x

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Kategoria: Ludzie    30.06.2022

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Bydgoski hotel Słoneczny Młyn i jego restauracja Oliwka mają nowego szefa kuchni. Został nim Krzysztof Bielawski, do niedawna związany z restauracją Jatki 6 w Bydgoszczy. Jak sam wyznaje, objęcie stanowiska szefa kuchni właśnie w tym miejscu było jednym z jego marzeń.

– Pracowałem tu 10 lat temu. Wtedy było to topowe miejsce w Bydgoszczy i nadal tak jest. Otworzyło mi ono oczy na gastronomię. Było to w sferze moich marzeń, by kiedyś zostać tu szefem kuchni. Pewnego dnia nadarzyła się okazja i podjęcie decyzji na "tak”, nie trwało długo – mówi Krzysztof Bielawski.

Dodatki z własnej szklarni
W menu restauracji hotelu znajdziemy m.in. klasyczne dania przygotowane w mniej oczywistej formie. To m. in. carpaccio z tuńczyka z pudrem z suszonych oliwek czy tatar podawany nie tylko z tradycyjnym ogórkiem kiszonym, ale także z galaretką z wody po kiszeniu ogórków, żółtkiem sous-vide, majonezem szczypiorkowym i jadalnymi kwiatami z przyhotelowej szklarni.

– Szklarnia stała dość długo odłogiem. Jako jedno z pierwszych zadań postawiłem sobie za cel uruchomienie jej i już dziś cieszymy się pierwszymi zbiorami nasturcji, lubczyku, majeranku, tymianku. To dodatki, których używamy na co dzień w naszych daniach – opowiada Krzysztof Bielawski.

Menu w duchu zero waste
Oprócz ziół i przypraw, ze szklarni pochodzą także używane w daniach szczaw, sałata portulak, szczawik zajęczy. Według szefa kuchni hotelu, własne zbiory czy własne kiszonki, wpisują się w trend zero waste.

Na tym jednak nie kończy się samowystarczalność hotelowej kuchni.
– Robimy sami lody i bezę, samodzielnie przygotowujemy właściwie wszystkie składniki do deserów, jak chociażby mus do zabajone z dodatkiem likieru pomarańczowego Cointreau, który wykorzystujemy do sorbetu gruszkowego – mówi szef kuchni Słonecznego Młynu.

Krzysztof Bielawski
Od lat związany jest z restauracjami w swoim rodzinnym regionie. Pracował m.in. w bydgoskich restauracjach Meluzyna restaurant&wine, Stary Port 13, a do niedawna także w Jatki 6. Jako szef kuchni restauracji Szeroka No.9 w Toruniu zdobył nagrodę Młody Talent przewodnika Gault&Millau. Był także laureatem prestiżowego konkursu L' art de la Cuisine Martell.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Dawid Stoch z 3. miejscem na Global Tío Pepe Challange 2022, największym na świecie konkursie sherry

Reprezentant Polski Dawid Stoch, na co dzień barman w krakowskim koktajlbarze Mercy Brown w wielkim stylu wywalczył 3. miejsce na Global Tío Pepe Challange 2022, największym i najstarszym konkursie sherry na świecie. To najlepszy wynik Polski w historii tych rozgrywek.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej