x

Estonia z własnym przewodnikiem Michelin

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.05.2022

Dwie restauracje z gwiazdką, pięć z nagrodą Bib Gourmand. dwie z tzw. zielonymi gwiazdki - na rynku ukazała się właśnie pierwsza edycja przewodnika Michelin po Estonii.

Talin / zdjęcie: shutterstock.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Estonia jest pierwszym z państw bałtyckich, które doczekało się własnej edycji prestiżowego czerwonego przewodnika. Znalazło się w nim 31 lokali rozsianych od Tartu po Talin. Dwa z nich otrzymały po jednej gwiazdce Michelin, pięć nagrodę Bib Gourmand, zaś nowe zielone gwiazdki przyznano dwóm miejscom.

Gwiazdki dla Noa Chef’s Hall i dla 180°
Jedną gwiazdką wyróżniono dwie estońskie restauracje położone nad Zatoką Tallińską: Noa Chef’s Hall oraz 180° by Matthias Diether. Pierwszą z nich wyróżnia kreatywne podejście do menu degustacyjnego.
– Na pierwszy plan wysuwają się luksusowe składniki, które pochodzą z całego świata (...) ale swoją rolę odgrywają również lokalnie zbierane i konserwowane produkty. Kreatywne 7-daniowe menu angażuje od początku do końca, oferując złożone, bardzo oryginalne dania pełne uzupełniających się smaków i wielowarstwowych tekstur – piszą o Noa Chef’s Hall autorzy przewodnika. W budynku, w którym zlokalizowana jest Noa Chef’s Hall działa także restauracja Noa, która w tym samym przewodniku zdobyła nagrodę Bib Gourmand.

W przypadku 180° by Matthias Diether inspektorzy docenili przede wszystkim talent samego szefa kuchni. – Ambitne, efektowne dania są znakiem rozpoznawczym doświadczonego niemieckiego szefa kuchni Matthiasa Diethera, a jego nowoczesne kreacje pokazują szereg kontrastów zarówno smakowych, jak i teksturowych, a także przywiązują dużą wagę do szczegółów – czytamy w przewodniku.

Nagrodę Bib Gourmand, przyznawaną za dobrą relacje ceny potraw do ich jakości otrzymały restauracja Fellinn z Viljandi oraz cztery lokale ze stolicy Estonii: Härg, Lore Bistroo, Mantel ja Korsten, oraz Noa.

Zielone gwiazdki
Michelin wyróżnia restauracje będące w czołówce branży, jeśli chodzi o stosowanie zrównoważonych praktyk, zarówno w obszarze standardów etycznych, jak i środowiskowych. Ponadto, współpracują one z producentami i dostawcami szanującymi środowisko naturalne, aby ograniczać ilość produkowanych odpadów czy materiałów nienadających się do recyklingu. Nagrody te otrzymały restauracje Põhjaka Manor w Mäeküla i Fotografiska w Tallinie.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej