x

Tomasz Źródłowski: Nie znam się na kawie

Kategoria: Lifestyle - blog    14.06.2022

To będzie interesujący felieton traktujący o tym, że kawa to w ofercie gastronomicznej dziwny produkt spełniający wielorakie zadania.

Tomasz Źródłowski
Tomasz Źródłowski
Mój bar – The Trust – jest też kawiarnią. Teoretycznie. To fakt o tyle ciekawy, że bez grama ściemy i bez bicia mogę się przyznać do tego, iż o kawie mam niewielkie pojęcie. Na szczęście dzięki siatce kontaktów w gastroświecie znam ludzi, którzy kawowy biznes mają w małym placu i dlatego kawa w The Trust jest pyszna. W praktyce kawiarnia The Trust pełni bardzo specyficzną funkcję w realiach prowadzenia koktajlbaru pod tą samą nazwą.

W tym miejscu chciałbym, żebyśmy się wspólnie zastanowili nad tym, czym w ogóle jest kawiarnia? Co się w niej robi, do czego służy ludziom? Historia naszego lokalu jest właśnie o tym. Opowiem wam, dlaczego The Trust funkcjonuje jako kawiarnia do godz. 19, a potem przechodzi transformację w koktajlbar.

Otóż na etapie tworzenia konceptu, korzystając z wypracowanego doświadczenia, wiedzieliśmy, że prowadzenie baru to trochę więcej pracy niż tylko regularne godziny otwarcia i serwis ulubionych gości. Ważne, żeby pamiętać o tym, iż wszyscy partnerzy naszego lokalu to często małe biznesy pracujące w normalnych godzinach. W skrócie: rozmów na temat kontraktu nie przeprowadzimy ani w trakcie serwisu, ani tym bardziej o godz. 2 w nocy, kiedy ten serwis się kończy.

Tymczasem każdy biznes potrzebuje przestrzeni, w której będzie się można spotkać w ciągu dnia. Tak, wiem, że można to zrobić po prostu w zamkniętym barze, ale… I tutaj, całe na biało, pojawiają się realia gastroświata, zresztą chyba nie tylko jego. Kawa, w moim odczuciu, pełni funkcję socjalnego spoiwa. Ludzie najczęściej umawiają się właśnie na kawę, nawet jeśli jej nie piją. Kawiarnie od dawien dawna są miejscem spotkań, rozmów, wymiany poglądów, przybijania piątek albo podawania sobie ręki po dogadaniu superumowy.

Biorąc to pod uwagę, stwierdziliśmy na etapie tworzenia konceptu, że miło byłoby móc pogadać z naszymi partnerami przy filiżance czarnego naparu uwielbianego przez ludzkość od momentu, w którym zorientowano się, że te fantastyczne ziarenka można zmielić i zaparzyć. No a skoro już tworzymy sobie przestrzeń do załatwiania interesów w godzinach „normalnej” pracy, to przecież można ją przy okazji otworzyć dla wszystkich, bo kawa, ciacho i szybki internet równa się świetne miejsce do pracy.

Koniec końców – gdyby nie ta decyzja, wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie mówilibyśmy teraz o żadnej transformacji, o żadnych rozsuwających się ścianach, mówilibyśmy o totalnie innym barze.
Zawsze śmiałem się, że historia świata jest napisana przez alkohol, ale pisząc ten felieton, zaczynam dostrzegać to, iż w każdej opowieści, gdzieś w tle czai się również filiżanka kawy. Bo bez termosu i plastikowych kubków na budowie, bez kawy z syfonu u mnie w mieszkaniu albo chemeksa u Szymona, byłbym teraz w zupełnie innym miejscu.

Przy całej wiedzy, jaką można dziś zgromadzić na temat kawowych ziaren, przy wszystkich konkursach, które można wygrać, łącząc kawę z alkoholem i przy wszelakich światowych trendach kawowych kawa nadal oznacza przede wszystkim emocje, społeczność i towarzyszkę spotkań.Polecam więc refleksyjnie podejść do tego, czym jest dla was kawa, bo obstawiam, że możecie być zaskoczeni odpowiedzią.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

Karolina Kosno: Na zwykłym czy pistacjowym?

Coraz szersza grupa klientów wybiera mleka roślinne. Kawiarnie starają się dopasować do panującego trendu odchodzenia od mleka krowiego i prezentują swym gościom atrakcyjne oferty, by zadowolić jak największą liczbę osób. Czy koszt napojów roślinnych jest w polskich kawiarniach zadowalający?

Adam Chrząstowski: Bocuse'owy Budapeszt

Budapeszt po raz kolejny gościł europejską selekcję konkursu Bocuse d’Or, tym razem edycję 2022-23. Węgrzy świetnie wykorzystali organizację imprezy tej rangi w 2016 r. dla promocji rodzimej gastronomii i postanowili to powtórzyć. Udało im się bardzo dobrze.

Michalina Szczepańska: Sklepy i kawiarnie. Kooperacja czy konkurencja?

Czy istnieje możliwość, by sklepy i kawiarnie bez zakłóceń funkcjonowały razem na rynku kawiarnianym? Coraz większa ilość sklepów zapewnia nam przestrzeń na wypicie dobrej kawy, tym samym stając się konkurencją dla kawiarni.

Przedwojennych kawiarni czar - kawowy rynek 20-lecia międzywojennego

Wsiadamy do wehikułu czasu i przenosimy się w czasy 20-lecia międzywojennego, by sprawdzić, czy ówczesny rynek kawy i kawiarni w stolicy odbiegał znacznie od tego, który znamy obecnie. Kawową historię zbadał Bartosz Paluszkiewicz, barman i autor piszący o przedwojennej gastronomii.

Tomasz Źródłowski: Back to the future. Czyli krótko o tym, że zawsze będzie coś nie tak

Trudno w wojennych realiach tryskać optymizmem. Jest co najmniej kilka polskich powiedzeń, które doskonale nadają się do opisania otaczającej nas rzeczywistości.

Adam Chrząstowski: Drugie dno

Piszę niniejszy felieton w pociągu relacji Warszawa - Berlin. Jadę do Poznania na trening przygotowawczy przed półfinałem Bocuse d’Or, który odbędzie się w Budapeszcie*.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej