x

Ogrody Wina 2022 - kapelusze i wino znów królowały w Dworze Sieraków

Kategoria: Wino    13.06.2022

- Wreszcie mogliśmy się spotkać i wspólnie posmakować win - mówią uczestnicy 10. edycji Ogrodów Wina. Po dwuletniej covidowej przerwie ten letni, winiarski salon degustacyjny wrócił do dawnej formy. W imprezie wzięło udział 52 producentów ze wszystkich winiarskich zakątków świata.

Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. Zdjęcie: Mirosław Mróz
4 czerwca do podkrakowskiego Dworu Sieraków zjechało blisko 250 miłośników wina – konsumentów, producentów, ekspertów, dziennikarzy, blogerów, a przede wszystkim członków Klubu Domu Wina. Była to 10., a więc jubileuszowa edycja tego największego w Polsce winiarskiego garden party.

Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Tak było i tym razem. Łącznie 52 producentów reprezentowało każdy kontynent i wiele regionów, m.in. Burgundię, Szampanię, Alzację, Langwedocję i Gaskonię z Francji, Sardynię, Toskanię i południe Włoch, Portugalię, Katalonię, Rioję, Kastylię La Mancha, Kastylię Leon, Priorat, Lewant, Aragonię, Andaluzję, Riberę del Duero z Hiszpanii, Słowenię, Austrię, węgierski Tokaj, Morawy z Czech, Mołdawię, Palatynat z Niemiec, Polskę, Szkocję, Irlandię, Peloponez z Grecji, Gruzję, Mendozę z Argentyny, Urugwaj, Chile, Kolumbię z Ameryki Południowej, Kalifornię z USA, Izrael, Australię, Nową Zelandię oraz Republikę Południowej Afryki - honorowego wystawcę w tym roku.

W sumie na otwartej degustacji można było spróbować ponad 200 win. Alkoholom o statusie super premium poświęcono specjalne warsztaty - tzw. masterclass. O winach z domu szampańskiego Philiponnatte opowiedział François Philiponnatte, reprezentujący XVI pokolenie rodziny Philipponnatów, produkujących w Szampanii wina od 1522 roku, czyli równe 500 lat! Emma Barbier przedstawiła wina z Burgundii z winiarni Henride Villamont, zaś redaktor naczelny „Czasu Wina” Michał Bardel częstował najlepszym Brunello di Montalcino na świecie – oczywiście z winnic należących do Biondi-Santi.

Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Główną atrakcją Ogrodów Wina jest okazja do poznania słynnych winiarzy z uznanych na świecie winiarni, wspólna degustacja i komentowanie ich produktów. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Swoją opinię o winach, jak co roku, goście wyrazili w głosowaniu na najlepsze produkty wystawy. Pierwsze miejsce wśród win białych zajęło Chardonnay z Winnicy Turnau. W kategorii win różowych również triumfował Turnau z winem Rosé. Z kolei z grona win czerwonych za najlepsze uznano La Rosa Carménère z Chile. Wódkę Paloną Pułkownika Boruty wytwarzaną przez Dwór Sieraków okrzyknięto natomiast najlepszym alkoholem mocnym.

Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Symbolem „Ogrodów Wina” są kapelusze - noszone zarówno przez panie, jak i panów. Corocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszą kreację z motywami winiarskimi. – Publiczność nie zawiodła i tym razem. Wybór najciekawszych nakryć głowy był naprawdę trudny, a zabawa przy tym znakomita! – mówi Paweł Gąsiorek, prezes Domu Wina, organizator wydarzenia.

Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Tłem imprezy był urokliwy sierakowski park, z którego rozpościera się widok na malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego. Zdjęcie: Mirosław Mróz
Bohaterką tegorocznej edycji była Republika Południowej Afryki. Zorganizowano plenerowe widowisko „Podróż Afiyi” nawiązujące do afrykańskiego motywu imprezy. Krakowski Teatr Uliczny opowiedział historię afrykańskiej księżniczki za pomocą obrazów malowanych ogniem, iskrami, dymem i muzyką.

Kolejna edycja Ogrodów Wina w czerwcu 2023 r.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Adam Pawłowski: Ewolucja winopijcy

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, mimo to chciałbym poruszyć temat kształtowania się smaku winiarskiego w czasie. Zastanawia mnie, jak przebiega proces ewolucji u winopijców i dlaczego zaczyna się od picia win gładkich, owocowych, a kończy na bardzo wytrawnych i szorstkich.

Jakub Filipek zwycięzcą XXI Mistrzostw Polski Sommelierów

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Wino zdrożeje. Polska branża winiarska: prowadzenie biznesu stało się całkowicie nieprzewidywalne

- Planowanie jakiejkolwiek strategii stało się wręcz niemożliwe, a bieżąca działalność jest ogromnym wyzwaniem - mówią szefowie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Wojna w Ukrainie, a także galopująca inflacja skutecznie utrudniają bieżącą działalność przedsiębiorstw.

Lato 2022 - niepodzielne panowanie rieslinga

Niemiecki Instytut Wina już po raz ósmy organizuje ogólnopolską akcję "Riesling Weeks". Potrwa ona od 1 czerwca do 17 lipca.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej