x

Tomasz Źródłowski: Nie znam się na kawie

Kategoria: Lifestyle - blog    14.06.2022

To będzie interesujący felieton traktujący o tym, że kawa to w ofercie gastronomicznej dziwny produkt spełniający wielorakie zadania.

Tomasz Źródłowski
Tomasz Źródłowski
Mój bar – The Trust – jest też kawiarnią. Teoretycznie. To fakt o tyle ciekawy, że bez grama ściemy i bez bicia mogę się przyznać do tego, iż o kawie mam niewielkie pojęcie. Na szczęście dzięki siatce kontaktów w gastroświecie znam ludzi, którzy kawowy biznes mają w małym placu i dlatego kawa w The Trust jest pyszna. W praktyce kawiarnia The Trust pełni bardzo specyficzną funkcję w realiach prowadzenia koktajlbaru pod tą samą nazwą.

W tym miejscu chciałbym, żebyśmy się wspólnie zastanowili nad tym, czym w ogóle jest kawiarnia? Co się w niej robi, do czego służy ludziom? Historia naszego lokalu jest właśnie o tym. Opowiem wam, dlaczego The Trust funkcjonuje jako kawiarnia do godz. 19, a potem przechodzi transformację w koktajlbar.

Otóż na etapie tworzenia konceptu, korzystając z wypracowanego doświadczenia, wiedzieliśmy, że prowadzenie baru to trochę więcej pracy niż tylko regularne godziny otwarcia i serwis ulubionych gości. Ważne, żeby pamiętać o tym, iż wszyscy partnerzy naszego lokalu to często małe biznesy pracujące w normalnych godzinach. W skrócie: rozmów na temat kontraktu nie przeprowadzimy ani w trakcie serwisu, ani tym bardziej o godz. 2 w nocy, kiedy ten serwis się kończy.

Tymczasem każdy biznes potrzebuje przestrzeni, w której będzie się można spotkać w ciągu dnia. Tak, wiem, że można to zrobić po prostu w zamkniętym barze, ale… I tutaj, całe na biało, pojawiają się realia gastroświata, zresztą chyba nie tylko jego. Kawa, w moim odczuciu, pełni funkcję socjalnego spoiwa. Ludzie najczęściej umawiają się właśnie na kawę, nawet jeśli jej nie piją. Kawiarnie od dawien dawna są miejscem spotkań, rozmów, wymiany poglądów, przybijania piątek albo podawania sobie ręki po dogadaniu superumowy.

Biorąc to pod uwagę, stwierdziliśmy na etapie tworzenia konceptu, że miło byłoby móc pogadać z naszymi partnerami przy filiżance czarnego naparu uwielbianego przez ludzkość od momentu, w którym zorientowano się, że te fantastyczne ziarenka można zmielić i zaparzyć. No a skoro już tworzymy sobie przestrzeń do załatwiania interesów w godzinach „normalnej” pracy, to przecież można ją przy okazji otworzyć dla wszystkich, bo kawa, ciacho i szybki internet równa się świetne miejsce do pracy.

Koniec końców – gdyby nie ta decyzja, wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie mówilibyśmy teraz o żadnej transformacji, o żadnych rozsuwających się ścianach, mówilibyśmy o totalnie innym barze.
Zawsze śmiałem się, że historia świata jest napisana przez alkohol, ale pisząc ten felieton, zaczynam dostrzegać to, iż w każdej opowieści, gdzieś w tle czai się również filiżanka kawy. Bo bez termosu i plastikowych kubków na budowie, bez kawy z syfonu u mnie w mieszkaniu albo chemeksa u Szymona, byłbym teraz w zupełnie innym miejscu.

Przy całej wiedzy, jaką można dziś zgromadzić na temat kawowych ziaren, przy wszystkich konkursach, które można wygrać, łącząc kawę z alkoholem i przy wszelakich światowych trendach kawowych kawa nadal oznacza przede wszystkim emocje, społeczność i towarzyszkę spotkań.Polecam więc refleksyjnie podejść do tego, czym jest dla was kawa, bo obstawiam, że możecie być zaskoczeni odpowiedzią.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

Maciej Nowaczyk: Jakość zamiast storytellingu

Czy lokalne zawsze znaczy lepsze? Czy między słowami "rzemieślnicze" i "jakościowe" powinniśmy z automatu stawiać znak równości? Mam wątpliwości. Jak nigdy dotąd.

Maciej Nowaczyk: Nowy rok w gastronomii to nowe porządki

Szykujcie się na prawdziwy rollercoaster! Z gastronomicznej mapy zaczną znikać wasze ulubione restauracje, a na ich miejsce nie powstaną nowe. Prawdziwa korekta jeszcze przed nami.

Tomasz Źródłowski: If I could turn back time

Rok 2023 jest zapowiadany jako trudny, kryzysowy, pełen wyzwań. Ale czy faktycznie przyszłość rysuje się w tak ciemnych barwach?

Adam Chrząstowski: To nie jest czas na wróżenie z fusów

Na początku roku pojawia się wiele publikacji przewidujących, co wydarzy się w najbliższych 12 miesiącach. Mimo przekornej natury nie mam zamiaru od tego uciekać, gdyż zdaję sobie sprawę, że wiele osób jest dzisiaj zagubionych i oczekuje porady, jaki kierunek obrać.

"Panierki" - to nie do końca recenzja

Rafał Targosz sprawił mi niedawno ogromną przyjemność, przesyłając egzemplarz swojej książki "Panierki". Oczekiwałem tej publikacji od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów.

Tomasz Źródłowski: Circle of UpUse

Wiecie, jak powstał ten felieton? Dla tej historii ważne jest, że najpierw ktoś opowiedział w redakcji, iż istnieje kooperatywa między barem The Trust a lokalem Hummus Amamamusi - właściciele obu miejsc dogadali się i stanowią przykład zjawisk up-use i up-cycle.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej