x

W sercu Portugalii

Kategoria: Lifestyle - książki    12.06.2022

"W sercu Portugalii" - Leandro Carreira zabiera nas w kolejną kulinarną podróż.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Leandro Carreira jest znanym szefem kuchni, który doświadczenie zdobywał w takich restauracjach jak Mugaritz czy Viajante. W „The Portugal” przedstawia różnorodność kuchni swojego rodzinnego kraju, który jest jedną z bardziej atrakcyjnych kulinarnie destynacji. Carreira przygotował największy zbiór przepisów portugalskich wydany kiedykolwiek w języku angielskim. To nie tylko „suche” receptury, ale także smaki z jego rodzinnego domu czy historie powstania klasycznych dań (m.in. o tym, jak narodziło się popularne na całym świecie pastel de nata).

Sporo z nich to regionalne potrawy wyszukane specjalnie na potrzeby książki. O niektórych dawno zapomniano, np.delikatnym bezmącznym cieście fatias de tomar, które przygotowuje obecnie tylko jeden 87-letni rzemieślnik. Mamy tu przysmaki z Algarve, Douro Valley czy Lizbony, a wśród nich m.in. smażone młode makrele z sosem Verjus czy flan pomarańczowy. Gdy ich spróbujecie, poczujecie się jak w Portugalii.

„PORTUGAL: THE COOKBOOK”, LEANDRO CARREIRA, WYD. PHAIDON, 2022 R.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej