x

Krakowska barmanka Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    31.05.2022

Na barmańskiej olimpiadzie World Class w Sydney Polskę reprezentować będzie Alicja Bączyk z krakowskiego koktajlbaru TAG. W siedmioletniej historii polskich kwalifikacji do globalnych finałów konkursu po raz pierwszy zwyciężyła kobieta.

Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Międzynarodowe jury z udziałem największych sław barmańskich na świecie po raz siódmy wyłoniło zwycięzcę polskiej edycji konkursu World Class. Statuetkę zdobyła Alicja Bączyk z krakowskiego baru TAG. Zwyciężczyni tegorocznego etapu krajowego we wrześniu wyjedzie na globalne zawody do Sydney. Tam o najwyższe barmańskie trofeum ubiegać się będzie 60 najlepszych barmanów wyłonionych spośród 10 tysięcy kandydatów z całego świata.

– To był prawdziwy koktajl stresu z euforią i spełnieniem marzeń. Wcześniej: miesiąc ćwiczeń i prawdziwych wyrzeczeń. Żeby wygrać, trzeba postawić wszystko na jedną kartę, ale ogromnie ważne było też codzienne wsparcie całego zespołu TAG. Najtrudniejsze w finale było skupienie uwagi na swoim wystąpieniu, mimo ciekawości występów innych barmanów i wielkich emocji towarzyszących wydarzeniu. To będzie zaszczyt reprezentować Kraków i całą Polskę w globalnym finale w Australii – mówi Alicja Bączyk, Barmanka Roku World Class Poland 2022, przyszła finalistka World Class w Sydney.

Alicja Bączyk (26 l.) barmańskie rzemiosło doskonali od 6 lat. Pochodzi z Czempinia (woj. wielkopolskie). Na co dzień jest szefową baru i specem od komunikacji w krakowskim koktajlbarze TAG. Ukończyła studia na kierunku marketingowym oraz kurs barmański. Występowała już w krajowych i globalnych finałach konkursów koktajlowych. Jej popisowe kompozycje to Espresso Martini i Negroni Sbagliato.

W półfinale rywalizowało 20 najlepszych barmanów z całej Polski, w tym na krótkiej liście do tytułu znalazło się czworo zawodników. Na podium z drugim wynikiem uplasował się Grzegorz Pikulski z NEON – Kraków. Trzecią i czwartą lokatę zdobyli barman i barmanka z Warszawy: Daniel Błaszczyk (Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal) oraz Angelika Leśniewicz (Moderne Artisanal).

Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Alicja Bączyk jest pierwszą kobietą-barmanką, która zwyciężyła w siedmioletniej już historii konkursu w Polsce, ale o włos od tytułu była już rok temu, gdy zajęła 2. lokatę.
– Podium pierwszych edycji konkursu w Polsce było zdominowane przez mężczyzn, ale w dwóch ostatnich latach mieliśmy już solidną reprezentację kobiet, które przełamują stereotypy o profesji barmana. Zwycieżył talent, ale też perfekcja w przygotowaniu Alicji do konkursu, którą najlepiej podsumować może fakt, że najtrudniejszą konkurencję na czas skończyła mocno przed jego upływem, zachwycając przy tym jakością – podsumował Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Do tej pory Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej