x

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Kategoria: Ludzie    28.06.2022

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Agnieszka Rojewska zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Agnieszka Rojewska zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Mistrzostwa World Coffee in Good Spirits (CIGS) sprawdzają nie tylko wiedzę i umiejętności z dziedziny parzenia kawy, ale także z zakresu miksologii, bowiem zadaniem zawodników jest przygotowanie koktajli, które w perfekcyjny sposób łączą kawowy napar i alkohol.

Wiedza, umiejętności i charyzma
Koktajle oceniane są przez sędziów, którzy biorą pod uwagę szereg parametrów związanych z kawą oraz smakiem gotowej kompozycji.

– W kawowych mistrzostwach szczebla krajowego czy światowego liczy się przede wszystkim to, co się zaserwuje: balans smak, zapach, jakość, innowacyjność, perfekcja techniczna. To są najważniejsze kwestie, za które zdobywa się najwięcej punktów. Ale trzeba to dopełnić profesjonalizmem obsługi, charyzmą, lekkością i czymś, co utkwi w głowach sędziów naprawdę mocno – mówi Marcin Rzońca z SCA Polska.

Agnieszka Rojewska (w środku) wśród pozostałych laureatów Mistrzostw Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Agnieszka Rojewska (w środku) wśród pozostałych laureatów Mistrzostw Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
"Nie liczyłam na zwycięstwo!"
Podczas zawodów reprezentantka Polski Agnieszka Rojewska zaserwowała kawowe negroni, żubrówkę sour z kawą oraz kawowe grzane wino. W finale zaś, oprócz Irish Coffee, które jest stałym punktem zawodów, musiała przygotować także autorską kompozycję – jej propozycją był Kawowy Szampan, czyli w koktajl nagazowany suchym lodem i klarowany przy użyciu mleka.

Wygrana okazała się dla samej zwyciężczyni zaskoczeniem. – Popełniłam kilka technicznych błędów podczas występu. Przed zawodami nie miałam odpowiednio długiego okresu przygotowawczego. Wiele rzeczy przed startem ułożyło się tak, że nie liczyłam raczej na zwycięstwo – przyznaje Agnieszka Rojewska.

Oprócz zwycięstwa w mistrzostwach CIGS zdobyła także czwarte miejsce w zawodach Cezve/Ibrik, w których zadaniem zawodników jest przygotowanie kawy tradycyjną metodą zaparzania z użyciem bliskowschodniego tygielka.

Radość polskiej ekipy ze zwycięstwa Agnieszki Rojewskiej w Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Radość polskiej ekipy ze zwycięstwa Agnieszki Rojewskiej w Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie. Zdjęcie: Marcin Rzońca
Polska scena kawowa się profesjonalizuje
Zwycięstwo w zawodach tej rangi jest nie tylko potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, ale także kluczem otwierającym drzwi do kariery na całym świecie.
– Aga jest marką samą w sobie już od wielu lat, wygrywając w wielu międzynarodowych konkursach z Mistrzostwami Świata Barista na czele. To zwycięstwo tylko to potwierdza i powoduje, że może być najbardziej rozchwytywaną ekspertką, baristką czy konsultantką w dziedzinie kawy. Ma otwarte chyba wszystkie możliwe drzwi w świecie kawy i pozycję, z której to ona może rozdawać karty wedle jej upodobania i wizji swojej przyszłości – mówi Marcin Rzońca.

I dodaje: – Z punktu widzenia polskiej sceny kawowej kolejny sukces Agnieszki spowoduje jeszcze większe zwrócenie uwagi świata na to, co dzieje się w Polsce. Siłą rzeczy wiele firm może się mocniej zainteresować polskim rynkiem dzięki takim ambasadorom jak Agnieszka. To dowód na to, że Polska scena mocno się profesjonalizuje i że mamy mocne produkty eksportowe, nie tylko w postaci Agi.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Dawid Stoch z 3. miejscem na Global Tío Pepe Challange 2022, największym na świecie konkursie sherry

Reprezentant Polski Dawid Stoch, na co dzień barman w krakowskim koktajlbarze Mercy Brown w wielkim stylu wywalczył 3. miejsce na Global Tío Pepe Challange 2022, największym i najstarszym konkursie sherry na świecie. To najlepszy wynik Polski w historii tych rozgrywek.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej