x

Polacy pracują 62,5 minuty, aby zarobić na Big Maca

Kategoria: Twój biznes - wiedza    30.06.2022

Przez ostatnie 10 lat inflacja znacząco wpłynęła na koszt zakupów, także w branży fast food. Cena Big Maca w Polsce wzrosła o ponad 59%. W 2012 roku trzeba było pracować 36 minut, aby na niego zarobić, dziś - 62,5 minuty. Gdzie na świecie popularne burgery są najtańsze, a gdzie najdroższe?

Big Mac. Zdjęcie: Shutterstock.com
Big Mac. Zdjęcie: Shutterstock.com
Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się 11 krajom, w których trzeba wydać najwięcej na zakup jednego Big Maca i obliczył, jak długo musi pracować przeciętny pracownik według krajowej płacy minimalnej, aby zarobić odpowiednią kwotę. Ponadto porównano te dane ze średnią ceną Big Maca i krajową płacą minimalną w 2012 r.

I co się okazuje? W 2012 roku liczba minut pracy potrzebna, by zarobić na jednego Big Maca w Warszawie wynosiła 36. Popularny burger kosztował wtedy 9,10 zł. Obecnie jego cena wynosi 14,50 zł, co jest równowartością 3,24 dol. To oznacza, że przez 10 lat jego cena wzrosła o ponad 59%. Przy minimalnej płacy krajowej, która u nas w kraju wynosi obecnie 3010 zł brutto (2363 zł netto), przy godzinowej stawce 13,91 zł netto, Polak musi pracować przez ponad godzinę (a dokładnie 62,5 minuty), aby zarobić na jednego Big Maca.

Tymczasem, jak donosi CNBC, w ciągu ostatnich 10 lat cena Big Maca w USA wzrosła o też niemałe 40%. Z kolei minimalna płaca krajowa w USA nie zmieniła się od lipca 2009 r., kiedy to została podniesiona z 6,55 dol. do 7,25 dol. Dla porównania, 10 lat temu koszt Big Maca wynosił 4,33 dol., co oznacza, że zarobienie ekwiwalentu kosztu burgera zajęłoby pracownikowi z płacą minimalną 35 minut. W 2022 r. minimalna płaca krajowa wynosi tyle samo, jednak zarobienie równowartości Big Maca zajęłoby im całe 13 minut więcej, czyli 48 minut. Średni koszt Big Maca w USA wynosi obecnie 5,81 dol.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Najnowsze dane indeksowe pokazują, że Szwajcaria ma obecnie najdroższego Big Maca na świecie za 6,98 dol., za nią plasują się Norwegia i Stany Zjednoczone. Spośród 11 najdroższych Big Maców na świecie Wielka Brytania i Dania znajdują się na samym dole. Cena Big Maca w Danii wynosi 4,82 dol. (32,00 DKK) , tyle samo co w Wielkiej Brytanii. Dla porównania, indeks Big Mac obecnie wymienia Rosję jako najtańszego Big Maca na świecie - za 135 rubli (2,37 USD) .

Zespół MoneyTransfers.com odkrył ponadto, że pomimo stosunkowo niskich cen patrząc przez pryzmat ceny Big Maca, Urugwaj jest w rzeczywistości najdroższy ze wszystkich krajów. Pracownik zarabiający minimalną krajową stawkę godzinową (1,25 dol.) musiałby pracować przez 4,3 godziny, aby zarobić na tę kanapkę.

Wysoko uplasowała się również Wenezuela – przy cenie Big Maca wynoszącej 5,06 dol. i minimalnej krajowej stawce godzinowej wynoszącej 3,47 dol., zapłacenie za Big Maca zajęłoby osobie z taką pensją 1,45 godziny.
Na dole skali znajduje się Szwajcaria. Pomimo najdroższego Big Maca na świecie, kraj ten ma również najwyższą krajową stawkę minimalną na godzinę w wysokości 23,53 dol., co oznacza, że pracownik musiałby pracować tylko 17 minut, aby móc cieszyć się kultową kanapką.

 

Autor tekstu: Katarzyna Pierzchała

Zobacz także

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Ukraińscy pracownicy na rynku HoReCa: ambitni, wykształceni, tymczasowi?

Często mają wyższe wykształcenie, znają języki obce, nie boją się pracy poniżej własnych kompetencji. Chętnie wybierają zatrudnienie w gastronomii lub hotelarstwie. Większość Ukraińców deklaruje jednak, że zaraz po wojnie wróci do swojej ojczyzny.

Restauratorze! Nie marnuj jedzenia, zarabiaj! Chcesz wiedzieć jak? [PORADNIK]

Straty produktów są nieodłączną częścią każdego biznesu gastronomicznego. Nie oznacza to jednak, że restaurator nie ma kontroli nad ilością marnowanej żywności. Wprost przeciwnie, jak podpowiadają doświadczeni szefowie kuchni, sposobów radzenia sobie z tym problemem jest bardzo dużo.

Polacy jedzą oczami. Wygląd jedzenia w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta [RAPORT]

Jedzenie jest przyjemnością, reguluje nastrój i zaspokaja potrzeby psychospołeczne, a blisko co czwarty z nas poszukuje przyjemności płynącej z wyglądu posiłku. To wnioski z badania "Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków".

Promocja restauracji. Sprawdzone pomysły na trudne czasy - podpowiada Rafał Lankosz, Head of Marketing w Unilever Food Solutions, North Europe

Nawet najlepsze restauracje muszą podejmować wiele czynności, aby dać się poznać i przyciągać klientów. Promocja restauracji w niełatwych czasach, kiedy goście coraz rzadziej jedzą na mieście, to zatem już nie nice-to-have, ale must-have. Jak ją zrobić skutecznie i efektywnie kosztowo?

Kawiarnia wprowadza opłaty za korzystanie z grzejników

Cafe Mombasa w Antwerpii na północy Belgii zainstalowała terminale płatnicze do grzejników, z których klienci korzystają na tarasie. Chodzi oczywiście o rekompensatę wysokich kosztów energii.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej