x

Restauracja Nine's Roberta Lewandowskiego uruchomiła sklepik z gadżetami online

Kategoria: Miejsca    06.07.2022

NINE's Restaurant & Sports Bar Roberta Lewandowskiego ma w ofercie nie tylko dania i napoje, ale także gadżety, które są gratką dla fanów sportu. Na prośby gości sprzedaż, dotąd odbywająca się tylko stacjonarnie w restauracji w Browarach Warszawskich, teraz ruszyła także online sklepiku NINE's Shop.

NINE's Restaurant & Sports Bar Roberta Lewandowskiego ma w ofercie nie tylko dania i napoje, ale także gadżety, które są gratką dla fanów sportu. Zdjęcie: materiały prasowe
NINE's Restaurant & Sports Bar Roberta Lewandowskiego ma w ofercie nie tylko dania i napoje, ale także gadżety, które są gratką dla fanów sportu. Zdjęcie: materiały prasowe
Mija już 8 miesięcy, odkąd na mapie stolicy pojawiła się pierwsza restauracja, której współudziałowcem jest najlepszy napastnik świata, gwiazda futbolu Robert Lewandowski. Od pierwszego dnia funkcjonowania lokal ma w ofercie nie tylko dania i napoje, ale także produkty z autorskiego sklepiku NINE's Shop, które są gratką dla fanów sportu.

Najlepiej sprzedającym się gadżetem z restauracji Nine's Roberta Lewandowskiego są piłki. Zdjęcie: materiały prasowe
Najlepiej sprzedającym się gadżetem z restauracji Nine's Roberta Lewandowskiego są piłki. Zdjęcie: materiały prasowe
W odpowiedzi na prośby gości sprzedaż, która do tej pory odbywała się tylko stacjonarnie w restauracji w Browarach Warszawskich, teraz ruszyła także w wersji online na stronie nines.com.pl. Kolekcję, która jest systematycznie rozszerzana o nowe produkty, tworzą aktualnie m.in. bluzy oraz t-shirty z organicznej bawełny, plecaki, bidony z tritanu, szalik prawdziwego kibica czy oryginalny szklany kufel bawarski jak z najsłynniejszego festiwalu piwnego Oktoberfest w Monachium.

Kolekcja gadżetów restauracji Nine's Roberta Lewandowskiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Kolekcja gadżetów restauracji Nine's Roberta Lewandowskiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Najlepiej sprzedającym się produktem są piłki w dwóch wersjach kolorystycznych, na których znajduje się wizualizacja autografu samego RL9. Uzupełnieniem linii są piny z motywem piłki sportowej, a także klasyczne porcelanowe kubki oraz vouchery do wykorzystania na całą ofertę. Cechą przewodnią całej kolekcji jest neonowa zieleń i pomarańcz, które są głównymi barwami identyfikacji graficznej NINE's, a także oczywiście motyw 9.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej