x

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Kategoria: Ludzie    30.06.2022

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Bydgoski hotel Słoneczny Młyn i jego restauracja Oliwka mają nowego szefa kuchni. Został nim Krzysztof Bielawski, do niedawna związany z restauracją Jatki 6 w Bydgoszczy. Jak sam wyznaje, objęcie stanowiska szefa kuchni właśnie w tym miejscu było jednym z jego marzeń.

– Pracowałem tu 10 lat temu. Wtedy było to topowe miejsce w Bydgoszczy i nadal tak jest. Otworzyło mi ono oczy na gastronomię. Było to w sferze moich marzeń, by kiedyś zostać tu szefem kuchni. Pewnego dnia nadarzyła się okazja i podjęcie decyzji na "tak”, nie trwało długo – mówi Krzysztof Bielawski.

Dodatki z własnej szklarni
W menu restauracji hotelu znajdziemy m.in. klasyczne dania przygotowane w mniej oczywistej formie. To m. in. carpaccio z tuńczyka z pudrem z suszonych oliwek czy tatar podawany nie tylko z tradycyjnym ogórkiem kiszonym, ale także z galaretką z wody po kiszeniu ogórków, żółtkiem sous-vide, majonezem szczypiorkowym i jadalnymi kwiatami z przyhotelowej szklarni.

– Szklarnia stała dość długo odłogiem. Jako jedno z pierwszych zadań postawiłem sobie za cel uruchomienie jej i już dziś cieszymy się pierwszymi zbiorami nasturcji, lubczyku, majeranku, tymianku. To dodatki, których używamy na co dzień w naszych daniach – opowiada Krzysztof Bielawski.

Menu w duchu zero waste
Oprócz ziół i przypraw, ze szklarni pochodzą także używane w daniach szczaw, sałata portulak, szczawik zajęczy. Według szefa kuchni hotelu, własne zbiory czy własne kiszonki, wpisują się w trend zero waste.

Na tym jednak nie kończy się samowystarczalność hotelowej kuchni.
– Robimy sami lody i bezę, samodzielnie przygotowujemy właściwie wszystkie składniki do deserów, jak chociażby mus do zabajone z dodatkiem likieru pomarańczowego Cointreau, który wykorzystujemy do sorbetu gruszkowego – mówi szef kuchni Słonecznego Młynu.

Krzysztof Bielawski
Od lat związany jest z restauracjami w swoim rodzinnym regionie. Pracował m.in. w bydgoskich restauracjach Meluzyna restaurant&wine, Stary Port 13, a do niedawna także w Jatki 6. Jako szef kuchni restauracji Szeroka No.9 w Toruniu zdobył nagrodę Młody Talent przewodnika Gault&Millau. Był także laureatem prestiżowego konkursu L' art de la Cuisine Martell.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dobro&Dobro Cafe rusza na podbój Europy i nie tylko

O początkach firmy, jej kolejnych konceptach, planach i gustach kawowych opowiadają Inna Yarova i Oleg Yarovyi, właściciele sieci Dobro&Dobro Cafe, Sushi:Sushi Cafe, Prosecco Oyster Bar.

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej