x

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Kategoria: Ludzie    26.05.2022

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek związany był do tej pory z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy niedaleko Grudziądza. Po prawie dekadzie rozstał się jednak z dotychczasowym miejscem pracy, przechodząc do cateringu dietetycznego Smaczna Dieta w Gorzowie Wielkopolskim.

– Chciałbym spróbować, jak to jest gotować dla osób, którym oferujemy posiłki codziennie i to nie w postaci jednego a pięciu zbilansowanych dań. Traktuję to jako wyzwanie, coś co na pewno daje dużo satysfakcji. Często słyszałem od gości, że chcieliby częściej przyjeżdżać, ale mają za daleko. Dziś chciałbym dać ludziom część Szkudlarka, który może się schować do pudełka i zapukać klientom do drzwi, by mogli się cieszyć tym, czym my się cieszymy, przygotowując potrawy – mówi Dawid Szkudlarek.

Catering jak w restauracji?
Smaczna Dieta, zgodnie z drugim członem nazwy (Restauracja w pudełku), skupia się na dostarczeniu swoim klientom dań, które mają być w założeniu możliwe bliskie temu, co otrzymać możemy w dobrej klasy restauracji. Co zatem łączy posiłek restauracyjny z jego cateringowym odpowiednikiem?

– Wspólnym mianownikiem jest tu na pewno smak. Często cateringi są kojarzone z posiłkiem traktowanym po macoszemu - jak będzie tak będzie, ludzie muszą się przyzwyczaić, że dania przygotowywane są wcześniej, więc mają gorszy smak. Szczerze mówiąc, mnie ambicja na coś takiego nie pozwala. Zresztą, wpisuję się w filozofię Smacznej Diety, by dania były możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, co można uzyskać w dobrej restauracji. Dbałość o produkt, o technikę, o smak daje naprawdę dobre rezultaty – tłumaczy szef kuchni gorzowskiego cateringu.

Praca zespołowa
W jaki sposób możliwe jest przeniesienia doświadczenia restauracyjnego? Zdaniem szefa kuchni Smacznej Diety, wymaga to pracy całego zespołu, począwszy od osób odbierających zamówienia, przez zespół kucharzy, na dostawcach kończąc.

– Moim głównym zadaniem jest zachować balans między daniem restauracyjnym a potrawą przygotowaną wcześniej. To wymaga pewnej wiedzy, która nie zawsze sprawdza się w restauracji. Gotowe risotto, na przykład, które podaje się w restauracji jest płynne jak lawa. W cateringu musi być przygotowane na tyle specyficznie, by odgrzewając je na drugi dzień ta “lawa” nadal była “lawą”, a nie zbitą bryłką ryżu – wyjaśnia.
Dawid Szkudlarek znany jest szerszej publiczności jako zwycięzca 6. edycji programu Top Chef. Oprócz tego tytułu na na swoim koncie także szereg nagród gastronomicznych. Był laureatem m.in. Kulinarnego Pucharu Polski, L’Art de la cuisine Martell, Kulinarnego Rajdu Mistrzów oraz konkursu Bocuse d’Or Poland.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej