x

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    04.07.2022

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Uczestnicy Madrid Fusion 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
Uczestnicy Madrid Fusion 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostanie zorganizowane w  IFEMA, centrum kongresowym w Madrycie, gdzie na potrzeby targów wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Wydarzenia będzie także transmitowane w internecie.

Trzy dni kulinarnych wydarzeń
Program ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Zgodnie z zapewnieniami organizatorów, podczas kongresu zaprezentowane zostaną najciekawsze pomysły i trendy obecne w kuchni wszystkich pięciu kontynentów. Wzorem lat ubiegłych nie zabraknie miejsca na dyskusje, prezentacje, pokazy kulinarne i spotkania z udziałem najbardziej znanych szefów i szefowych kuchni.

W 2021 roku na scenie Madrid Fusión pojawili się m.in. Massimo Bottura, Andoni Luis Aduriz czy Rene Redzepi. Listę gości XXI edycji powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.

Rekordowa XX edycja
Madrid Fusion, jeden z największych na świecie kongresów branży gastronomicznej, odbywa się od roku 2003 roku w stolicy Hiszpanii, początkowo w Palacio Municipal de Congresos, Campo de las Naciones, a od 2020 roku - w halach Institución Ferial de Madrid (IFEMA). Edycja 2021 z uwagi na obostrzenia spowodowane pandemią została zorganizowana w modelu hybrydowym w marcu, a nie jak zawsze w styczniu. Goście nie uczestniczący w kongresie stacjonarnie, mogli oglądać wybrane wydarzenia za pośrednictwem internetu.

Zeszłoroczna edycja pobiła rekord frekwencji. W imprezie uczestniczyło 16 500 gości i  dziennikarzy z całego świata.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej