x

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Kategoria: Ludzie    28.06.2022

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Agnieszka Rojewska zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Agnieszka Rojewska zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Mistrzostwa World Coffee in Good Spirits (CIGS) sprawdzają nie tylko wiedzę i umiejętności z dziedziny parzenia kawy, ale także z zakresu miksologii, bowiem zadaniem zawodników jest przygotowanie koktajli, które w perfekcyjny sposób łączą kawowy napar i alkohol.

Wiedza, umiejętności i charyzma
Koktajle oceniane są przez sędziów, którzy biorą pod uwagę szereg parametrów związanych z kawą oraz smakiem gotowej kompozycji.

– W kawowych mistrzostwach szczebla krajowego czy światowego liczy się przede wszystkim to, co się zaserwuje: balans smak, zapach, jakość, innowacyjność, perfekcja techniczna. To są najważniejsze kwestie, za które zdobywa się najwięcej punktów. Ale trzeba to dopełnić profesjonalizmem obsługi, charyzmą, lekkością i czymś, co utkwi w głowach sędziów naprawdę mocno – mówi Marcin Rzońca z SCA Polska.

Agnieszka Rojewska (w środku) wśród pozostałych laureatów Mistrzostw Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Agnieszka Rojewska (w środku) wśród pozostałych laureatów Mistrzostw Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
"Nie liczyłam na zwycięstwo!"
Podczas zawodów reprezentantka Polski Agnieszka Rojewska zaserwowała kawowe negroni, żubrówkę sour z kawą oraz kawowe grzane wino. W finale zaś, oprócz Irish Coffee, które jest stałym punktem zawodów, musiała przygotować także autorską kompozycję – jej propozycją był Kawowy Szampan, czyli w koktajl nagazowany suchym lodem i klarowany przy użyciu mleka.

Wygrana okazała się dla samej zwyciężczyni zaskoczeniem. – Popełniłam kilka technicznych błędów podczas występu. Przed zawodami nie miałam odpowiednio długiego okresu przygotowawczego. Wiele rzeczy przed startem ułożyło się tak, że nie liczyłam raczej na zwycięstwo – przyznaje Agnieszka Rojewska.

Oprócz zwycięstwa w mistrzostwach CIGS zdobyła także czwarte miejsce w zawodach Cezve/Ibrik, w których zadaniem zawodników jest przygotowanie kawy tradycyjną metodą zaparzania z użyciem bliskowschodniego tygielka.

Radość polskiej ekipy ze zwycięstwa Agnieszki Rojewskiej w Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Radość polskiej ekipy ze zwycięstwa Agnieszki Rojewskiej w Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Polska scena kawowa się profesjonalizuje
Zwycięstwo w zawodach tej rangi jest nie tylko potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, ale także kluczem otwierającym drzwi do kariery na całym świecie.
– Aga jest marką samą w sobie już od wielu lat, wygrywając w wielu międzynarodowych konkursach z Mistrzostwami Świata Barista na czele. To zwycięstwo tylko to potwierdza i powoduje, że może być najbardziej rozchwytywaną ekspertką, baristką czy konsultantką w dziedzinie kawy. Ma otwarte chyba wszystkie możliwe drzwi w świecie kawy i pozycję, z której to ona może rozdawać karty wedle jej upodobania i wizji swojej przyszłości – mówi Marcin Rzońca.

I dodaje: – Z punktu widzenia polskiej sceny kawowej kolejny sukces Agnieszki spowoduje jeszcze większe zwrócenie uwagi świata na to, co dzieje się w Polsce. Siłą rzeczy wiele firm może się mocniej zainteresować polskim rynkiem dzięki takim ambasadorom jak Agnieszka. To dowód na to, że Polska scena mocno się profesjonalizuje i że mamy mocne produkty eksportowe, nie tylko w postaci Agi.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej