x

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.06.2022

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Od leweJ: Bartosz Peter i  Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Od leweJ: Bartosz Peter i Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Global Chefs Challenge to odbywający się co dwa lata konkurs organizowany przez  World Association of Chef’s Societies (WACS). W jego trakcie zespoły złożone z szefa kuchni i commis chefa mają za zadanie przygotować menu oparte na produktach dostarczonych przez organizatora. W tegorocznym Chefs Challenge zawodnicy musieli zmierzyć się z wegańską przystawką, daniem rybnym na bazie norweskiego halibuta, daniem głównym z cielęciny oraz deserem opartym o mleczną czekoladę.

Polski zespół przygotował na przystawkę flan z kokosa i wędzonego tofu, następnie krokiet ryżowy curry, halibuta z przegrzebkami wykończonego palonym masłem z tymiankiem oraz trzy różne elementy cielęciny (polędwicę, grasicę i kark) z dodatkiem cebuli oraz pasternaku. Na deser - pączka z kremem z herbatyearl grey na ciepło.

Wiele miesięcy przygotowań
Polskę podczas konkursu reprezentowali Bartosz Peter oraz Sebastian Plasota. Obaj kucharze przygotowania do konkursu rozpoczęli na kilka miesięcy przed startem, trenując w Instytucie Kulinarnym Transgourmet.

– Sebastian jest młodym kucharzem, ale wygrał już kilka konkursów w Polsce. Jest także członkiem Narodowej Reprezentacji Kucharzy Juniorów. Poświęciliśmy cztery miesiące na przygotowanie do rywalizacji. Przez dwa ostatnie miesiące spotykaliśmy się w weekendy i wykonywaliśmy pełne próby czasowe, czyli odwzorowywaliśmy to, co będzie się działo podczas zmagań konkursowych. Wszystko po to, by móc wytrenować motorykę, pamięć mięśniową. To bardzo istotne, gdy gotuje się przez pięć godzin - mówi Bartosz Peter.

Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nie tylko presja czasu
Na przygotowanie całego menu zawodnicy mieli łącznie 5 godzin, a przekroczenie czasu o dziesięć minut oznaczało dyskwalifikację zespołu. Jednak presja czasowa oraz potrzeba stworzenia idealnego menu nie były jedynymi wyzwaniami, które stanęły na drodze kucharzy.

- Co godzinę kuchnia musiała być zdezynfekowana, należało opróżnić kosze na śmieci, wszystko posprzątać.Trzeba było spisać temperaturę pracy lodówek, procesy technologiczne oraz przygotować listę HAACAP. To wpływa oczywiście na czas. Z pięciu godzin zostało finalnie cztery godziny gotowania. Utrudnia to konkurencję, ale przekłada się na wyższe punkty z higieny i czystości pracy - wyjaśnia Bartosz Peter.

W ostatecznej klasyfikacji polski zespół zajął czwarte miejsce. Polacy otrzymali także wyróżnienie za najlepsze danie z halibuta.

Bartosz Peter
Jest ekspertem w Instytucie Kulinarnym Transgourmet i kapitanem Narodowej Kadry Kucharzy Polski. Swoją przygodę z profesjonalną gastronomią rozpoczął w 2012 roku u boku Sebastiana Krauzowicza i Marcina Gruszki. Jest zdobywcą m.in. srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata w Luksemburgu, zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski, zdobywcą pierwszego miejsca L’art de la Cuisine Martell 2017 oraz w CHEF Culinary Cup NESTLE 2017.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Jerzy Pasikowski przewodniczącym jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie

Na czele jury III Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego, które 17 listopada odbędą się podczas targów HoReCa w Krakowie, stoi Jerzy Pasikowski, guru środowiska profesjonalnych kucharzy, kreator rzeczywistości polskich konkursów kulinarnych, dla edukacji kulinarnej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej