x

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Kategoria: Wino    14.06.2022

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Podczas festiwalu Polskie Wina można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Zdjęcie: materiały prasowe
Podczas festiwalu Polskie Wina można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Zdjęcie: materiały prasowe
Podczas festiwalu można było spróbować najlepszych trunków z czołowych krajowych winnic. Impreza była okazją nie tylko do promowania rodzimych win, ale także do dyskusji z zaproszonymi producentami.

Tradycyjnie już poznańskie spotkanie rozpoczęło się od śniadania, któremu towarzyszyło przygotowane na tę okazję menu Michała Wierzby z restauracji Źródło w Warszawie. Poranna degustacja przeszła płynnie w kolejny punkt programu, jakim były tegoroczne premiery win, o których opowiadali ich twórcy.

Goście poznańskiej restauracji SPOT. mieli także okazję wziąć udział w seminariach, podczas których winiarze opowiadali o swoich produktach, historii jaka się za nimi kryje oraz sposobach produkcji, które wybrali dla poszczególnych trunków.

Zwieńczeniem festiwalu było ogłoszenie zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022 oraz otwarta degustacja win, podczas której oprócz trunków spróbować można było chlebów od Piekarni By Mac, serów z gospodarstwa Ekokolonia oraz miodów z pasieki Pan Miodek.

Kamil Barczentewicz - zwycięzca Srebnego Korka za wino Późny Zbiór 2020, Brązowego za Pinot Noir Major 2020 oraz Złotego za Pinot Noir Minor 2020.
Kamil Barczentewicz - zwycięzca Srebnego Korka za wino Późny Zbiór 2020, Brązowego za Pinot Noir Major 2020 oraz Złotego za Pinot Noir Minor 2020.
Laureaci konkursu Polskie Korki 2022
Wina musujące powstałe metodą szampańską: Marcinowice Riesling Brut 2020 (Korek Brązowy), Lorek Musujące 2017/2018 (Korek Srebny), Smolis Rose 2016 (Korek Złoty).

Wina musujące powstałe innymi metodami: Silesian Patataj 2020 (Brązowy), Jadwiga Różowa Pantera 2021 (Srebrny), Cantina Hibernal (Złoty).

Wina białe: Turnau Riesling 2020 (Brązowy), Marcinowice Riesling 2021 (Srebrny), Turnau Chardonnay 2020 (Złoty).

Wina białe z podwyższonym cukrem: Darłowo Muscaris 2021 (Brązowy), Barczentewicz Późny Zbiór 2020 (Srebrny), Turnau Johanniter 2021 (Złoty)

Wina różowe: Miłosz Pandemiczny Róż 2021 (Brązowy), Enosfera Rose 2021 (Srebrny), Jadwiga Rondo Rose 2021 (Złoty).

Wina czerwone: Barczentewicz Pinot Noir Major 2020 (Brązowy), Ingrid Pinot Noir 2020 (Srebrny), Barczentewicz Pinot Noir Minor 2020 (Złoty).

Wina słodkie: Chróstnik Solaris 2020 (Brązowy), Turnau Szlachetny Zbiór 2021 (Srebrny), Amelie Cabernet Cortis Sweet 2021 (Złoty).

Wina pomarańczowe: Pszczew Forange 2021 (Brązowy), Saganum Riesling Passito 2020 (Srebrny), Słońce i Wiatr Seyval Blanc 2020 (Złoty).

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej