x

Jakub Filipek zwycięzcą XXI Mistrzostw Polski Sommelierów

Kategoria: Wino    07.06.2022

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa.

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowym Mistrzem Polski Sommelierów jest Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Drugie miejsce zajął debiutujący w Mistrzostwach Tomasz Żak z Kontakt Wine & Bistro w Warszawie, a trzecie - Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa. Zdjęcie: materiały prasowe
W XXI edycji mistrzostw startowało 25 zawodników. Konkurs certyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI) miał trzy etapy. Podczas eliminacji zawodnicy pisali test z wiedzy o winie, degustowali wino w ciemno, dobierali wino i napoje do menu oraz korygowali kartę win. Półfinały, do których zakwalifikowało się 6 sommelierów, skupiały się na zadaniach sprawdzających praktyczne umiejętności sommelierskie: dobieraniu wina do jedzenia i umiejętności sprzedażowych.

Finał z udziałem publiczności składał się z części serwisowej, sensorycznej i praktycznej, sprawdzającej umiejętność pracy w zespole i zarządzanie restauracją. Każdy z trzech finalistów w ciągu 18 minut musiał obsłużyć na scenie 4 stoliki, przy których siedzieli sędziowie. Zadaniem było zarekomendowanie i zaserwowanie wina musującego oraz wina na kieliszki podanie serów i zarekomendowanie do nich słodkich win, które pochodzą z tych samych regionów, a także obsługa gości na diecie wegańskiej.

W części sensorycznej zawodnicy musieli zidentyfikować 3 białe wina z hiszpańskich regionów Rioja, Rias Baixas i Rueda oraz trudne do rozpoznania czerwone Xinomavro z Grecji, Baga z Bairady w Portugalii i Barbaresco z włoskiego Piemontu. Pełen opis organoleptyczny dotyczył białego wina Pessac Léognan z Bordeaux. Żadnemu z finalistów nie udało się poprawnie nazwać wina, które degustował i opisywał choć zawodnicy poprawnie opisywali stylistykę. Ostatnim zadaniem w części sensorycznej konkursu była identyfikacja mocnych alkoholi, z której zawodnicy wyszli obronną ręką.

Nowy Mistrz Polski Sommelierów Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy Mistrz Polski Sommelierów Jakub Filipek, head sommelier z krakowskiej restauracji Albertina. Zdjęcie: materiały prasowe
W ostatniej części finaliści mieli przeprowadzić szkolenie dla pracowników w związku z wprowadzeniem do karty nowego wina, którym okazało się Vallle Reale z apelacji Trebbiano d’Abruzzo.

- Poziom wiedzy teoretycznej wśród polskich sommelierów jest z każdym rokiem wyższy, Wszystkim, zwłaszcza finalistom, należą się gratulacje za prezentowany poziom wiedzy, profesjonalizm oraz zaangażowanie - podkreślił Andrzej Strzelczyk, który przewodniczył jury.

Imprezami towarzyszącymi Mistrzostwom były seminaria zorganizowane przez partnerów zawodów: Purcari Winery, California Wines, Les Grands Chais de France Foods and Wines from Spain oraz Valle Reale.

Wina wykorzystane w konkursie
Eliminacje
Degustacja 2 win w ciemno:
⦁ wino białe: Chenin Blanc Barrel Fermented, Stellenrust 2019, RPA
⦁ wino czerwone: Crozes Hermitage Les Jalets 2019, P. Jaboulet Aine, Francja

Półfinał
Łączenie win z potrawami (menu: ceviche z dorsza):
⦁ Menetou Salon 2020 Henry Pelle, Loire, Francja
⦁ Woodcutters Shiraz 2017, Barossa Valley, Australia

Zadanie sprzedażowe: orange wine z Gruzji

Finał
Serwis wina białego, czerwonego oraz musującego:

⦁ Santiago Roma Albariño Rias Baixas, DO, 2020, Hiszpania
⦁ Dr. Hermann Riesling Feinherb Mosel Qualitätswein, 2020, Niemcy
⦁ Casa Cadaval Reserva Branco Reserva 2018 Tejo DOC, Portugalia 
⦁ Castellani Chianti Riserva DOCG, 2018, Toskania, Włochy
⦁ Le Gode Rosso di Montalcino DOC, 2018, Toskania, Włochy
⦁ Uone Primitivo di Manduria DOC, 2020, Puglia, Włochy
⦁ Winnica Jadwiga Różowa Pantera Pet – Nat, Polska
⦁ Nozeco spumante alcohol free, Francja
⦁ Schloss Gobelsburg Blanc de Blanc, Austria
⦁ Prosecco Extra Dry, Borgo Molino Corte delle Rose, Włochy
⦁ Purcari Freedom Blend Saperavi, Bastardo, Rara Neagra 2020, Mołdawia

Identyfikacja win białych:
⦁ Viña Gravonia Crianza 2014, R. López de Heredia Viña Tondonia, Rioja DOCa, Hiszpania
⦁ Albarińo Pazo de Señorias 2021, Rias Baixas DO, Hiszpania
⦁ Verdeal 500 Floral 2018, Verdejo, Rueda DO, Hiszpania

Identyfikacja win czerwonych:
⦁ Xinomavro 2017, Kintonis Winery, Naoussa PGI, Grecja
⦁ Baga Nossa Calcario Vinhas Velhas 2018, Bairrada DOC, Filipa Pato & William Wouters, Portugalia
⦁ Barbaresco DOCG Bordini La Spinetta 2019, Piemont, Włochy

Degustacja wina w ciemno/opis sommelierski:
⦁ Chateau Cantelys Pessac Leognan AOC 2019, Bordeaux Francja

Identyfikacja mocnych alkoholi:
⦁ Unicum
⦁ Fernet Branca
⦁ Underberg
⦁ Jagermeister
⦁ Wódka Zbożowa Wyborowa
⦁ Saint James Rhum Agricole
⦁ Salitos Tequila Silver
⦁ Cavallina Bianca Grappa

Szkolenie dla pracowników:
⦁ Valle Reale Vigna di Convento Capestrano Trebbiano d’Abruzzo DOC 2018, Włochy

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Ogrody Wina 2022 - kapelusze i wino znów królowały w Dworze Sieraków

- Wreszcie mogliśmy się spotkać i wspólnie posmakować win - mówią uczestnicy 10. edycji Ogrodów Wina. Po dwuletniej covidowej przerwie ten letni, winiarski salon degustacyjny wrócił do dawnej formy. W imprezie wzięło udział 52 producentów ze wszystkich winiarskich zakątków świata.

Adam Pawłowski: Ewolucja winopijcy

Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje, mimo to chciałbym poruszyć temat kształtowania się smaku winiarskiego w czasie. Zastanawia mnie, jak przebiega proces ewolucji u winopijców i dlaczego zaczyna się od picia win gładkich, owocowych, a kończy na bardzo wytrawnych i szorstkich.

Wino zdrożeje. Polska branża winiarska: prowadzenie biznesu stało się całkowicie nieprzewidywalne

- Planowanie jakiejkolwiek strategii stało się wręcz niemożliwe, a bieżąca działalność jest ogromnym wyzwaniem - mówią szefowie firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Wojna w Ukrainie, a także galopująca inflacja skutecznie utrudniają bieżącą działalność przedsiębiorstw.

Lato 2022 - niepodzielne panowanie rieslinga

Niemiecki Instytut Wina już po raz ósmy organizuje ogólnopolską akcję "Riesling Weeks". Potrwa ona od 1 czerwca do 17 lipca.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej