x

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    04.07.2022

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 w Mediolanie. Zdjęcie: materiały prasowe
Targi World of Coffee 2022 w Mediolanie. Zdjęcie: materiały prasowe
Początkowo planowano, by targi odbyły się w Warszawie, jednak wiosną po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji na Mediolan. Organizatorzy targów, Speciality Coffee Association, postanowili przekazać całość dochodu ze sprzedaży biletów na wsparcie ukraińskiej branży kawowej. Sądząc po liczbie uczestników, wsparcie to może być niebagatelne, gdyż w tym roku padł rekord liczby uczestników (ponad 11000 osób).

Być może po pandemicznej przerwie branża łaknęła takiego spotkania – World of Coffee to nie tylko coroczna możliwość odnowienia międzynarodowych kontaktów, na targach prezentowane są też wszelkie nowości w branży, a ich najbardziej wyczekiwanym elementem są wszelkie mistrzostwa, plebiscyty i konkursy. Podczas imprezy prezentowano kawy ze wszystkich rejonów świata, ekspresy i piece do palenia. Każda edycja targów poświęcona jest tematycznie jednemu z krajów znanych z uprawy ziaren kawowca, tegorocznym leitmotivem była Gwatemala.

Zawody i konkursy z polskim akcentem
Wydarzeniu towarzyszyły najważniejsze branżowe zawody i konkursy. W Konkursie na Najlepszy Nowy Produkt 2022 wyróżniono produkty w dziesięciu różnych kategoriach, ocenianych na podstawie jakości i wartości dla branży. Przyznano również nagrodę Coffee Design Awards za najlepszy projekt opakowania – otrzymał ją brytyjski team projektantów: Ed Hughes, Fran Newman-Day i Oliver Tyrrell za projekt rewitalizacji wizualnej marki Hasbean.

Przy okazji targów jak zawsze odbyły się też wyczekiwane Mistrzostwa Świata Baristów. Zmagania trwały aż trzy dni i wyłoniły zwycięzców w pięciu kategoriach:
Carmen Clemente, (Włochy) – Mistrzyni Świata Latte Art
Heongwan Moon (Korea Południowa) – Mistrz Świata Cup Tasters
Felix Teiretzbacher (Austria) – Mistrz Świata Coffee Roasting
Michaela Ruazol – Recera (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Mistrzyni Świata Cezve/Ibrik.
Dla nas oczywiście najważniejsze było jednak zwycięstwo Agnieszki Rojewskiej – Mistrzyni Świata w kategorii koktajli alkoholowych na bazie kawy, czyli Coffee in Good Spirits. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat

Studnie dla Gambii i Tanzanii
Na wszystkich pięciu mistrzów w tym roku czeka także wyjątkowa nagroda dodatkowa. Wspólnie z Speciality Coffee Association firma BWT (europejski lider na rynku systemów uzdatniania wody, od lat działający na rzecz redukcji zużycia plastiku i promocji oszczędzania zasobów wodnych na świecie), realizuje projekt charytatywny pod nazwą b.waterMission, polegający na budowie inteligentnych studni na terenie Gambii i Tanzanii, krajów afrykańskich tradycyjnie znanych z uprawy kawowca. Ideą programu jest poprawa dostępu do wody ludności zamieszkującej na obszarach rolniczych zmagających się z problemem suszy i brakującej liczby ujęć wody.

Na terenie Gambii i Tanzanii wystartowała właśnie kolejna już część projektu b.waterMISSION obejmująca budowę studni głębinowych. Jedna studnia to dostęp do bieżącej wody dla około 600 osób. W ramach projektu do użytku w ciągu kilku lat powstanie około 10.000 zbiorników, obecnie trwa budowa kolejnych punktów poboru wody na terenach rolniczych.

Na cześć Mistrzów Świata Baristów, pięciu ze studni wybudowanych w ramach projektu zostaną nadane imiona tegorocznych zwycięzców, niejako w podziękowaniu za drogocenne ziarna. Dla podkreślenia, iż tylko dzięki połączeniu najlepszych ziaren i odpowiedniej wody świat może cieszyć się smakiem dobrej kawy. W gronie tym nie zabraknie oczywiście utytułowanej Polki.

World of Coffee - Strefa Wolna od Butelek
W trakcie targów obecne były także inne motywy zrównoważonego rozwoju, ekologii i społecznej odpowiedzialności. Marka BWT water+more wspólnie ze Speciality Coffee Asociation ustanowiły targi „strefą wolną od butelek” (Bottle Free Zone).

Dzięki wsparciu sponsora każdy z ponad 350 wystawców oraz uczestników Mistrzostw Świata Baristów mógł używać w ekspresach wody specjalnie uzdatnionej pod parzenie kawy. Specjalnie filtrowana woda pozwala maksymalnie uwydatnić walory smakowe ziaren, bowiem woda ma ogromny wpływ na smak kawy, o czym doskonale wiedzą zgromadzeni na targach najlepsi specjaliści.

Tematyka wody przewijała się też podczas wykładu „W jaki sposób odpowiednia woda może odmienić życie baristów” oraz warsztatu „Woda a kawa i ekspres”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej