x

Estonia z własnym przewodnikiem Michelin

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.05.2022

Dwie restauracje z gwiazdką, pięć z nagrodą Bib Gourmand. dwie z tzw. zielonymi gwiazdki - na rynku ukazała się właśnie pierwsza edycja przewodnika Michelin po Estonii.

Talin / zdjęcie: shutterstock.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Estonia jest pierwszym z państw bałtyckich, które doczekało się własnej edycji prestiżowego czerwonego przewodnika. Znalazło się w nim 31 lokali rozsianych od Tartu po Talin. Dwa z nich otrzymały po jednej gwiazdce Michelin, pięć nagrodę Bib Gourmand, zaś nowe zielone gwiazdki przyznano dwóm miejscom.

Gwiazdki dla Noa Chef’s Hall i dla 180°
Jedną gwiazdką wyróżniono dwie estońskie restauracje położone nad Zatoką Tallińską: Noa Chef’s Hall oraz 180° by Matthias Diether. Pierwszą z nich wyróżnia kreatywne podejście do menu degustacyjnego.
– Na pierwszy plan wysuwają się luksusowe składniki, które pochodzą z całego świata (...) ale swoją rolę odgrywają również lokalnie zbierane i konserwowane produkty. Kreatywne 7-daniowe menu angażuje od początku do końca, oferując złożone, bardzo oryginalne dania pełne uzupełniających się smaków i wielowarstwowych tekstur – piszą o Noa Chef’s Hall autorzy przewodnika. W budynku, w którym zlokalizowana jest Noa Chef’s Hall działa także restauracja Noa, która w tym samym przewodniku zdobyła nagrodę Bib Gourmand.

W przypadku 180° by Matthias Diether inspektorzy docenili przede wszystkim talent samego szefa kuchni. – Ambitne, efektowne dania są znakiem rozpoznawczym doświadczonego niemieckiego szefa kuchni Matthiasa Diethera, a jego nowoczesne kreacje pokazują szereg kontrastów zarówno smakowych, jak i teksturowych, a także przywiązują dużą wagę do szczegółów – czytamy w przewodniku.

Nagrodę Bib Gourmand, przyznawaną za dobrą relacje ceny potraw do ich jakości otrzymały restauracja Fellinn z Viljandi oraz cztery lokale ze stolicy Estonii: Härg, Lore Bistroo, Mantel ja Korsten, oraz Noa.

Zielone gwiazdki
Michelin wyróżnia restauracje będące w czołówce branży, jeśli chodzi o stosowanie zrównoważonych praktyk, zarówno w obszarze standardów etycznych, jak i środowiskowych. Ponadto, współpracują one z producentami i dostawcami szanującymi środowisko naturalne, aby ograniczać ilość produkowanych odpadów czy materiałów nienadających się do recyklingu. Nagrody te otrzymały restauracje Põhjaka Manor w Mäeküla i Fotografiska w Tallinie.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej