x

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Kategoria: Miejsca    27.06.2022

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Szef kuchni restauracji Epoka Marcin Przybysz. Zdjęcia: materiały prasowe
Szef kuchni restauracji Epoka Marcin Przybysz. Zdjęcia: materiały prasowe
Streetfoodowe oblicze restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie będzie można poznać między 30 czerwca a 3 lipca. Dla gości Marketu to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z fine diningiem.

Królik z pistacjami - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Królik z pistacjami - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
W pop-upowym menu Epoki znajdą się między innymi: królik z pistacjami, homar po amerykańsku, befsztyk tatarski, trufle po włosku czy smażone ostrygi. Wszystkie dania są efektem inspiracji szefa kuchni Marcina Przybysza dawnymi recepturami, najstarsze z nich pochodzą nawet z XVII wieku.  

Homar po amerykańsku - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Homar po amerykańsku - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
– Mamy nadzieję, że nasz czas na Nocnym Markecie pozwoli nam dotrzeć do ludzi, którzy nie znają polskiej kuchni w epokowej odsłonie. Chcemy pokazać, że doświadczenie w Epoce to świetna atmosfera i świetna kuchnia, a fine dining w naszym wydaniu nie jest nudny i sztywny. Chcę pobawić się smakami, formą i porozmawiać z ludźmi – mówi Marcin Przybysz, szef Epoki.

Jak dodaje, występ na Nocnym Markecie to dla niego oraz restauracji nowa epoka – bez rezerwacji i bez restauracyjnej etykiety. Epoka otwartości i zaproszenie do dyskusji o roli oraz przyszłości polskiego fine diningu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej