x

Cukiernia Dickery - gofry w kształcie penisa i waginy wywołały burzę

Kategoria: Miejsca    13.07.2022

Nowa warszawska cukiernia Dickery oferuje gofry w kształcie penisa i waginy. Prawica zagrzmiała, w Internecie rozlał się hejt, a kolejki przed cukiernią rosną... - Cały ten hejt zostaje w świecie wirtualnym, nie ma go pod lokalem - mówi Kuba Czemarnik, współwłaściciel Dickery.

Cukiernia Dickery - kontrowersyjne gofry w kształcie penisa dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery - kontrowersyjne gofry w kształcie penisa dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Kontrowersyjne gofry dostępne są w opcjach z czekoladą i nadzieniem, z samą czekoladą, a także z posypką. Do wyboru mamy czekoladę mleczną (również w opcji wegańskiej), białą, karmelową oraz truskawkową. Nadzienie natomiast dostępne jest w trzech wariantach: kokosowym, kinder bueno oraz z kremu nutella.

Obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów.
– Tutaj powinno znajdować się menu. Natomiast będąc wychowanym w naszej kulturze, która nie mówi za dużo o seksualności i nie pozwala nam w pełni być sobą, nie mieliśmy odwagi, aby nazwać je po imieniu. Dlatego nasze gofry to Shero i Hero – czytamy w informacji powieszonej na ścianie nad ladą.

Cukiernia Dickery - obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery - obok menu przeczytać możemy wyjaśnienie dotyczące wyboru nazwy i kształtu deserów. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Pomysł importowany z Portugalii
Warszawska cukiernia jest drugim lokalem pod szyldem Dickery. Pierwszy powstał nie tak dawno we Wrocławiu z inicjatywy Krystiana i Rusłany, choć gofry nawiązujące kształtem do intymnych części ciała znaleźć można w wielu krajach na świecie. Znajdziemy je zarówno we Francji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, jak i w Indiach, na Tajwanie czy w Korei.

Desery tego rodzaju są popularne na tyle, że w Internecie bez problemu znaleźć możemy formy w odpowiednim kształcie do ich wypiekania, a Instagram pełen jest zdjęć tego typu przekąsek z całego świata.
– Inicjatorami sprowadzenia takich przysmaków do Polski są Krystian i Rusia, moi przyjaciele, którzy zobaczyli je w Portugalii. Długo zastanawiali się, czy mają odwagę to zrobić. Gdy tylko pojawiła się pierwsza informacja, że taki lokal się otworzy, opinia publiczna strasznie się spolaryzowała. Zdaliśmy sobie sprawę, że trzeba to podpiąć pod szerszą rozmowę na temat seksualności. Skoro opinię publiczną tak bulwersują kształty gofrów, to problem jest głębiej zakorzeniony – mówi Kuba Czemarnik, współwłaściciel warszawskiego Dickery.

Cukiernia Dickery w Warszawie - chętnych na gofry w kształcie waginy lub penisa nie brakuje. Przed lokalem wciąż ustawia się kolejka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery w Warszawie - chętnych na gofry w kształcie waginy lub penisa nie brakuje. Przed lokalem wciąż ustawia się kolejka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Hejt zostaje w Internecie
Warszawska cukiernia jest miejscem, o którym poseł Konfederacji Krzysztof Bosak napisał: "Najgorszy ściek świata zachodniego wlał się już do Polski, niszczy serca, umysły i ciała dzieci i młodzieży". Prawdopodobnie, ten wiralowy tweet przyczynił się do rosnącej popularności cukierni, ale także do masy krytycznych komentarzy, głównie w mediach społecznościowych, dotyczących nie tyle smaku deserów z Dickery, co kształtów, w których są wypiekane.

Krytyka zdaje się jednak nie zrażać klientów. Każdego dnia pod lokalem ustawiają się długie kolejki chętnych do spróbowania nietypowych gofrów.
– Odbiór jest bardzo pozytywny. Cały ten hejt zostaje w Internecie, nie ma go pod lokalem. 120-metrowe kolejki w ostatnich dniach pokazują, że ludzie są za tym, że rozmowa o seksualności jest potrzebna – tłumaczy współwłaściciel Dickery.

Cukiernia Dickery ma swój slogan - “Sex is Art”. Chodzi o to, że płeć jest jak sztuka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Cukiernia Dickery ma swój slogan - “Sex is Art”. Chodzi o to, że płeć jest jak sztuka. Zdjęcie: Przemysław Ziemichód
Sex is art
W menu warszawskiego lokalu znajdziemy jedynie gofry. Lokal we Wrocławiu serwuje także lody. Jak tłumaczy Kuba, zainteresowanie z jakim spotkały się Hero i Shero sprawia, że na przygotowywanie i serwowanie innych deserów zwyczajnie nie ma już czasu.

Dickery chce jednak w najbliższym czasie nie tylko karmić, ale także edukować. 14 lipca warszawską cukiernię odwiedzić ma Izabela Jąderek, edukatorka seksualna, seksuolog i psychoterapeutka.
– Przez parę godzin będzie serwowała z nami gofry i rozmawiała z chętnymi na temat seksualności. Tak więc, trochę skręcamy w tę stronę. Mamy swój slogan “Sex is Art”. Chodzi o płeć i o to, że jest ona jak sztuka. Dla każdego może być czymś innym, nie jest łatwa do zdefiniowania – wyjaśnia Kuba Czemarnik.

Przegadany temat?
Kontrowersje, które pojawiły się wokół pomysłu Dickery, z pewnością przyciągają wielu, jeśli nie większość klientów lokalu, ale jak twierdzi Kuba, nawet bez towarzyszącej im otoczki, gofry będą cieszyć się zainteresowaniem.

– Mam nadzieje, że ta polaryzacja w końcu ustanie i wszyscy stwierdzą: "Fajnie, że te gofry są. Coś pokazały, coś zmieniły. To już przegadany temat”. Produkt broni się jakością i jesteśmy pewni, że ludzie będą wracać nie ze względu na jego kształt, ale ze względu na smak – podsumowuje współwłaściciel Dickery w Warszawie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej