x

Estonia z własnym przewodnikiem Michelin

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    26.05.2022

Dwie restauracje z gwiazdką, pięć z nagrodą Bib Gourmand. dwie z tzw. zielonymi gwiazdki - na rynku ukazała się właśnie pierwsza edycja przewodnika Michelin po Estonii.

Talin / zdjęcie: shutterstock.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Estonia jest pierwszym z państw bałtyckich, które doczekało się własnej edycji prestiżowego czerwonego przewodnika. Znalazło się w nim 31 lokali rozsianych od Tartu po Talin. Dwa z nich otrzymały po jednej gwiazdce Michelin, pięć nagrodę Bib Gourmand, zaś nowe zielone gwiazdki przyznano dwóm miejscom.

Gwiazdki dla Noa Chef’s Hall i dla 180°
Jedną gwiazdką wyróżniono dwie estońskie restauracje położone nad Zatoką Tallińską: Noa Chef’s Hall oraz 180° by Matthias Diether. Pierwszą z nich wyróżnia kreatywne podejście do menu degustacyjnego.
– Na pierwszy plan wysuwają się luksusowe składniki, które pochodzą z całego świata (...) ale swoją rolę odgrywają również lokalnie zbierane i konserwowane produkty. Kreatywne 7-daniowe menu angażuje od początku do końca, oferując złożone, bardzo oryginalne dania pełne uzupełniających się smaków i wielowarstwowych tekstur – piszą o Noa Chef’s Hall autorzy przewodnika. W budynku, w którym zlokalizowana jest Noa Chef’s Hall działa także restauracja Noa, która w tym samym przewodniku zdobyła nagrodę Bib Gourmand.

W przypadku 180° by Matthias Diether inspektorzy docenili przede wszystkim talent samego szefa kuchni. – Ambitne, efektowne dania są znakiem rozpoznawczym doświadczonego niemieckiego szefa kuchni Matthiasa Diethera, a jego nowoczesne kreacje pokazują szereg kontrastów zarówno smakowych, jak i teksturowych, a także przywiązują dużą wagę do szczegółów – czytamy w przewodniku.

Nagrodę Bib Gourmand, przyznawaną za dobrą relacje ceny potraw do ich jakości otrzymały restauracja Fellinn z Viljandi oraz cztery lokale ze stolicy Estonii: Härg, Lore Bistroo, Mantel ja Korsten, oraz Noa.

Zielone gwiazdki
Michelin wyróżnia restauracje będące w czołówce branży, jeśli chodzi o stosowanie zrównoważonych praktyk, zarówno w obszarze standardów etycznych, jak i środowiskowych. Ponadto, współpracują one z producentami i dostawcami szanującymi środowisko naturalne, aby ograniczać ilość produkowanych odpadów czy materiałów nienadających się do recyklingu. Nagrody te otrzymały restauracje Põhjaka Manor w Mäeküla i Fotografiska w Tallinie.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej