x

Adam Pawłowski: Ewolucja winopijcy

Kategoria: Wino    10.06.2022

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, mimo to chciałbym poruszyć temat kształtowania się smaku winiarskiego w czasie. Zastanawia mnie, jak przebiega proces ewolucji u winopijców i dlaczego zaczyna się od picia win gładkich, owocowych, a kończy na bardzo wytrawnych i szorstkich.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Proces kształtowania się preferencji może trwać nawet wiele lat i nie dotyczy wszystkich osób pijących wino, a tylko grupy lubiącej eksplorować nowe smaki. Ogromna większość konsumentów nie analizuje jego niuansów i nie szuka w nim organoleptycznej przygody. Zazwyczaj definiują oni wino w kategoriach „smakuje mi/nie smakuje”, a jeśli zasmakuje to – podobnie jak inne sprawdzone produkty spożywcze – butelka ląduje w koszyku przy okazji odwiedzin dyskontu, hipermarketu lub przydomowego sklepu. Statystyczny winopijca nie łączy też wina z jedzeniem, ale raczej z ulubionym serialem w TV lub z książką.

Zupełnie inaczej do kwestii obcowania z winem podchodzi hobbysta. Same zakupy są dla niego ważną kwestią. Preferuje specjalistyczny sklep winiarski, bo ceni sobie kontakt z ekspertem, który doradzi i opowie w szczegółach o konkretnych trunkach. Taki winopijca chętnie sięga po różne typy alkoholi w celu eksploracji nowych doznań i zdobywania wiedzy. Rzadko decyduje się na ponowny zakup tego samego wina, bo przecież trzeba spróbować czegoś nowego. Wybierając etykietę, z tyłu głowy ma, z jakim daniem je połączy. Jest otwarty na nowe smaki i godzi się z tym, że nie każde wino będzie mu odpowiadać, ale lubi ten dreszczyk emocji przed nieznanym.

Ten proces nie jest tylko domeną wina, może dotyczyć wielu innych napojów, w tym kawy, która jest motywem przewodnim tego wydania „Food Service”. Istnieje pewna korelacja między winem a kawą, bo ponoć osoby preferujące mocną czarną kawę wolą wina z wysokim poziomem tanin, jak np. nebbiolo lub cabernet sauvignon. Fanom kawy z mlekiem bardziej odpowiadają miękkie shirazy i kremowe chardonnay. A ci, którzy piją kawę z mlekiem i cukrem, lubią wina różowe, półwytrawne rieslingi czy delikatne czerwienie jak pinot noir.

Spożywanie napojów to nie tylko nawadnianie i odżywianie organizmu, ale w dużej mierze sfera zaspokajania potrzeb jakościowych związanych z umilaniem sobie życia. Nie odkryję Ameryki, stwierdzając, że na przyjemności jesteśmy skorzy wydać więcej, zatem ewolucja hobbysty ma tylko jeden kierunek – w górę. Im więcej doświadczenia degustacyjnego, a co za tym idzie – wiedzy, tym coraz lepsze i droższe wybory konsumenckie. Osoby szukające w winie doznań i jakości będą stopniowo kierowały się od win marketowych o jakości akceptowalnej lub dobrej do win ze sklepów specjalistycznych w jakości bardzo dobrej lub wybitnej. Tak to już jest, że jeżeli spróbujemy produktu wyraźnie lepszego, to mając w pamięci to wyjątkowe doświadczenie, nie jesteśmy w stanie wrócić do punktu startu.

Na początku swojej przygody winopijca zwykle lubuje się w winach z cieplejszego klimatu. Wyższe temperatury i liczba godzin słonecznych sprawiają, że winogrona są bardziej dojrzałe i słodkie, co daje wina gładkie i łatwe do picia. Wraz ze wzrostem jakości i ceny zmienia się smak i struktura wina, które stają się złożone, wielowymiarowe, z jaskrawą kwasowością i wyraźną szorstką taniną. Krótko mówiąc, beztroskie popijanie tzw. winka solo zostaje zamienione na coraz bardziej świadome degustowanie i łączenie win z pasującym do nich jedzeniem.
Na szczęście świat wina jest na tyle zróżnicowany, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie w każdym momencie kształtowania się smaku.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej