x

Morski Zając w Kuźnicy stawia na własną palarnię i własną markę kawy

Kategoria: Miejsca    26.05.2022

Restauracja Morski Zając w Kuźnicy na Półwyspie Helskim uruchomiła własną kawową palarnię. Wypala w niej kawę, którą sprzedaje pod marką Baltissima. Można jej się napić w lokalu lub kupić na wynos.

Zespół Morskiego Zająca to kawosze. Nic dziwnego, że chcieli wypalać i parzyć własną „małą czarną”. Zdjęcie: materiały prasowe
Zespół Morskiego Zająca to kawosze. Nic dziwnego, że chcieli wypalać i parzyć własną „małą czarną”. Zdjęcie: materiały prasowe
Baltissima dostępna jest w dwóch odsłonach – Brasil Blaster Dulce oraz India Parchment AB. Powstała w długim procesie parzenia kawa wyróżnia się niską kwasowością, dobrze zbalansowanym body oraz wyczuwalnymi aromatami karmelu, miodu, czekolady i orzechów.

Warto ją wypić przy stoliku w restauracji albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Dostępna jest także w wersji pakowanej: kilogramowej, półkilogramowej oraz ziarnistej i już zmielonej. Oprócz tego działa sklep internetowy, w którym można ją zamówić online. Restauracja oferuje również kawowy abonament dla innych restauracji, firm i ośrodków. 
Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska.

Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Grafikę do opakowań Baltissimy stworzyła młoda i utalentowana ilustratorka Maria Helena Brzozowska. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak powstaje Baltissima?
Ziarna przyjeżdżają do Polski z plantacji w Ameryce Południowej, gdzie zbierane są ręcznie. Na Półwysep Helski dostarczane są wyselekcjonowane odmiany robusty i arabiki, które są szczelnie pakowane.

- Transport odbywa się z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa. W naszej palarni w Kuźnicy proces palenia zaczyna się od selekcji surowych, zielonych ziaren o lekko ziemistym zapachu. Każdy rodzaj kawy potrzebuje innej metody palenia, dlatego przed procesem trzeba dokładnie poznać produkt. Podczas wypalania ważne są sekundy, pierwszy crack i zwinność. Istotne są także odpowiednia regulacja temperatury, obserwacja ognia, dopuszczanie i wypuszczanie powietrza - opowiada menadżerka restauracji Klaudia Świerczyńska.

Kolejny etap to schładzanie ziaren, kawa wtedy „odpoczywa”. W tym czasie odbywa się kolejna selekcja ziaren, po to, żeby odrzucić te, które okazały się odporne na wszystkie wcześniejsze działania.

Przedostatnim etapem jest precyzyjne dobranie mieszanki obu ziaren, tak aby za każdym razem uzyskać zamierzony efekt. Wymieszane ziarna otulone zostają szczelnym i bezpiecznym opakowaniem, dzięki któremu kawa zachowuje swoją świeżość.

Baltissimę warto wypić przy stoliku w Morskim Zającu albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Baltissimę warto wypić przy stoliku w Morskim Zającu albo zabrać ze sobą na wynos na plażę czy nadmorską wycieczkę. Zdjęcie: materiały prasowe
Plany ekspansji
Skąd pomysł na własna kawę? - Jesteśmy kawoszami, więc to była kwestia czasu, że będziemy chcieli parzyć własną „małą czarną”. Koncept jest bardzo młody, ale już cieszy się ogromnym powodzeniem. Okazuje się, że Baltissima to oryginalna pamiątka znad morza - mówi Klaudia Świerczyńska.

W niedalekiej przyszłości Morski Zając planuje rozszerzenie oferty o kolejne odmiany kawy oraz o zaplecze marketingowe: gadżety, spotkania przy kawie, degustacje. - Myślimy także o ekspansji poza granice kraju – zdradza menadżerka restauracji

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pop-up restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie

Jak fine diningowa restauracja poradzi sobie w warunkach ulicznych? Przekonamy się podczas pop-upu restauracji Epoka na Nocnym Markecie w Warszawie! Szef kuchni Marcin Przybysz stworzył na tę okazję menu, w którym współczesne interpretacje historycznych przepisów przekłada na język comfort foodu.

Bałkańska Dusza na Saskiej Kępie pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Adam Chrząstowski został szefem kuchni w warszawskiej restauracji Bałkańska Dusza. Przygotowuje tam potrawy na tradycyjnym bałkańskim grillu, ale w menu znajdziemy takie specjały jak m.in. pączek z grasicą czy bycze jądro w podwędzanej białej czekoladzie.

Druga restauracja MAX Premium Burgers w Poznaniu już otwarta

MAX Premium Burgers - najstarsza szwedzka sieć restauracji serwująca burgery - otworzyła drugi lokal w Poznaniu, a tym samym - siedemnasty w Polsce.

Nowe restauracje w Fabryce Norblina

Gastronomiczna oferta Fabryki Norblina poszerzyła się o nowe lokale. To Bocca Ristorante & Pizzeria z włoską kuchnią i pizzą neapolitańską, SOUL on the grill serwujący amerykański comfort food i restauracja Paradiso z kuchnią międzynarodową. Za kilka dni otworzy się legendarny tex-mex - Blue Cactus,

Aleksander Baron stawia na ziemniaczany fast food Kartoszki na warszawskim brzegu Wisły

Znany i ceniony szef kuchni Aleksander Baron otworzył w Warszawie Kartoszki - fast food serwujący grillowane ziemniaki z 14 wariantami przeróżnych farszów: od gzika, przez tzatziki, wędzony ser z Wiżajn czy boczniaki, po kimchi.

Nowa kawiarnia Green Caffè Nero w sercu Wrocławia

Green Caffè Nero poszerzyła sieć swoich kawiarni o nowy lokal przy ul. Szewskiej 8 we Wrocławiu. Nowoczesna architektura miejsca oraz jego usytuowanie wśród ceglanych kamienic odzwierciedlają kontrasty, którymi zachwyca turystów to pełne historii miasto.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej