x

Ogrody Wina 2022 - kapelusze i wino znów królowały w Dworze Sieraków

Kategoria: Wino    13.06.2022

- Wreszcie mogliśmy się spotkać i wspólnie posmakować win - mówią uczestnicy 10. edycji Ogrodów Wina. Po dwuletniej covidowej przerwie ten letni, winiarski salon degustacyjny wrócił do dawnej formy. W imprezie wzięło udział 52 producentów ze wszystkich winiarskich zakątków świata.

Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. Zdjęcie: Mirosław Mróz
4 czerwca do podkrakowskiego Dworu Sieraków zjechało blisko 250 miłośników wina – konsumentów, producentów, ekspertów, dziennikarzy, blogerów, a przede wszystkim członków Klubu Domu Wina. Była to 10., a więc jubileuszowa edycja tego największego w Polsce winiarskiego garden party.

Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Tak było i tym razem. Łącznie 52 producentów reprezentowało każdy kontynent i wiele regionów, m.in. Burgundię, Szampanię, Alzację, Langwedocję i Gaskonię z Francji, Sardynię, Toskanię i południe Włoch, Portugalię, Katalonię, Rioję, Kastylię La Mancha, Kastylię Leon, Priorat, Lewant, Aragonię, Andaluzję, Riberę del Duero z Hiszpanii, Słowenię, Austrię, węgierski Tokaj, Morawy z Czech, Mołdawię, Palatynat z Niemiec, Polskę, Szkocję, Irlandię, Peloponez z Grecji, Gruzję, Mendozę z Argentyny, Urugwaj, Chile, Kolumbię z Ameryki Południowej, Kalifornię z USA, Izrael, Australię, Nową Zelandię oraz Republikę Południowej Afryki - honorowego wystawcę w tym roku.

W sumie na otwartej degustacji można było spróbować ponad 200 win. Alkoholom o statusie super premium poświęcono specjalne warsztaty - tzw. masterclass. O winach z domu szampańskiego Philiponnatte opowiedział François Philiponnatte, reprezentujący XVI pokolenie rodziny Philipponnatów, produkujących w Szampanii wina od 1522 roku, czyli równe 500 lat! Emma Barbier przedstawiła wina z Burgundii z winiarni Henride Villamont, zaś redaktor naczelny „Czasu Wina” Michał Bardel częstował najlepszym Brunello di Montalcino na świecie – oczywiście z winnic należących do Biondi-Santi.

Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Swoją opinię o winach, jak co roku, goście wyrazili w głosowaniu na najlepsze produkty wystawy. Pierwsze miejsce wśród win białych zajęło Chardonnay z Winnicy Turnau. W kategorii win różowych również triumfował Turnau z winem Rosé. Z kolei z grona win czerwonych za najlepsze uznano La Rosa Carménère z Chile. Wódkę Paloną Pułkownika Boruty wytwarzaną przez Dwór Sieraków okrzyknięto natomiast najlepszym alkoholem mocnym.

Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. – Publiczność nie zawiodła i tym razem. Wybór najciekawszych nakryć głowy był naprawdę trudny, a zabawa przy tym znakomita! – mówi Paweł Gąsiorek, prezes Domu Wina, organizator wydarzenia.

Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Bohaterką tegorocznej edycji była Republika Południowej Afryki. Zorganizowano plenerowe widowisko „Podróż Afiyi” nawiązujące do afrykańskiego motywu imprezy. Krakowski Teatr Uliczny opowiedział historię afrykańskiej księżniczki za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem i muzyką.

Kolejna edycja Ogrodów Wina w czerwcu 2023 r.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Polska drugim na świecie odbiorcą gruzińskiego wina

Prawie 70 procent Polaków zna wina gruzińskie, większość z nas ma do nich pozytywny stosunek i ceni ich smak oraz aromat. Polska kolejny rok z rzędu była jednym z liderów wśród krajów importujących wina gruzińskie, a ich eksport wzrósł o ponad 40 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Urodziny rieslinga. Ten winny szczep ma już 588 lat

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 588 urodziny. Szczep jest uprawiany we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech.

Prezentacja "Wines of Argentina" - po raz pierwszy w Warszawie

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się prezentacja win organizowana przez Wines of Argentina. Imprezę zaplanowano na 15 marca w Muzeum POLIN w Warszawie.

Riesling, Pinot & Co. - degustacja stolikowa win niemieckich

Niemiecki Instytut Wina zaprasza do bezpłatnego udziału w Riesling, Pinot & Co. - największej stolikowej degustacji niemieckich win. Podczas imprezy, która odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie, swoją ofertę zaprezentuje blisko 30 niemieckich producentów i polskich importerów.

Adam Pawłowski o regionie Algarve

Algarve kojarzy się raczej z pięknymi plażami, dramatycznymi klifami i kurortami przepełnionymi zagranicznymi turystami niż z konkretnymi typami lokalnych win. Czas na odkrycie tej nieznanej winnej krainy.

Winiarskie trendy na horyzoncie

Trendy to delikatne powiewy zmian. Nigdy nie ma gwarancji, że przeobrażą się w wiatr na tyle mocny, by wydąć żagle najskromniejszego gastronomicznego konceptu i poprowadzić go do sukcesu. Jak ominąć winiarskie pułapki i złapać wiatr zmian w żagle?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej