x

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Kategoria: Ludzie    26.05.2022

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek związany był do tej pory z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy niedaleko Grudziądza. Po prawie dekadzie rozstał się jednak z dotychczasowym miejscem pracy, przechodząc do cateringu dietetycznego Smaczna Dieta w Gorzowie Wielkopolskim.

– Chciałbym spróbować, jak to jest gotować dla osób, którym oferujemy posiłki codziennie i to nie w postaci jednego a pięciu zbilansowanych dań. Traktuję to jako wyzwanie, coś co na pewno daje dużo satysfakcji. Często słyszałem od gości, że chcieliby częściej przyjeżdżać, ale mają za daleko. Dziś chciałbym dać ludziom część Szkudlarka, który może się schować do pudełka i zapukać klientom do drzwi, by mogli się cieszyć tym, czym my się cieszymy, przygotowując potrawy – mówi Dawid Szkudlarek.

Catering jak w restauracji?
Smaczna Dieta, zgodnie z drugim członem nazwy (Restauracja w pudełku), skupia się na dostarczeniu swoim klientom dań, które mają być w założeniu możliwe bliskie temu, co otrzymać możemy w dobrej klasy restauracji. Co zatem łączy posiłek restauracyjny z jego cateringowym odpowiednikiem?

– Wspólnym mianownikiem jest tu na pewno smak. Często cateringi są kojarzone z posiłkiem traktowanym po macoszemu - jak będzie tak będzie, ludzie muszą się przyzwyczaić, że dania przygotowywane są wcześniej, więc mają gorszy smak. Szczerze mówiąc, mnie ambicja na coś takiego nie pozwala. Zresztą, wpisuję się w filozofię Smacznej Diety, by dania były możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, co można uzyskać w dobrej restauracji. Dbałość o produkt, o technikę, o smak daje naprawdę dobre rezultaty – tłumaczy szef kuchni gorzowskiego cateringu.

Praca zespołowa
W jaki sposób możliwe jest przeniesienia doświadczenia restauracyjnego? Zdaniem szefa kuchni Smacznej Diety, wymaga to pracy całego zespołu, począwszy od osób odbierających zamówienia, przez zespół kucharzy, na dostawcach kończąc.

– Moim głównym zadaniem jest zachować balans między daniem restauracyjnym a potrawą przygotowaną wcześniej. To wymaga pewnej wiedzy, która nie zawsze sprawdza się w restauracji. Gotowe risotto, na przykład, które podaje się w restauracji jest płynne jak lawa. W cateringu musi być przygotowane na tyle specyficznie, by odgrzewając je na drugi dzień ta “lawa” nadal była “lawą”, a nie zbitą bryłką ryżu – wyjaśnia.
Dawid Szkudlarek znany jest szerszej publiczności jako zwycięzca 6. edycji programu Top Chef. Oprócz tego tytułu na na swoim koncie także szereg nagród gastronomicznych. Był laureatem m.in. Kulinarnego Pucharu Polski, L’Art de la cuisine Martell, Kulinarnego Rajdu Mistrzów oraz konkursu Bocuse d’Or Poland.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dobro&Dobro Cafe rusza na podbój Europy i nie tylko

O początkach firmy, jej kolejnych konceptach, planach i gustach kawowych opowiadają Inna Yarova i Oleg Yarovyi, właściciele sieci Dobro&Dobro Cafe, Sushi:Sushi Cafe, Prosecco Oyster Bar.

Robert Trzópek: polska kuchnia regionów

W swojej restauracji Bez Gwiazdek postawił na odważny pomysł - serwowanie tylko dań regionalnych. Co miesiąc spróbujemy w niej menu z różnych części Polski. Z Robertem Trzópkiem rozmawiamy o kulinarnym potencjale regionów, najlepszych polskich produktach i przyszłości fine diningu.

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej