x

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Kategoria: Ludzie    30.06.2022

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Krzysztof Bielawski, szef kuchni restauracji w hotelu Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Zdjęcie: materiały prasowe
Bydgoski hotel Słoneczny Młyn i jego restauracja Oliwka mają nowego szefa kuchni. Został nim Krzysztof Bielawski, do niedawna związany z restauracją Jatki 6 w Bydgoszczy. Jak sam wyznaje, objęcie stanowiska szefa kuchni właśnie w tym miejscu było jednym z jego marzeń.

– Pracowałem tu 10 lat temu. Wtedy było to topowe miejsce w Bydgoszczy i nadal tak jest. Otworzyło mi ono oczy na gastronomię. Było to w sferze moich marzeń, by kiedyś zostać tu szefem kuchni. Pewnego dnia nadarzyła się okazja i podjęcie decyzji na "tak”, nie trwało długo – mówi Krzysztof Bielawski.

Dodatki z własnej szklarni
W menu restauracji hotelu znajdziemy m.in. klasyczne dania przygotowane w mniej oczywistej formie. To m. in. carpaccio z tuńczyka z pudrem z suszonych oliwek czy tatar podawany nie tylko z tradycyjnym ogórkiem kiszonym, ale także z galaretką z wody po kiszeniu ogórków, żółtkiem sous-vide, majonezem szczypiorkowym i jadalnymi kwiatami z przyhotelowej szklarni.

– Szklarnia stała dość długo odłogiem. Jako jedno z pierwszych zadań postawiłem sobie za cel uruchomienie jej i już dziś cieszymy się pierwszymi zbiorami nasturcji, lubczyku, majeranku, tymianku. To dodatki, których używamy na co dzień w naszych daniach – opowiada Krzysztof Bielawski.

Menu w duchu zero waste
Oprócz ziół i przypraw, ze szklarni pochodzą także używane w daniach szczaw, sałata portulak, szczawik zajęczy. Według szefa kuchni hotelu, własne zbiory czy własne kiszonki, wpisują się w trend zero waste.

Na tym jednak nie kończy się samowystarczalność hotelowej kuchni.
– Robimy sami lody i bezę, samodzielnie przygotowujemy właściwie wszystkie składniki do deserów, jak chociażby mus do zabajone z dodatkiem likieru pomarańczowego Cointreau, który wykorzystujemy do sorbetu gruszkowego – mówi szef kuchni Słonecznego Młynu.

Krzysztof Bielawski
Od lat związany jest z restauracjami w swoim rodzinnym regionie. Pracował m.in. w bydgoskich restauracjach Meluzyna restaurant&wine, Stary Port 13, a do niedawna także w Jatki 6. Jako szef kuchni restauracji Szeroka No.9 w Toruniu zdobył nagrodę Młody Talent przewodnika Gault&Millau. Był także laureatem prestiżowego konkursu L' art de la Cuisine Martell.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej