x

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Kategoria: Miejsca    23.06.2022

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Działająca od 7 lat warszawska restauracja Bałkańska Dusza doczekała się młodszego rodzeństwa. Drugi lokal pod tym szyldem zadebiutował na Saskiej Kępie miesiąc temu. Kuchnią zawiaduje Adam Chrząstowski.

– Zdecydowałem się na wejście w ten projekt z jednego powodu. Niewiele jest w Polsce restauracji, które mogą pozwolić sobie na pracę na otwartym ogniu. Tutaj praktycznie wszystko, poza jednym głównym daniem, robimy na grillu opalanym węglem drzewnym. Wymaga to dosyć dużego wyczucia, a mnie to akurat kręci – mówi Adam Chrząstowski.

Bałkańska Dusza - bakłażany pieczone na otwartym ogniu. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Bałkańska Dusza - bakłażany pieczone na otwartym ogniu. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Potrawy wzbogacane aromatem dymu
To właśnie sposób obróbki potraw jest tym, co odróżnia restaurację Bałkańska Dusza od konkurencyjnych lokali serwujących specjały kuchni bałkańskiej. Jak wyjaśnia właściciel restauracji, bałkański grill ma niewiele wspólnego z dobrze znanymi nam urządzeniami na gaz czy prąd i jest znacznie bardziej wymagający, choćby z uwagi na sposób, w jaki regulowana jest temperatura grillowania.

– To sztuka zdecydowanie trudniejsza. Co ciekawe, w tych grillach temperaturę grillowania reguluje się popiołem. Grill się rozgarnia, a następnie zasypuje i znowu rozgarnia, zasypuje. Taka technika wymaga dużego doświadczenia i zdecydowanie różni się od tego, co my, Polacy rozumiemy przez grillowanie. Efekty są wręcz nieporównywalne z grillowaniem na gazie czy płytach elektrycznych. Dym bardzo wzbogaca smak potraw – tłumaczy Wojciech Karłowski, właściciel restauracji Bałkańska Dusza.

Wnętrze restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Wnętrze restauracji Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie. Zdjęcie: Wojciech Karłowski
Od ćevapu, po ostrygi
Bałkańska metoda grillowania używana jest oczywiście do przygotowywania tradycyjnych bałkańskich potraw, choć wedle interpretacji Adama Chrząstowskiego. W karcie dań zagościły nie tylko ćevap, pljeskavica, kotlety jagnięce czy baklava, ale i nieco mniej znane nad Wisłą specjały, takie jak grillowany stek z kałamarnicy czy ostrygi z chorwackiego Stonu, miasta słynącego właśnie z tego przysmaku.

Kartę otwiera selekcja specjalności szefa kuchni. Znajdziemy wśród nich m.in. wołową marmoladę na żytnim chlebie, wytrawny pączek z grasicą oraz opiekane ostrygi.
– Są tam rzeczy, które na Bałkanach trudno spotkać, jak móżdżek cielęcy, szpik kostny czy bycze jądra w sosie z białej czekolady. To takie moje "zaszłości”, jeszcze z poprzednich projektów – przyznaje Adam Chrząstowski.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Nowe restauracje w Fabryce Norblina

Gastronomiczna oferta Fabryki Norblina poszerzyła się o nowe lokale. To Bocca Ristorante & Pizzeria z włoską kuchnią i pizzą neapolitańską, SOUL on the grill serwujący amerykański comfort food i restauracja Paradiso z kuchnią międzynarodową. Za kilka dni otworzy się legendarny tex-mex - Blue Cactus,

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Nowa kawiarnia Green Caffè Nero w sercu Wrocławia

Green Caffè Nero poszerzyła sieć swoich kawiarni o nowy lokal przy ul. Szewskiej 8 we Wrocławiu. Nowoczesna architektura miejsca oraz jego usytuowanie wśród ceglanych kamienic odzwierciedlają kontrasty, którymi zachwyca turystów to pełne historii miasto.

Morski Zając w Kuźnicy stawia na własną palarnię i własną markę kawy

Restauracja Morski Zając w Kuźnicy na Półwyspie Helskim uruchomiła własną kawową palarnię. Wypala w niej kawę, którą sprzedaje pod marką Baltissima. Można jej się napić w lokalu lub kupić na wynos.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej