x

Jakub Filipek zwycięzcą XXI Mistrzostw Polski Sommelierów

Kategoria: Wino    07.06.2022

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa. Zdjęcie: materiały prasowe
W XXI edycji mistrzostw startowało 25 zawodników. Konkurs certyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI) miał trzy etapy. Podczas eliminacji zawodnicy pisali test z wiedzy o winie, degustowali wino w ciemno, dobierali wino i napoje do menu oraz korygowali kartę win. Półfinały, do których zakwalifikowało się 6 sommelierów, skupiały się na zadaniach sprawdzających praktyczne umiejętności sommelierskie: dobieraniu wina do jedzenia i umiejętności sprzedażowych.

Finał z udziałem publiczności składał się z części serwisowej, sensorycznej i praktycznej, sprawdzającej umiejętność pracy w zespole i zarządzanie restauracją. Każdy z trzech finalistów w ciągu 18 minut musiał obsłużyć na scenie 4 stoliki, przy których siedzieli sędziowie. Zadaniem było zarekomendowanie i zaserwowanie wina musującego oraz wina na kieliszki podanie serów i zarekomendowanie do nich słodkich win, które pochodzą z tych samych regionów, a także obsługa gości na diecie wegańskiej.

W części sensorycznej zawodnicy musieli zidentyfikować 3 białe wina z hiszpańskich regionów Rioja, Rias Baixas i Rueda oraz trudne do rozpoznania czerwone Xinomavro z Grecji, Baga z Bairady w Portugalii i Barbaresco z włoskiego Piemontu. Pełen opis organoleptyczny dotyczył białego wina Pessac Léognan z Bordeaux. Żadnemu z finalistów nie udało się poprawnie nazwać wina, które degustował i opisywał choć zawodnicy poprawnie opisywali stylistykę. Ostatnim zadaniem w części sensorycznej konkursu była identyfikacja mocnych alkoholi, z której zawodnicy wyszli obronną ręką.

Nowy Mistrz Polski Sommelierów Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy Mistrz Polski Sommelierów Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Zdjęcie: materiały prasowe
W ostatniej części finaliści mieli przeprowadzić szkolenie dla pracowników w związku z wprowadzeniem do karty nowego wina, którym okazało się Vallle Reale z apelacji Trebbiano d’Abruzzo.

- Poziom wiedzy teoretycznej wśród polskich sommelierów jest z każdym rokiem wyższy, Wszystkim, zwłaszcza finalistom, należą się gratulacje za prezentowany poziom wiedzy, profesjonalizm oraz zaangażowanie - podkreślił Andrzej Strzelczyk, który przewodniczył jury.

Imprezami towarzyszącymi Mistrzostwom były seminaria zorganizowane przez partnerów zawodów: Purcari Winery, California Wines, Les Grands Chais de France Foods and Wines from Spain oraz Valle Reale.

Wina wykorzystane w konkursie
Eliminacje
Degustacja 2 win w ciemno:
⦁ wino białe: Chenin Blanc Barrel Fermented, Stellenrust 2019, RPA
⦁ wino czerwone: Crozes Hermitage Les Jalets 2019, P. Jaboulet Aine, Francja

Półfinał
Łączenie win z potrawami (menu: ceviche z dorsza):
⦁ Menetou Salon 2020 Henry Pelle, Loire, Francja
⦁ Woodcutters Shiraz 2017, Barossa Valley, Australia

Zadanie sprzedażowe: orange wine z Gruzji

Finał
Serwis wina białego, czerwonego oraz musującego:

⦁ Santiago Roma Albariño Rias Baixas, DO, 2020, Hiszpania
⦁ Dr. Hermann Riesling Feinherb Mosel Qualitätswein, 2020, Niemcy
⦁ Casa Cadaval Reserva Branco Reserva 2018 Tejo DOC, Portugalia 
⦁ Castellani Chianti Riserva DOCG, 2018, Toskania, Włochy
⦁ Le Gode Rosso di Montalcino DOC, 2018, Toskania, Włochy
⦁ Uone Primitivo di Manduria DOC, 2020, Puglia, Włochy
⦁ Winnica Jadwiga Różowa Pantera Pet – Nat, Polska
⦁ Nozeco spumante alcohol free, Francja
⦁ Schloss Gobelsburg Blanc de Blanc, Austria
⦁ Prosecco Extra Dry, Borgo Molino Corte delle Rose, Włochy
⦁ Purcari Freedom Blend Saperavi, Bastardo, Rara Neagra 2020, Mołdawia

Identyfikacja win białych:
⦁ Viña Gravonia Crianza 2014, R. López de Heredia Viña Tondonia, Rioja DOCa, Hiszpania
⦁ Albarińo Pazo de Señorias 2021, Rias Baixas DO, Hiszpania
⦁ Verdeal 500 Floral 2018, Verdejo, Rueda DO, Hiszpania

Identyfikacja win czerwonych:
⦁ Xinomavro 2017, Kintonis Winery, Naoussa PGI, Grecja
⦁ Baga Nossa Calcario Vinhas Velhas 2018, Bairrada DOC, Filipa Pato & William Wouters, Portugalia
⦁ Barbaresco DOCG Bordini La Spinetta 2019, Piemont, Włochy

Degustacja wina w ciemno/opis sommelierski:
⦁ Chateau Cantelys Pessac Leognan AOC 2019, Bordeaux Francja

Identyfikacja mocnych alkoholi:
⦁ Unicum
⦁ Fernet Branca
⦁ Underberg
⦁ Jagermeister
⦁ Wódka Zbożowa Wyborowa
⦁ Saint James Rhum Agricole
⦁ Salitos Tequila Silver
⦁ Cavallina Bianca Grappa

Szkolenie dla pracowników:
⦁ Valle Reale Vigna di Convento Capestrano Trebbiano d’Abruzzo DOC 2018, Włochy

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej