x

Polska fabryka McCain pod Wrocławiem w 100% zasilana zieloną energią

Kategoria: Lifestyle - ekologia    15.06.2022

Kanadyjska firma rodzinna McCain otworzyła Farmę Solarną przy swojej fabryce w Chociwelu pod Wrocławiem. To punkt zwrotny w zrównoważonej transformacji firmy McCain i jej dążeniu do korzystania z odnawialnej energii elektrycznej.

Uroczystość otwarcia Farmy Solarnej zbiegła się z przypadającym 5 czerwca Światowym Dniem Ochrony Środowiska ONZ oraz Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju. Ponad 11 tysięcy paneli słonecznych oraz pozyskiwana energia elektryczna z gwarancjami pochodzenia OZE dają fabryce w Chociwelu miano pierwszego zakładu McCain w Europie, który działa w 100% w oparciu o zieloną energię.

Firma McCain określa to wydarzenie jako kamień milowy w realizowaniu swej idei „Żywność przyjazna planecie” oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

Zmniejszenie śladu węglowego i energia z odnawialnych źródeł
Farma solarna McCain w Polsce działa od stycznia 2022 roku i dostarcza około 25% energii elektrycznej, potrzebnej do funkcjonowania zakładu. Dodatkowo, McCain pozyskuje energię z gwarancjami pochodzenia OZE, co w sumie pokrywa 100% zapotrzebowania. W rezultacie, fabryka McCain w Chociwelu jest pierwszą fabryką McCain w Europie zasilaną w 100% energią odnawialną. W efekcie uzyskiwane jest zmniejszenie emisji CO2 o 4,3 tys. ton/rok.

Nowy system składa się z ponad 11 tysięcy naziemnych paneli słonecznych zainstalowanych na terenie przy zakładzie McCain. Produkują one 5,3 GWh rocznie, co stanowi równowartość rocznego zużycia energii przez 1200 osób. System o mocy 4,9 megawata (MW) jest zbudowany, utrzymywany i eksploatowany w ramach partnerstwa z firmą Engie.

Priorytety McCain
McCain jako jeden z największych światowych producentów mrożonych produktów ziemniaczanych, działający w Europie od prawie 50 lat, mający silne korzenie lokalne, jest od dawna zaangażowany w promowanie zrównoważonej produkcji i przetwarzania żywności. Produkcja żywności przyjaznej planecie oznacza odpowiedzialną uprawę żywności, zmniejszenie śladu węglowego oraz wspieranie społeczności, w których grupa prowadzi działalność.

Do roku 2030 firma McCain zobowiązała się do zmniejszenia bezwzględnej emisji CO2 w wyniku swojej działalności o 50% (w 1 i 2 zakresie). Zobowiązanie to zostało uznane przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi) za zgodne z dążeniem do ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C.

Firma McCain zobowiązała się również do wykorzystywania w swoich zakładach produkcyjnych energii elektrycznej pochodzącej w 100% ze źródeł odnawialnych. Farma Solarna w Polsce jest częścią ogólnej strategii firmy McCain w zakresie działań efektywnie wykorzystujących zasoby, która jest jednym z czterech filarów zrównoważonego rozwoju firmy.

– Jest to kamień milowy dla naszej firmy w Polsce, ponieważ osiągnięcie to przyczynia się do spełnienia zobowiązania redukcji emisji CO2 o 50% do 2030 roku i wskazuje drogę do przejścia na 100% odnawialną energię elektryczną. Jest to część naszej drogi w kierunku zrównoważonego rozwoju, którą będziemy kontynuować w nadchodzących latach. Będziemy nadal dawać przykład, podejmując kroki i wdrażając środki, które pomogą nam i naszym partnerom w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi Erwin Pardon, prezes McCain na Europę Kontynentalną.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Biura nieprzyjazne środowisku są źródłem frustracji i rozczarowania pracowników

Wraz z powrotem pracowników do biur, widoczna jest zmiana ich oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju - 43% pracowników uważa, że biura są nieprzyjazne dla środowiska, a prawie połowa ankietowanych jest zawiedziona, że pracodawca nie poprawił niczego w tej kwestii w czasie trwania pandemii.

#makeitplant - globalna kampania Upfield Professional zachęca szefów kuchni do wprowadzania dań roślinnych

Globalna kampania Upfield Professional pod hasłem #makeitplant zachęca do wprowadzania do menu dań roślinnych. Akcję zapoczątkowano na przełomie maja i czerwca podczas Worldchefs Congress 2022 w Abu Dhabi, jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży gastronomicznej.

Pstrąg z hodowli - ratunek dla ekosystemu. Odwiedzamy gospodarstwo Pustelnia na Lubelszczyźnie

W świecie idealnym żywilibyśmy się rybami pochodzącymi wyłącznie z naturalnych zbiorników wodnych. Niestety, niezrównoważone zarządzanie rybołówstwem zaburzyło ekosystem wodny. Dlatego warto kupować ryby, które pochodzą z akwakultur, takiej jak np. gospodarstwo Pstrąg Pustelnia na Lubelszczyźnie.

"Sprawiedliwa" czekolada, czyli słodko-gorzkie tajemnice branży kakao

Rolnicy z Południa uprawiający kakao zarabiają mniej niż 1 dolara dziennie. Eksperci rynku spożywczego podkreślają jednak, że konsumenci mają realny wpływ na ich warunki pracy. Fundacja Fairtrade Polska przypomina, jak możemy przyczynić się do zmian w branży czekoladowej.

Zero waste - triki szefów kuchni restauracji Plac Hallera, Art Sushi i Szklarnia

Jak gospodarnie gotować i planować pracę w kuchni, aby nie marnować jedzenia? Podpowiadają szefowie warszawskich restauracji Plac Hallera, Art Sushi i Szklarnia - biorą one udział w wiosennej edycji Restaurant Week, która odbywa się w formule #zerowaste.

To Good To Go: Straty? Nigdy więcej!

W biznesie gastronomicznym kluczowe jest ograniczanie start. Tymczasem krótka żywotność produktów sprawia, że świeże i pyszne artykuły często lądują w koszu. Rozwiązaniem jest współpraca z aplikacją Too Good To Go, z której w Polsce korzysta już 1,5 miliona konsumentów.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej