Rzeczywistość ta znowu może być znacznie bliższa, niż się wielu wydaje. Ok. 4-5 lat temu rozmawiałam z tzw. niezależnym detalistą, który prowadził dwa sklepy obok siebie: spożywczy i dla zwierząt. Narzekał, że w tym pierwszym klienci oszczędzają. Jednocześnie zachwycał się gestem tych samych klientów, gdy kupowali coś w tej drugiej placówce – dla swoich pupili. Tam zainteresowaniem cieszyły się całkiem wyszukane karmy itd.

Możemy więc śmiało założyć, że jest znacznie większa grupa takich właśnie konsumentów – którzy sobie odmówią, ale psu czy kotu już niekoniecznie. Konsumentów, którzy będą coraz częściej sięgać po suplementy dla zwierząt i którzy wykupią dla nich ubezpieczenie. Takowe są już standardowo sprzedawane np. w Tesco w Wielkiej Brytanii. Polisa obejmuje m.in. koszty leczenia, co ciekawe, również metodami alternatywnymi. Przykłady i warianty takich produktów i usług można mnożyć. Ja zostawiam Państwa z powyższymi. Ku inspiracji i ku rozwojowi nowych źródeł zwiększania koszyka sklepowego czy podwyższania restauracyjnych rachunków.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Maciej Nowaczyk: Jakość zamiast storytellingu

Czy lokalne zawsze znaczy lepsze? Czy między słowami "rzemieślnicze" i "jakościowe" powinniśmy z automatu stawiać znak równości? Mam wątpliwości. Jak nigdy dotąd.

Maciej Nowaczyk: Nowy rok w gastronomii to nowe porządki

Szykujcie się na prawdziwy rollercoaster! Z gastronomicznej mapy zaczną znikać wasze ulubione restauracje, a na ich miejsce nie powstaną nowe. Prawdziwa korekta jeszcze przed nami.

Tomasz Źródłowski: If I could turn back time

Rok 2023 jest zapowiadany jako trudny, kryzysowy, pełen wyzwań. Ale czy faktycznie przyszłość rysuje się w tak ciemnych barwach?

Adam Chrząstowski: To nie jest czas na wróżenie z fusów

Na początku roku pojawia się wiele publikacji przewidujących, co wydarzy się w najbliższych 12 miesiącach. Mimo przekornej natury nie mam zamiaru od tego uciekać, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest dzisiaj zagubionych i oczekuje porady, jaki kierunek obrać.

"Panierki" - to nie do końca recenzja

Rafał Targosz sprawił mi niedawno ogromną przyjemność, przesyłając egzemplarz swojej książki "Panierki". Oczekiwałem tej publikacji od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów.

Tomasz Źródłowski: Circle of UpUse

Wiecie, jak powstał ten felieton? Dla tej historii ważne jest, że najpierw ktoś opowiedział w redakcji, iż istnieje kooperatywa między barem The Trust a lokalem Hummus Amamamusi - właściciele obu miejsc dogadali się i stanowią przykład zjawisk up-use i up-cycle.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej