x

Restauracja Tarasowa we Wrocławiu z Katarzyną Daniłowicz jako executive chefem

Kategoria: Miejsca    07.07.2022

W odnowionej wrocławskiej Hali Stulecia otworzyła się restauracja Tarasowa, nawiązująca do historii Wrocławia i czerpiąca inspiracje z dawnych książek kucharskich. Za koncepcję kulinarną miejsca odpowiada Katarzyna Daniłowicz.

Wnętrze restauracji Tarasowa. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
Wnętrze restauracji Tarasowa. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
Właścicielem działającego od czerwca lokalu jest Hala Stulecia. Za projekt nowoczesnego, pełnego światła wnętrza odpowiada CUDO - grupa projektowa. 

Z kolei wrocławianka Katarzyna Daniłowicz to znana szefowa kuchni, zwyciężczyni 4. edycji programu Top Chef i laureatka wielu konkursów kulinarnych, takich jak m.in. Kulinarny Puchar Polski, Trendy Chef, Primerba Cup czy Młody Kreator Sztuki Kulinarnej. W 2017 roku otrzymała także tytuł Kobieta Szef 2017 przewodnika Gault&Millau. W restauracji Tarasowa odpowiada za koncepcję kulinarną lokalu, która mocno czerpie z historii regionu.

Na menu Tarasowej składają się dania kuchni polskiej z naciskiem na potrawy dawnego Wrocławia i Śląska. Nie bazują jednak na recepturach, które zostały przeniesione do naszych czasów w niezmienionej formie.

 

Szefowa restauracji Tarasowa Katarzyna Danilowicz. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
Szefowa restauracji Tarasowa Katarzyna Danilowicz. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
– Chcemy, by przynajmniej część menu opierała się na tych dawnych daniach. Szukamy potraw w starych książkach kucharskich, mniej więcej do stu lat wstecz, czyli w okresie, gdy Hala Stulecia już stała. Nie są to oczywiście sztywne ramy. Staramy się by smaki i składniki zostały zachowane, ale interpretujemy te dania, podając je w nowoczesnej odsłonie wizualnej – mówi executive chef Tarasowej, Katarzyna Daniłowicz.

Sztuka mięsa i botwina z ryb
W menu restauracji znajdziemy więc wiele dobrze znanych w kuchni polskiej smaków, takich jak tatar, sztuka mięsa, pstrąg na parze czy biodrówka wieprzowa. Zdarza się, że nazwy samych dań mogą być nieco mylące, tak jak w przypadku botwiny z ryb - dania, które dziś kojarzymy jedynie z młodymi burakami. W dawnej kuchni słowo to miało jednak szersze znaczenie.

Botwina z ryb z menu  restauracji Tarasowa. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
Botwina z ryb z menu restauracji Tarasowa. Zdjęcie: ZASOBY STUDIO
 – Botwina to pęczek nowalijek, czyli tego, co można było w danym roku znaleźć jako pierwsze: szczaw, młody szczypior, szpinak, lebioda. Była to więc zupa z pierwszych zielenin z gotowaną rybą, podawana również w formie chłodnika. To nasza interpretacja tamtego przepisu, bo wszystkie składniki są takie same, forma jest jednak troszeczkę inna. Zielone elementy, które kiedyś były po prostu siekane i wrzucane do zupy, my podajemy w nowoczesnej formie. Do bazy chłodnikowej z maślanki z odrobiną rybnego wywaru dodajemy malutkie kulki lodów chrzanowych i pietruszkowych oraz ogóreczki małosolne – tłumaczy Katarzyna Daniłowicz.

Poza wspomnianymi potrawami, goście Tarasowej odnajdą w karcie także wybór dań bezmięsnych, jak chociażby hummus z czarnej soczewicy, młode pory z emulsją z sera Bursztyn czy „polędwicę” Wellington z buraka.

Lokalne, pyszne i zapomniane
Osobną sekcję menu stanowią dania barowe. Pierwotnie miały one być serwowane jedynie przy barze, ale zamówić można je także przy stoliku. To właśnie w tej części karty Tarasowej znajdziemy nieco więcej zapomnianych smaków kuchni polskiej, jak chociażby podroby.

– Menu barowe jest dostosowane do różnych mocniejszych trunków. Ono jest bardziej odważne, proponujemy w nim między innymi podroby. Zależy mi na przemycaniu ich w menu i pokazywaniu, że mogą być pyszne. Podroby są super produktem, tanim, świeżym, doskonałej jakości. Można je kupić lokalnie, nie trzeba ich ściągać nie wiadomo skąd – mówi tłumaczy Katarzyna Daniłowicz.

Aktualnie trwają prace nad zmianą menu. Nie wiemy jeszcze, co dokładnie pojawi się w nowej karcie wrocławskiej restauracji, ale jak mówi Katarzyna Daniłowicz, nie zabraknie w niej z pewnością podrobów.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Green Caffè Nero - sześć nowych kawiarni na dobry początek roku

Green Caffè Nero rozpoczyna dynamicznie nowy rok, otwierając cztery kawiarnie w styczniu i planując dwie kolejne premiery do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Pedet Renoma - Wrocław zyskuje unikatowy food hall

Jesienią ruszy wrocławska strefa gastronomiczno-kulturalna Pedet Renoma. Wyróżnikiem nowego food hallu mają być autorskie koncepty restauracyjne i atmosfera historycznego miejsca. Za projektem stoi firma Globalworth, która jest również właścicielem i zarządcą warszawskiej Hali Koszyki.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej