x

Polacy pracują 62,5 minuty, aby zarobić na Big Maca

Kategoria: Twój biznes - wiedza    30.06.2022

Przez ostatnie 10 lat inflacja znacząco wpłynęła na koszt zakupów, także w branży fast food. Cena Big Maca w Polsce wzrosła o ponad 59%. W 2012 roku trzeba było pracować 36 minut, aby na niego zarobić, dziś - 62,5 minuty. Gdzie na świecie popularne burgery są najtańsze, a gdzie najdroższe?

Big Mac. Zdjęcie: Shutterstock.com
Big Mac. Zdjęcie: Shutterstock.com
Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się 11 krajom, w których trzeba wydać najwięcej na zakup jednego Big Maca i obliczył, jak długo musi pracować przeciętny pracownik według krajowej płacy minimalnej, aby zarobić odpowiednią kwotę. Ponadto porównano te dane ze średnią ceną Big Maca i krajową płacą minimalną w 2012 r.

I co się okazuje? W 2012 roku liczba minut pracy potrzebna, by zarobić na jednego Big Maca w Warszawie wynosiła 36. Popularny burger kosztował wtedy 9,10 zł. Obecnie jego cena wynosi 14,50 zł, co jest równowartością 3,24 dol. To oznacza, że przez 10 lat jego cena wzrosła o ponad 59%. Przy minimalnej płacy krajowej, która u nas w kraju wynosi obecnie 3010 zł brutto (2363 zł netto), przy godzinowej stawce 13,91 zł netto, Polak musi pracować przez ponad godzinę (a dokładnie 62,5 minuty), aby zarobić na jednego Big Maca.

Tymczasem, jak donosi CNBC, w ciągu ostatnich 10 lat cena Big Maca w USA wzrosła o też niemałe 40%. Z kolei minimalna płaca krajowa w USA nie zmieniła się od lipca 2009 r., kiedy to została podniesiona z 6,55 dol. do 7,25 dol. Dla porównania, 10 lat temu koszt Big Maca wynosił 4,33 dol., co oznacza, że zarobienie ekwiwalentu kosztu burgera zajęłoby pracownikowi z płacą minimalną 35 minut. W 2022 r. minimalna płaca krajowa wynosi tyle samo, jednak zarobienie równowartości Big Maca zajęłoby im całe 13 minut więcej, czyli 48 minut. Średni koszt Big Maca w USA wynosi obecnie 5,81 dol.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Najnowsze dane indeksowe pokazują, że Szwajcaria ma obecnie najdroższego Big Maca na świecie za 6,98 dol., za nią plasują się Norwegia i Stany Zjednoczone. Spośród 11 najdroższych Big Maców na świecie Wielka Brytania i Dania znajdują się na samym dole. Cena Big Maca w Danii wynosi 4,82 dol. (32,00 DKK) , tyle samo co w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, indeks Big Mac obecnie wymienia Rosję jako najtańszego Big Maca na świecie - za 135 rubli (2,37 USD) .

Zespół MoneyTransfers.com odkrył ponadto, że pomimo stosunkowo niskich cen patrząc przez pryzmat ceny Big Maca, Urugwaj jest w rzeczywistości najdroższy ze wszystkich krajów. Pracownik zarabiający minimalną krajową stawkę godzinową (1,25 dol.) musiałby pracować przez 4,3 godziny, aby zarobić na tę kanapkę.

Wysoko uplasowała się również Wenezuela – przy cenie Big Maca wynoszącej 5,06 dol. i minimalnej krajowej stawce godzinowej wynoszącej 3,47 dol., zapłacenie za Big Maca zajęłoby osobie z taką pensją 1,45 godziny.
Na dole skali znajduje się Szwajcaria. Pomimo najdroższego Big Maca na świecie, kraj ten ma również najwyższą krajową stawkę minimalną na godzinę w wysokości 23,53 dol., co oznacza, że pracownik musiałby pracować tylko 17 minut, aby móc cieszyć się kultową kanapką.

 

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Zmodernizowane Etno Cafe w apartamentowcu OVO Wrocław symbolem zmian w kawowej sieciówce

Po gruntownym remoncie otwarto Etno Cafe w apartamentowcu OVO Wrocław. Nowa odsłona kawiarni z menu poszerzonym m.in. o alkohol zbiega się ze zmianą strategii i koncepcji prowadzenia lokali sieciówki.

Właściciel sieci Pierogarni Stary Młyn: Przed gastronomią bardzo trudna zima, nadchodzi czas oszczędzania

- Ta zima nie będzie czasem inwestycji tylko oszczędzania. Wśród restauratorów przeważa opinia, że należy akumulować gotówkę, by zabezpieczyć swój biznes przed inflacją - mówi Maciej Podlaszewski, właściciel sieci Pierogarni Stary Młyn, wiceprzewodniczący rady Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

W gastronomii wciąż brakuje pracowników. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Na rynku gastronomicznym wciąż potrzeba pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć przede wszystkim kucharze i kelnerzy. Drugi kwartał 2022 roku był czasem wzmożonej rekrutacji, ale również teraz kandydaci nie mogą narzekać na brak ofert - podsumowuje portal OLX.

Kłopoty barów i pubów serwujących piwo. Spadają jego produkcja i sprzedaż, rosną zaległości

Sezon letni to dla branży piwnej czas żniw, ale w tym roku nie uda jej się odbić po pandemicznym okresie. Polacy piją mniej piwa. Efekt? Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Bazy Informacji Kredytowych BIK pokazują, że od maja 2021 do maja 2022 roku zadłużenie piwnych graczy wzrosło o 500%.

Potęga obrazu - o projektowaniu dla gastronomii

Zalecają się do nas obrazami, tworzą wyraziste wizualne komunikaty. O to, po co gastronomii profesjonalne identyfikacje wizualne, zapytaliśmy specjalistów. Projektanci Edgar Bąk, Aga Kotowska i Michał Loba opowiedzieli nam o swoich pracach.

Gastronomia 2.0: czy maszyny odbiorą nam pracę?

Maszyny potrafią nalewać piwo, robić koktajle, odbierać i przynosić zamówione potrawy, a także bez problemu wystawią rachunek, co przyspiesza proces płatności. Czy nowoczesna technologia wkrótce w pełni zautomatyzuje gastronomię?

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej