x

Kawowy ekspres do gastronomii. Cena to nie wszystko

Kategoria: Twój biznes - oferta    24.06.2022

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zaparzyć espresso, powinniśmy mieć w lokalu choćby mały automatyczny ekspres. To, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od wielu czynników i nie ogranicza się do dyskusji wyłącznie na temat ceny.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
W czasach, gdy kawę na wynos można zamówić już nie tylko w kawiarni czy cukierni, ale nawet w piekarni
i wine barze, coraz trudniej wyobrazić sobie lokal, w którym nie byłoby ekspresu umożliwiającego przygotowanie choćby pojedynczej porcji espresso. Myśląc o zakupie dowolnego urządzenia, często skupiamy się na jego dwóch podstawowych parametrach – cenie i modelu.

KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB
Zanim przejdziemy do szacowania budżetu, powinniśmy zadać sobie kilka niezwykle istotnych pytań. Jaką rolę ma odgrywać kawa w naszym lokalu i kto jest jego idealnym gościem? Jeśli zamierzamy przyciągać do naszej kawiarni, cukierni czy piekarni zapachem świeżo zmielonej arabiki, a wśród klientów dominować mają miłośnicy kawy typu speciality, będziemy potrzebować profesjonalnego ekspresu kolbowego, a być może również przelewowego.

Zupełnie inne wymagania co do kawy będą mieli natomiast stali bywalcy pubu ze specjalistycznym piwem, goście hotelu na obrzeżach miasta czy klienci osiedlowej cukierni. W tych miejscach znacznie lepiej sprawdzi się ekspres półautomatyczny lub automatyczny.

Wybór odpowiedniego urządzenia będzie uzależniony też od odpowiedzi na pytanie, ile kaw dziennie zamierzamy parzyć i jak rozkładać się będą zamówienia na przestrzeni dnia. Czy będziemy przygotowywać naraz kilka espresso, jednocześnie spieniając mleko na latte, cappucino oraz flat white? A może nasi goście dwa razy
dziennie zamówią po prostu białą lub czarną kawę?

Wreszcie, zanim będziemy mogli przejść do ustalenia kosztów zakupu ekspresu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie postawimy nasze urządzenie – na barze? Obok bufetu śniadaniowego, a może tuż przy ladzie z kanapkami, na ostatnim wolnym miejscu pomiędzy blatem, zlewem i kontuarem? Słowem, wybór będzie determinowany także ilością posiadanego miejsca.

Jeśli kawa jest w naszym lokalu napojem, który sprzedajemy najczęściej, a klientom zależy nie tylko na tym, by była ona czarna i mocna, to będziemy musieli wyposażyć się w najlepszy możliwy sprzęt, jaki jesteśmy w stanie kupić w założonym przez nas budżecie. Jeszcze przed udaniem się do sklepu powinniśmy odrzucić urządzenia automatyczne i jednogrupowe ekspresy kolbowe. Te pierwsze nie pozwolą nam na regulację większości parametrów kawy, a te drugie będą zwyczajnie zbyt małe, by poradzić sobie z szybkim obsłużeniem większej liczby zamówień.

PIEKARNIA Z CUKIERNIĄ, BAREM I KAWIARNIĄ
Coraz więcej piekarni rozszerza swoją ofertę również o słodkie wypieki czy kawę, a w dużych miastach nietrudno spotkać lokal, który nie tylko piecze samodzielnie chleb, ale także serwuje śniadania oraz espresso, a wieczorową porą też alkohole. W tej kategorii znajdziemy wszystkie miejsca, w których kawa jest tylko dodatkiem
w często rozbudowanym menu.

Jeśli prowadzimy bar, bistro, piekarnię z winem czy klubokawiarnię, z reguły nie nastawiamy się na obsługę kawowych koneserów, a nasi goście częściej niż o sposób obróbki ziaren pytają po prostu o kawę z ekspresu. W małych lokalach tego typu, w których nie ma zbyt wiele miejsca na dwu- lub trzygrupowy ekspres kolbowy, dobrze sprawdzą się urządzenia automatyczne.

Wysokiej klasy ekspres automatyczny stanowi rozsądny kompromis między ceną urządzenia a jego wielkością i możliwościami. Wybierając go, tracimy co prawda możliwość kontroli parametrów parzenia kawy, ale zyskujemy szybkość i powtarzalność w przygotowywaniu naszych cappuccino czy espresso. Jeśli nie zatrudniamy baristy i sami nie planujemy zgłębiać wiedzy na temat poziomu ekstrakcji, możemy wybrać po prostu urządzenie, które zaparzy małą czarną za nas.

KAWA NA ŚNIADANIE I WESELE
Poradniki na temat wyboru ekspresów do kawy często pomijają jeden, dość specyficzny typ lokali, jakim są hotele, domy i sale weselne oraz miejsca zbiorowego żywienia. Tam, w przeciwieństwie do kawiarni czy cukierni, często to nie barista, ale gość samodzielnie przygotowuje swoją kawę, i to w jego ręce oddajemy proces obsługi ekspresu. W tej sytuacji możemy postawić na możliwie najprostsze rozwiązanie, czyli w pełni zautomatyzowane urządzenia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie? Na rynku znajdziemy szeroki wybór ekspresów automatycznych – od tych, w których możemy jedynie kontrolować początek i koniec zaparzania kawy, po maszyny
z wbudowanym automatycznym młynkiem żarnowym korzystające z komunikacji bluetooth i wi-fi albo pozwalające na wybór ziaren z jednego z dwóch zasobników. Nie wszystkie z tych parametrów będą jednak interesować nas w tym samym stopniu.

Z punktu widzenia zarówno nas, jak i naszych klientów liczyć się będą łatwość i intuicyjność obsługi, w czym pomóc może dotykowy kolorowy wyświetlacz. Jeśli ekspres stać będzie w jednym miejscu, parząc wiele kaw dziennie, warto pomyśleć o urządzeniu, które posiada przyłącze i odpływ wody. Warto zwrócić także uwagę na wydajność i pojemność bojlera, a także warunki serwisowania urządzenia.

RESTAURACJA BEZ BARISTY
Ten przypadek dotyczy bardzo wielu, jeśli nie większości polskich restauracji, które nie zatrudniają pracownika zajmującego się jedynie przygotowywaniem kawy. Często więc ta sama osoba odpowiadać może za nalewanie
piwa i wina, przygotowywanie koktajli oraz parzenie kawy. Rzecz jasna, wydłuża to czas potrzebny do obsłużenia gości, ale w sytuacji, gdy nie przygotowujemy wielu kaw naraz, nie jest to istotny problem. Ponadto fakt, że goście nie muszą czekać na swoje zamówienia, stojąc w kolejce przy ladzie, sprawia, że możemy pozwolić sobie na niewielkie wydłużenie czasu oczekiwania na filiżankę cappuccino.

Jeśli nasza restauracja serwuje do kilkunastu kaw dziennie, a zamówienia nie są skumulowane w krótkim czasie, wystarczy nam prosty, jednogrupowy ekspres, wyposażony w jeden bojler. Jego zaletą będą niewielkie rozmiary i krótki czas nagrzewania się urządzenia. Jeżeli w restauracji przygotowywane są duże ilości kawy na raz, a wiele z zamawianych napojów wymaga dodatkowo spienienia mleka, warto pomyśleć o nieco bardziej zaawansowanym sprzęcie.

JAKI BOJLER WYBRAĆ?
Oprócz najprostszych maszyn wyposażonych w jeden bojler na rynku dostępne są ekspresy posiadające układ HX (heat exchange – wymiennik ciepła) lub dwa niezależne bojlery. Dzięki nim możliwe jest jednoczesne parzenie kawy i spienianie mleka, co przyspiesza czas potrzebny na przygotowanie latte czy cappuccino. Typ zastosowanego bojlera będzie wpływał nie tylko na cenę urządzenia, ale także, na przykład, na jego rozmiary.

MŁYNEK WBUDOWANY CZY NIEZALEŻNY?
Mówiąc o wyborze odpowiedniego ekspresu, często pomijamy jeden z najważniejszych elementów w procesie parzenia kawy – młynek. Jakość gotowego naparu w dużej mierze zależeć będzie od jakości ziaren i sposobu ich zmielenia.

Ekspresy automatyczne najczęściej wyposażone są we wbudowany młynek, który mieli ziarna bez potrzeby ingerencji ze strony użytkownika. To rozwiązanie dobre dla restauracji czy hoteli, którym zależy na zautomatyzowaniu procesu parzenia. Jeśli jednak zamierzamy podawać w lokalu nie tylko kawę z ekspresu
ciśnieniowego, ale także, na przykład, przelewowego, zakup osobnego młynka będzie koniecznością.

NAJDROŻSZY NIE ZAWSZE NAJLEPSZY
Wielkość ekspresu, poziom jego zautomatyzowania czy rodzaj zamontowanego w nim bojlera to zaledwie kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Inne cechy, o których należy pamiętać, dokonując wyboru, to niezawodność, krótki czas nagrzewania się urządzenia czy niewielki poziom hałasu, jaki generuje.

Często występowanie wspomnianych udogodnień wiązać się będzie z wyższą ceną. Rodzi to pokusę, by wyposażyć się w najdroższe i najbardziej zaawansowane urządzenie, na jakie nas stać. Warto jednak pamiętać, że za jakość serwowanej przez nas kawy nie odpowiada wyłącznie ekspres, ale składa się na nią wiele czynników, począwszy od umiejętności baristy, przez jakość ziaren, skończywszy na jakości użytej wody.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM KUPISZ EKSPRES!
Bojler – zazwyczaj miedziany lub stalowy zbiornik, w którym podgrzewana jest woda potrzebna do zaparzenia kawy. Woda może być doprowadzona do niego bezpośrednio z sieci wodociągowej, co przydaje się w miejscach o dużym ruchu. Ekspresy wyposażone w jeden bojler nie będą mogły jednocześnie parzyć kawy i spieniać mleka za pomocą dyszy spieniającej.

Grupa zaparzająca – to część ekspresu kolbowego, w którym mocowana jest kolba (portafilter) ze zmieloną kawą. Im więcej grup zaparzających, tym – teoretycznie – więcej kaw możemy przyrządzić w tym samym czasie. W lokalach o dużym ruchu dobrze sprawdzą się urządzenia trzy-, a nawet czterogrupowe.

Dysza pary – metalowa rurka znajdują się po lewej lub prawej stronie ekspresu. Doprowadza gorącą wodę do kaw czarnych oraz parę wodną pod odpowiednim ciśnieniem potrzebną do spieniania mleka w kawach mlecznych. Część urządzeń wyposażona jest w system AT (auto steam) ułatwiający spienianie mleka osobom początkującym.

PAWEŁ JAŚLIKOWSKI, BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER, J.J. DARBOVEN POLAND
W obliczu nowych wyzwań, które stoją obecnie przed branżą, powinniśmy zrewidować swoje podejście do zakupów, także w kontekście wyboru właściwego ekspresu do naszego lokalu gastronomicznego. Należy pamiętać, że wybierając określone urządzenie, stawiamy przede wszystkim na partnera, który będzie się nim opiekował przez kolejne lata niezależnie od wybranego modelu współpracy (dzierżawa, zakup). Z uwagi na powyższe warto postawić na sprawdzonego dostawcę, stabilnego finansowo oraz wiarygodnego, który może nam zagwarantować bezpieczeństwo w zakresie dostępności serwisu, profesjonalnego doradztwa oraz kompleksowości swojej oferty.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

5 dobrych powodów, by pożegnać się ze starym sprzętem kuchennym

Znane procesy, sprzęt i sposób przygotowywania - wszystko to ułatwia życie w kuchni. Naprawdę? Przyglądając się pracy w kuchni czasami odnosi się zupełnie inne wrażenie. Tylko dlatego, że zawsze robiłeś coś w określony sposób, nie oznacza to, że jest to najlepszy sposób.

Starbucks w biurach! Nestlé Professional startuje w Polsce z ofertą We Proudly Serve Starbucks®

Firma Nestlé Professional rozszerza portfolio napojów dla gastronomii o koncept We Proudly Serve Starbucks®. Oferuje on biurom i punktom gastronomicznym możliwość serwowania napojów kultowej marki.

Piece do bistro

Każdy lokal gastronomiczny ma inną powierzchnię i specyfikę działalności, wymaga więc wyposażenia w nieco inny sprzęt. Na co zwrócić uwagę, wybierając piec do bistro?

Środki czystości dla gastronomii

W sklepach i hurtowniach znajdziemy dziś specyfiki przystosowane do usuwania zabrudzeń z niemal każdego typu powierzchni. Jak korzystać z nich w sposób nie tylko efektywny, ale także bezpieczny?

Fit Ice Cream - nowy koncept franczyzowy na rynku

Jeszcze wiosną na ulicach polskich miast pojawią się kolorowe skutery piaggio, z których można będzie kupić lody. Będą to lody inne niż wszystkie - wegańskie, bez cukru i bez glutenu. Stoi za tym sieć "nie-cukierni" Fit Cake, która wprowadza na rynek mobilną franczyzę Fit Ice Cream.

Fuego w Kołobrzegu szuka szefa kuchni i managera

Restauracja Fuego w Kołobrzegu specjalizująca się w tapasach, mięsach z grilla i w winie rekrutuje na stanowiska szefa kuchni i managera. Otwarcie lokalu planowane jest na maj 2022 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej