x

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.06.2022

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Od leweJ: Bartosz Peter i  Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Od leweJ: Bartosz Peter i Sebastian Plasota podczas zmagań konkursowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Global Chefs Challenge to odbywający się co dwa lata konkurs organizowany przez  World Association of Chef’s Societies (WACS). W jego trakcie zespoły złożone z szefa kuchni i commis chefa mają za zadanie przygotować menu oparte na produktach dostarczonych przez organizatora. W tegorocznym Chefs Challenge zawodnicy musieli zmierzyć się z wegańską przystawką, daniem rybnym na bazie norweskiego halibuta, daniem głównym z cielęciny oraz deserem opartym o mleczną czekoladę.

Polski zespół przygotował na przystawkę flan z kokosa i wędzonego tofu, następnie krokiet ryżowy curry, halibuta z przegrzebkami wykończonego palonym masłem z tymiankiem oraz trzy różne elementy cielęciny (polędwicę, grasicę i kark) z dodatkiem cebuli oraz pasternaku. Na deser - pączka z kremem z herbatyearl grey na ciepło.

Wiele miesięcy przygotowań
Polskę podczas konkursu reprezentowali Bartosz Peter oraz Sebastian Plasota. Obaj kucharze przygotowania do konkursu rozpoczęli na kilka miesięcy przed startem, trenując w Instytucie Kulinarnym Transgourmet.

– Sebastian jest młodym kucharzem, ale wygrał już kilka konkursów w Polsce. Jest także członkiem Narodowej Reprezentacji Kucharzy Juniorów. Poświęciliśmy cztery miesiące na przygotowanie do rywalizacji. Przez dwa ostatnie miesiące spotykaliśmy się w weekendy i wykonywaliśmy pełne próby czasowe, czyli odwzorowywaliśmy to, co będzie się działo podczas zmagań konkursowych. Wszystko po to, by móc wytrenować motorykę, pamięć mięśniową. To bardzo istotne, gdy gotuje się przez pięć godzin - mówi Bartosz Peter.

Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Bartosz Peter (od lewej) oraz Sebastian Plasota (w środku) zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zdjęcie: materiały prasowe
Nie tylko presja czasu
Na przygotowanie całego menu zawodnicy mieli łącznie 5 godzin, a przekroczenie czasu o dziesięć minut oznaczało dyskwalifikację zespołu. Jednak presja czasowa oraz potrzeba stworzenia idealnego menu nie były jedynymi wyzwaniami, które stanęły na drodze kucharzy.

- Co godzinę kuchnia musiała być zdezynfekowana, należało opróżnić kosze na śmieci, wszystko posprzątać.Trzeba było spisać temperaturę pracy lodówek, procesy technologiczne oraz przygotować listę HAACAP. To wpływa oczywiście na czas. Z pięciu godzin zostało finalnie cztery godziny gotowania. Utrudnia to konkurencję, ale przekłada się na wyższe punkty z higieny i czystości pracy - wyjaśnia Bartosz Peter.

W ostatecznej klasyfikacji polski zespół zajął czwarte miejsce. Polacy otrzymali także wyróżnienie za najlepsze danie z halibuta.

Bartosz Peter
Jest ekspertem w Instytucie Kulinarnym Transgourmet i kapitanem Narodowej Kadry Kucharzy Polski. Swoją przygodę z profesjonalną gastronomią rozpoczął w 2012 roku u boku Sebastiana Krauzowicza i Marcina Gruszki. Jest zdobywcą m.in. srebrnego i brązowego medalu w Kulinarnym Pucharze Świata w Luksemburgu, zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski, zdobywcą pierwszego miejsca L’art de la Cuisine Martell 2017 oraz w CHEF Culinary Cup NESTLE 2017.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej