x

Za nami Whisky Day Cracow

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.05.2022

Czwarty raz z rzędu Kraków stał się polską stolicą obchodów międzynarodowego dnia whisky, nieoficjalnego święta, które dało początek festiwalowi Whisky Day Cracow.

Zdjęcie: Michał Ziębowicz Fotografia
Zdjęcie: Michał Ziębowicz Fotografia
Na terenie krakowskich Fortów Kleparz 21 maja spotkali się producenci, wystawcy, dystrybutorzy i fani whisky z różnych zakątków świata. Odwiedzający mieli szansę spróbowania destylatów z wszystkich regionów Szkocji: od Speyside, Highlands, Lowlands i Campbeltown po trunki z wysp takich jak m.in. Islay, Jura czy Arran.

Towarzyszyło im także wybrane grono destylatów z innych krajów świata, w tym z Walii, USA, Japonii czy Indii, a swoje stoiska zaprezentowali również producenci polskich okowit i wódek, w tym bloger Tomasz Miler, znany m.in. ze swoich recenzji alkoholi na You Tube.

Nie tylko whisky
Osoby, dla których whisky nie jest pierwszym wyborem, również mogły dobrze się poczuć na festiwalu, choćby przy stoiskach z rumami z całego świata czy przy stanowiskach barmańskich, gdzie można było spróbować koktajli na bazie amerykańskiego bourbona i szkockich whisky.

Na gości festiwalu czekały także stoisko z bogatym wyborem cygar, ciesząca się powodzeniem strefa relaksu z leżakami oraz dość skromna oferta gastronomiczna.

By uczcić dzień whisky
Zapoczątkowany w 2017 roku festiwal powstał, by uczcić World Whisky Day, święto przypadające co roku na trzecią sobotę maja. Tegoroczna impreza była 4 edycją festiwalu. W poprzednim roku plany organizatorów pokrzyżowała pandemia Covid-19.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Glovo dostarczy zamówienia na festiwal muzyczny Kortowiada. Koniec z kolejkami po jedzenie!

To pierwsze tego typu rozwiązanie oferowane przez platformę delivery na imprezie masowej - na terenie 61. Juwenaliów Olsztyńskich Glovo uruchomi punkt odbioru zamówień złożonych za pomocą aplikacji. Nie zabraknie konkursów, zniżek i promocji.

Robot-kelner w Pizza Hut. Sieć stawia na innowacje

Pizza Hut prowadzi od maja test robotów BellaBot w dwóch lokalizacjach w Polsce. Obsłużeni przez roboty-kelnerów mogą zostać goście warszawskiego Zodiaka przy ul. Widok 26 oraz lokalu Wrocław Rynek. Roboty z sympatycznymi buziami kotów wspierają pracę zespołu, wywołując uśmiechy konsumentów.

Ginweek - rusza nowy festiwal poświęcony ginowi

Moda na gin rozkwita w polskich barach! Od 1 do 19 czerwca w pięciu największych polskich miastach odbędzie się premierowa edycja festiwalu promocji kultury ginu - GinWeek. W ponad 60 topowych barach można skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 39 zł.

Gastro dla Ukrainy - nie sprint, lecz maraton

Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą zszokował wszystkich. Nie było jednak czasu do namysłu, pomoc dla uciekających Ukraińców musiała być zorganizowana od razu. Ludzie gastronomii zmobilizowali się błyskawicznie. Do dzisiaj kucharze wspólnie z wolontariuszami wydali kilkanaście milionów posiłków.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej