x

"W sercu Portugalii" Leandro Carreiry

Kategoria: Lifestyle - książki    12.06.2022

"W sercu Portugalii" - Leandro Carreira zabiera nas w kolejną kulinarną podróż.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Leandro Carreira jest znanym szefem kuchni, który doświadczenie zdobywał w takich restauracjach jak Mugaritz czy Viajante. W „The Portugal” przedstawia różnorodność kuchni swojego rodzinnego kraju, który jest jedną z bardziej atrakcyjnych kulinarnie destynacji. Carreira przygotował największy zbiór przepisów portugalskich wydany kiedykolwiek w języku angielskim. To nie tylko „suche” receptury, ale także smaki z jego rodzinnego domu czy historie powstania klasycznych dań (m.in. o tym, jak narodziło się popularne na całym świecie pastel de nata).

Sporo z nich to regionalne potrawy wyszukane specjalnie na potrzeby książki. O niektórych dawno zapomniano, np.delikatnym bezmącznym cieście fatias de tomar, które przygotowuje obecnie tylko jeden 87-letni rzemieślnik. Mamy tu przysmaki z Algarve, Douro Valley czy Lizbony, a wśród nich m.in. smażone młode makrele z sosem Verjus czy flan pomarańczowy. Gdy ich spróbujecie, poczujecie się jak w Portugalii.

„PORTUGAL: THE COOKBOOK”, LEANDRO CARREIRA, WYD. PHAIDON, 2022 R.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"That noodle life: soulful, savory, spicy, slurpy" Mikea and Stephanie Le

Coraz częściej pojawiają się na rynku książki kulinarne instagramowych blogerów i influencerów i coraz więcej z tych pozycji jest bardzo dobrych.

"The Miller's daughter" Emmy Zimmermann

Nie ma idealnych wypieków bez świetnej mąki, a tej bez odpowiednich ziaren i dobrego młyna.

"Learning Korean. Recipes from home cooking" Petera Serpico

Peter Serpico przez wiele lat gotował z Davidem Changiem, twórcą Momofuku, prowadził też własną restaurację w Filadelfii.

"Kuchnia bezwzględna" Joshuy Weissmana

"Najbardziej kontrowersyjny, nieidący na kompromisy" to epitety dobrze charakteryzujące Joshuę Weissmana, autora "Kuchni bezwzględnej", który jest bezkompromisowy w kwestii jakości składników i przygotowania dań od podstaw, bez używania półproduktów.

"Tak gotuje TikTok" - pierwsza oficjalna książka kucharska twórców z popularnej platformy

"TikTok to coś więcej niż tylko rozrywka. To też narzędzie, które buduje kolejne pokolenie smakoszy" - uważa znany kucharz Gordon Ramsay, który wraz ze swą córką Tilly napisał przedmowę do książki "Tak gotuje TikTok". Zgromadzono w niej gorące trendy kulinarne z tej popularnej platformy.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej