x

Krakowska barmanka Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    31.05.2022

Na barmańskiej olimpiadzie World Class w Sydney Polskę reprezentować będzie Alicja Bączyk z krakowskiego koktajlbaru TAG. W siedmioletniej historii polskich kwalifikacji do globalnych finałów konkursu po raz pierwszy zwyciężyła kobieta.

Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Międzynarodowe jury z udziałem największych sław barmańskich na świecie po raz siódmy wyłoniło zwycięzcę polskiej edycji konkursu World Class. Statuetkę zdobyła Alicja Bączyk z krakowskiego baru TAG. Zwyciężczyni tegorocznego etapu krajowego we wrześniu wyjedzie na globalne zawody do Sydney. Tam o najwyższe barmańskie trofeum ubiegać się będzie 60 najlepszych barmanów wyłonionych spośród 10 tysięcy kandydatów z całego świata.

– To był prawdziwy koktajl stresu z euforią i spełnieniem marzeń. Wcześniej: miesiąc ćwiczeń i prawdziwych wyrzeczeń. Żeby wygrać, trzeba postawić wszystko na jedną kartę, ale ogromnie ważne było też codzienne wsparcie całego zespołu TAG. Najtrudniejsze w finale było skupienie uwagi na swoim wystąpieniu, mimo ciekawości występów innych barmanów i wielkich emocji towarzyszących wydarzeniu. To będzie zaszczyt reprezentować Kraków i całą Polskę w globalnym finale w Australii – mówi Alicja Bączyk, Barmanka Roku World Class Poland 2022, przyszła finalistka World Class w Sydney.

Alicja Bączyk (26 l.) barmańskie rzemiosło doskonali od 6 lat. Pochodzi z Czempinia (woj. wielkopolskie). Na co dzień jest szefową baru i specem od komunikacji w krakowskim koktajlbarze TAG. Ukończyła studia na kierunku marketingowym oraz kurs barmański. Występowała już w krajowych i globalnych finałach konkursów koktajlowych. Jej popisowe kompozycje to Espresso Martini i Negroni Sbagliato.

W półfinale rywalizowało 20 najlepszych barmanów z całej Polski, w tym na krótkiej liście do tytułu znalazło się czworo zawodników. Na podium z drugim wynikiem uplasował się Grzegorz Pikulski z NEON – Kraków. Trzecią i czwartą lokatę zdobyli barman i barmanka z Warszawy: Daniel Błaszczyk (Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal) oraz Angelika Leśniewicz (Moderne Artisanal).

Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Krakowska barmanka z TAG. Alicja Bączyk zwyciężczynią polskiej edycji World Class. Zdjęcie: materiały prasowe
Alicja Bączyk jest pierwszą kobietą-barmanką, która zwyciężyła w siedmioletniej już historii konkursu w Polsce, ale o włos od tytułu była już rok temu, gdy zajęła 2. lokatę.
– Podium pierwszych edycji konkursu w Polsce było zdominowane przez mężczyzn, ale w dwóch ostatnich latach mieliśmy już solidną reprezentację kobiet, które przełamują stereotypy o profesji barmana. Zwycieżył talent, ale też perfekcja w przygotowaniu Alicji do konkursu, którą najlepiej podsumować może fakt, że najtrudniejszą konkurencję na czas skończyła mocno przed jego upływem, zachwycając przy tym jakością – podsumował Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Do tej pory Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodtech.ac organizuje największą foodtechową imprezę roku

Szóstą edycję akceleratora Foodtech.ac, która odbędzie się 8 grudnia, zwieńczy Demo Day. To święto wszystkich startupów, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu, w jaki żyjemy i się odżywiamy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek.

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej