x

Adam Pawłowski: Ewolucja winopijcy

Kategoria: Wino    10.06.2022

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, mimo to chciałbym poruszyć temat kształtowania się smaku winiarskiego w czasie. Zastanawia mnie, jak przebiega proces ewolucji u winopijców i dlaczego zaczyna się od picia win gładkich, owocowych, a kończy na bardzo wytrawnych i szorstkich.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Proces kształtowania się preferencji może trwać nawet wiele lat i nie dotyczy wszystkich osób pijących wino, a tylko grupy lubiącej eksplorować nowe smaki. Ogromna większość konsumentów nie analizuje jego niuansów i nie szuka w nim organoleptycznej przygody. Zazwyczaj definiują oni wino w kategoriach „smakuje mi/nie smakuje”, a jeśli zasmakuje to – podobnie jak inne sprawdzone produkty spożywcze – butelka ląduje w koszyku przy okazji odwiedzin dyskontu, hipermarketu lub przydomowego sklepu. Statystyczny winopijca nie łączy też wina z jedzeniem, ale raczej z ulubionym serialem w TV lub z książką.

Zupełnie inaczej do kwestii obcowania z winem podchodzi hobbysta. Same zakupy są dla niego ważną kwestią. Preferuje specjalistyczny sklep winiarski, bo ceni sobie kontakt z ekspertem, który doradzi i opowie w szczegółach o konkretnych trunkach. Taki winopijca chętnie sięga po różne typy alkoholi w celu eksploracji nowych doznań i zdobywania wiedzy. Rzadko decyduje się na ponowny zakup tego samego wina, bo przecież trzeba spróbować czegoś nowego. Wybierając etykietę, z tyłu głowy ma, z jakim daniem je połączy. Jest otwarty na nowe smaki i godzi się z tym, że nie każde wino będzie mu odpowiadać, ale lubi ten dreszczyk emocji przed nieznanym.

Ten proces nie jest tylko domeną wina, może dotyczyć wielu innych napojów, w tym kawy, która jest motywem przewodnim tego wydania „Food Service”. Istnieje pewna korelacja między winem a kawą, bo ponoć osoby preferujące mocną czarną kawę wolą wina z wysokim poziomem tanin, jak np. nebbiolo lub cabernet sauvignon. Fanom kawy z mlekiem bardziej odpowiadają miękkie shirazy i kremowe chardonnay. A ci, którzy piją kawę z mlekiem i cukrem, lubią wina różowe, półwytrawne rieslingi czy delikatne czerwienie jak pinot noir.

Spożywanie napojów to nie tylko nawadnianie i odżywianie organizmu, ale w dużej mierze sfera zaspokajania potrzeb jakościowych związanych z umilaniem sobie życia. Nie odkryję Ameryki, stwierdzając, że na przyjemności jesteśmy skorzy wydać więcej, zatem ewolucja hobbysty ma tylko jeden kierunek – w górę. Im więcej doświadczenia degustacyjnego, a co za tym idzie – wiedzy, tym coraz lepsze i droższe wybory konsumenckie. Osoby szukające w winie doznań i jakości będą stopniowo kierowały się od win marketowych o jakości akceptowalnej lub dobrej do win ze sklepów specjalistycznych w jakości bardzo dobrej lub wybitnej. Tak to już jest, że jeżeli spróbujemy produktu wyraźnie lepszego, to mając w pamięci to wyjątkowe doświadczenie, nie jesteśmy w stanie wrócić do punktu startu.

Na początku swojej przygody winopijca zwykle lubuje się w winach z cieplejszego klimatu. Wyższe temperatury i liczba godzin słonecznych sprawiają, że winogrona są bardziej dojrzałe i słodkie, co daje wina gładkie i łatwe do picia. Wraz ze wzrostem jakości i ceny zmienia się smak i struktura wina, które stają się złożone, wielowymiarowe, z jaskrawą kwasowością i wyraźną szorstką taniną. Krótko mówiąc, beztroskie popijanie tzw. winka solo zostaje zamienione na coraz bardziej świadome degustowanie i łączenie win z pasującym do nich jedzeniem.
Na szczęście świat wina jest na tyle zróżnicowany, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w każdym momencie kształtowania się smaku.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Ogrody Wina 2022 - kapelusze i wino znów królowały w Dworze Sieraków

- Wreszcie mogliśmy się spotkać i wspólnie posmakować win - mówią uczestnicy 10. edycji Ogrodów Wina. Po dwuletniej covidowej przerwie ten letni, winiarski salon degustacyjny wrócił do dawnej formy. W imprezie wzięło udział 52 producentów ze wszystkich winiarskich zakątków świata.

Jakub Filipek zwycięzcą XXI Mistrzostw Polski Sommelierów

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Wino zdrożeje. Polska branża winiarska: prowadzenie biznesu stało się całkowicie nieprzewidywalne

- Planowanie jakiejkolwiek strategii stało się wręcz niemożliwe, a bieżąca działalność jest ogromnym wyzwaniem - mówią szefowie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Wojna w Ukrainie, a także galopująca inflacja skutecznie utrudniają bieżącą działalność przedsiębiorstw.

Lato 2022 - niepodzielne panowanie rieslinga

Niemiecki Instytut Wina już po raz ósmy organizuje ogólnopolską akcję "Riesling Weeks". Potrwa ona od 1 czerwca do 17 lipca.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej