x

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Kategoria: Miejsca    27.06.2022

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Szef kuchni restauracji Epoka Marcin Przybysz. Zdjęcia: materiały prasowe
Szef kuchni restauracji Epoka Marcin Przybysz. Zdjęcia: materiały prasowe
Streetfoodowe oblicze restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie będzie można poznać między 30 czerwca a 3 lipca. Dla gości Marketu to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z fine diningiem.

Królik z pistacjami - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Królik z pistacjami - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
W pop-upowym menu Epoki znajdą się między innymi: królik z pistacjami, homar po amerykańsku, befsztyk tatarski, trufle po włosku czy smażone ostrygi. Wszystkie dania są efektem inspiracji szefa kuchni Marcina Przybysza dawnymi recepturami, najstarsze z nich pochodzą nawet z XVII wieku.  

Homar po amerykańsku - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Homar po amerykańsku - menu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
– Mamy nadzieję, że nasz czas na Nocnym Markecie pozwoli nam dotrzeć do ludzi, którzy nie znają polskiej kuchni w epokowej odsłonie. Chcemy pokazać, że doświadczenie w Epoce to świetna atmosfera i świetna kuchnia, a fine dining w naszym wydaniu nie jest nudny i sztywny. Chcę pobawić się smakami, formą i porozmawiać z ludźmi – mówi Marcin Przybysz, szef Epoki.

Jak dodaje, występ na Nocnym Markecie to dla niego oraz restauracji nowa epoka – bez rezerwacji i bez restauracyjnej etykiety. Epoka otwartości i zaproszenie do dyskusji o roli oraz przyszłości polskiego fine diningu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej