x

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Kategoria: Miejsca    23.06.2022

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Działająca od 7 lat warszawska restauracja Bałkańska Dusza doczekała się młodszego rodzeństwa. Drugi lokal pod tym szyldem zadebiutował na Saskiej Kępie miesiąc temu. Kuchnią zawiaduje Adam Chrząstowski.

– Zdecydowałem się na wejście w ten projekt z jednego powodu. Niewiele jest w Polsce restauracji, które mogą pozwolić sobie na pracę na otwartym ogniu. Tutaj praktycznie wszystko, poza jednym głównym daniem, robimy na grillu opalanym węglem drzewnym. Wymaga to dosyć dużego wyczucia, a mnie to akurat kręci – mówi Adam Chrząstowski.

Bałkańska Dusza - bakłażany pieczone na otwartym ogniu. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Bałkańska Dusza - bakłażany pieczone na otwartym ogniu. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Potrawy wzbogacane aromatem dymu
To właśnie sposób obróbki potraw jest tym, co odróżnia restaurację Bałkańska Dusza od konkurencyjnych lokali serwujących specjały kuchni bałkańskiej. Jak wyjaśnia właściciel restauracji, bałkański grill ma niewiele wspólnego z dobrze znanymi nam urządzeniami na gaz czy prąd i jest znacznie bardziej wymagający, choćby z uwagi na sposób, w jaki regulowana jest temperatura grillowania.

– To sztuka zdecydowanie trudniejsza. Co ciekawe, w tych grillach temperaturę grillowania reguluje się popiołem. Grill się rozgarnia, a następnie zasypuje i znowu rozgarnia, zasypuje. Taka technika wymaga dużego doświadczenia i zdecydowanie różni się od tego, co my, Polacy rozumiemy przez grillowanie. Efekty są wręcz nieporównywalne z grillowaniem na gazie czy płytach elektrycznych. Dym bardzo wzbogaca smak potraw – tłumaczy Wojciech Karłowski, właściciel restauracji Bałkańska Dusza.

Wnętrze restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Wnętrze restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Od ćevapu, po ostrygi
Bałkańska metoda grillowania używana jest oczywiście do przygotowywania tradycyjnych bałkańskich potraw, choć wedle interpretacji Adama Chrząstowskiego. W karcie dań zagościły nie tylko ćevap, pljeskavica, kotlety jagnięce czy baklava, ale i nieco mniej znane nad Wisłą specjały, takie jak grillowany stek z kałamarnicy czy ostrygi z chorwackiego Stonu, miasta słynącego właśnie z tego przysmaku.

Kartę otwiera selekcja specjalności szefa kuchni. Znajdziemy wśród nich m.in. wołową marmoladę na żytnim chlebie, wytrawny pączek z grasicą oraz opiekane ostrygi.
– Są tam rzeczy, które na Bałkanach trudno spotkać, jak móżdżek cielęcy, szpik kostny czy bycze jądra w sosie z białej czekolady. To takie moje "zaszłości”, jeszcze z poprzednich projektów – przyznaje Adam Chrząstowski.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka odmienia kawiarnie warszawskiego Kina Iluzjon

Bogdan Gałązka, wraz ze wspólnikiem Piotrem Wierzbowskim wygrał przetarg na prowadzenie kawiarni w warszawskim kinie Iluzjon. Stolica Cafe ma zadebiutować pod koniec stycznia i stać się miejscem spotkania filmu z kuchnią.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej