x

Pan Drops - Fanex wprowadza nową linię sosów mrożonych

Kategoria: Produkty    03.06.2022

Fanex - producent sosów i dodatków spożywczych dla branży HoReCa - wprowadza na rynek nową gamę produktów. Mrożone sosy Fan Drops bez konserwantów to propozycja dla kucharzy zarówno małej, jak i dużej gastronomii.

Sos Boloński z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
Sos Boloński z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
Sos Boloński, Carbonara, Śmietanowy oraz Pomidorowy to cztery autorskie i naturalne receptury o bogatych smakach z aromatycznymi przyprawami, bez konserwantów. Po rozmrożeniu i zagotowaniu są od razu gotowe do spożycia, dzięki czemu można szybko przygotowywać dania gorące z ich udziałem.

Sosy odpowiadają na szereg potrzeb dzisiejszej gastronomii – znacząco ograniczają czas i energię potrzebną do przygotowania posiłków oraz są łatwo policzalne, pomagając tym samym w minimalizacji strat produktowych w kuchni. Każdy z tych czynników jest niezmiernie ważny z punktu widzenia zarówno małej, jak i dużej gastronomii.

Sos Carbonara z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
Sos Carbonara z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
– Tworząc sosy Fan Drops wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom gastronomii nadal stawiającej czoło skutkom pandemii, czy też innych wydarzeń, które przekładają się na dotkliwy brak personelu i komplikacje logistyczne. Myślę, że produkty jakimi są nasze naturalne i doskonale zbalansowane bazowe sosy mrożone z pewnością będą podporą dla niejednego szefa kuchni – mówi Łukasz Lisowski, ekspert ds. gastronomii oraz szef kuchni Fanex.

Każdy sos występuje w identycznej formie – zamrożonych piętnastogramowych dropsach, które pakowane są w kilogramowe woreczki. Dzięki takiej formie kucharz w prosty sposób może zaplanować, ile sztuk należy rozmrozić, aby przygotować daną liczbę dań. Minimalna trwałość produktu to aż 13 miesięcy od daty produkcji.

Sos Pomidorowy z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
Sos Pomidorowy z oferty Fanex. Zdjęcie: materiały prasowe
– Zastosowanie bazowych sosów Fan Drops jest przeogromne. Włoskie makarony z sosem Carbonara, czy też sosem Bolognese to już klasyka. Neapolitana, Arrabiata, Alfredo i wiele, wiele innych doskonałych past, również możemy przygotować na bazie naszych mrożonych receptur. Sos boloński ma w szczególności uniwersalne zastosowanie, np. jako główny składnik zapiekanek, takich jak włoska Lasagne, czy też grecka Moussaka. Ponadto sosy Fan Drops wykorzystać możemy do przygotowania wszelkiego rodzaju potrawek, gulaszów, a także jako gotowe sosy do mięs, ryb i owoców morza. Odnajdą się one również doskonale w daniach warzywnych, wszelkiego rodzaju daniach mącznych, a także w przygotowaniu włoskiej pizzy – podpowiada Łukasz Lisowski z Fanex.

Produkty są już dostępne w sprzedaży u Regionalnych Przedstawicieli Handlowych Fanex.


Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej