x

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    04.07.2022

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Uczestnicy Madrid Fusion 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
Uczestnicy Madrid Fusion 2021. Zdjęcie: materiały prasowe
Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostanie zorganizowane w  IFEMA, centrum kongresowym w Madrycie, gdzie na potrzeby targów wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Wydarzenia będzie także transmitowane w internecie.

Trzy dni kulinarnych wydarzeń
Program ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach. Zgodnie z zapewnieniami organizatorów, podczas kongresu zaprezentowane zostaną najciekawsze pomysły i trendy obecne w kuchni wszystkich pięciu kontynentów. Wzorem lat ubiegłych nie zabraknie miejsca na dyskusje, prezentacje, pokazy kulinarne i spotkania z udziałem najbardziej znanych szefów i szefowych kuchni.

W 2021 roku na scenie Madrid Fusión pojawili się m.in. Massimo Bottura, Andoni Luis Aduriz czy Rene Redzepi. Listę gości XXI edycji powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.

Rekordowa XX edycja
Madrid Fusion, jeden z największych na świecie kongresów branży gastronomicznej, odbywa się od roku 2003 roku w stolicy Hiszpanii, początkowo w Palacio Municipal de Congresos, Campo de las Naciones, a od 2020 roku - w halach Institución Ferial de Madrid (IFEMA). Edycja 2021 z uwagi na obostrzenia spowodowane pandemią została zorganizowana w modelu hybrydowym w marcu, a nie jak zawsze w styczniu. Goście nie uczestniczący w kongresie stacjonarnie, mogli oglądać wybrane wydarzenia za pośrednictwem internetu.

Zeszłoroczna edycja pobiła rekord frekwencji. W imprezie uczestniczyło 16 500 gości i  dziennikarzy z całego świata.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej