x

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.06.2022

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Od leweJ: Bartosz Peter i  Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Od leweJ: Bartosz Peter i Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Global Chefs Challenge to odbywający się co dwa lata konkurs organizowany przez  World Association of Chef’s Societies (WACS). W jego trakcie zespoły złożone z szefa kuchni i commis chefa mają za zadanie przygotować menu oparte na produktach dostarczonych przez organizatora. W tegorocznym Chefs Challenge zawodnicy musieli zmierzyć się z wegańską przystawką, daniem rybnym na bazie norweskiego halibuta, daniem głównym z cielęciny oraz deserem opartym o mleczną czekoladę.

Polski zespół przygotował na przystawkę flan z kokosa i wędzonego tofu, następnie krokiet ryżowy curry, halibuta z przegrzebkami wykończonego palonym masłem z tymiankiem oraz trzy różne elementy cielęciny (polędwicę, grasicę i kark) z dodatkiem cebuli oraz pasternaku. Na deser - pączka z kremem z herbatyearl grey na ciepło.

Wiele miesięcy przygotowań
Polskę podczas konkursu reprezentowali Bartosz Peter oraz Sebastian Plasota. Obaj kucharze przygotowania do konkursu rozpoczęli na kilka miesięcy przed startem, trenując w Instytucie Kulinarnym Transgourmet.

– Sebastian jest młodym kucharzem, ale wygrał już kilka konkursów w Polsce. Jest także członkiem Narodowej Reprezentacji Kucharzy Juniorów. Poświęciliśmy cztery miesiące na przygotowanie do rywalizacji. Przez dwa ostatnie miesiące spotykaliśmy się w weekendy i wykonywaliśmy pełne próby czasowe, czyli odwzorowywaliśmy to, co będzie się działo podczas zmagań konkursowych. Wszystko po to, by móc wytrenować motorykę, pamięć mięśniową. To bardzo istotne, gdy gotuje się przez pięć godzin - mówi Bartosz Peter.

Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nie tylko presja czasu
Na przygotowanie całego menu zawodnicy mieli łącznie 5 godzin, a przekroczenie czasu o dziesięć minut oznaczało dyskwalifikację zespołu. Jednak presja czasowa oraz potrzeba stworzenia idealnego menu nie były jedynymi wyzwaniami, które stanęły na drodze kucharzy.

- Co godzinę kuchnia musiała być zdezynfekowana, należało opróżnić kosze na śmieci, wszystko posprzątać.Trzeba było spisać temperaturę pracy lodówek, procesy technologiczne oraz przygotować listę HAACAP. To wpływa oczywiście na czas. Z pięciu godzin zostało finalnie cztery godziny gotowania. Utrudnia to konkurencję, ale przekłada się na wyższe punkty z higieny i czystości pracy - wyjaśnia Bartosz Peter.

W ostatecznej klasyfikacji polski zespół zajął czwarte miejsce. Polacy otrzymali także wyróżnienie za najlepsze danie z halibuta.

Bartosz Peter
Jest ekspertem w Instytucie Kulinarnym Transgourmet i kapitanem Narodowej Kadry Kucharzy Polski. Swoją przygodę z profesjonalną gastronomią rozpoczął w 2012 roku u boku Sebastiana Krauzowicza i Marcina Gruszki. Jest zdobywcą m.in. srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata w Luksemburgu, zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski, zdobywcą pierwszego miejsca L’art de la Cuisine Martell 2017 oraz w CHEF Culinary Cup NESTLE 2017.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

“World of Coffee 2022" w Mediolanie

Między 22 a 25 czerwca w Mediolanie odbędą się największe na świecie targi kawy speciality organizowane przez Specialty Coffee Association (SCA). “World of Coffee 2022" miało być zorganizowane w Warszawie, ale z powodu wybuchu wojny w Ukrainie zostało przeniesione do ojczyzny espresso.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej