x

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Kategoria: Ludzie    26.05.2022

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek. Zdjecie: materiały prasowe
Dawid Szkudlarek związany był do tej pory z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy niedaleko Grudziądza. Po prawie dekadzie rozstał się jednak z dotychczasowym miejscem pracy, przechodząc do cateringu dietetycznego Smaczna Dieta w Gorzowie Wielkopolskim.

– Chciałbym spróbować, jak to jest gotować dla osób, którym oferujemy posiłki codziennie i to nie w postaci jednego a pięciu zbilansowanych dań. Traktuję to jako wyzwanie, coś co na pewno daje dużo satysfakcji. Często słyszałem od gości, że chcieliby częściej przyjeżdżać, ale mają za daleko. Dziś chciałbym dać ludziom część Szkudlarka, który może się schować do pudełka i zapukać klientom do drzwi, by mogli się cieszyć tym, czym my się cieszymy, przygotowując potrawy – mówi Dawid Szkudlarek.

Catering jak w restauracji?
Smaczna Dieta, zgodnie z drugim członem nazwy (Restauracja w pudełku), skupia się na dostarczeniu swoim klientom dań, które mają być w założeniu możliwe bliskie temu, co otrzymać możemy w dobrej klasy restauracji. Co zatem łączy posiłek restauracyjny z jego cateringowym odpowiednikiem?

– Wspólnym mianownikiem jest tu na pewno smak. Często cateringi są kojarzone z posiłkiem traktowanym po macoszemu - jak będzie tak będzie, ludzie muszą się przyzwyczaić, że dania przygotowywane są wcześniej, więc mają gorszy smak. Szczerze mówiąc, mnie ambicja na coś takiego nie pozwala. Zresztą, wpisuję się w filozofię Smacznej Diety, by dania były możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, co można uzyskać w dobrej restauracji. Dbałość o produkt, o technikę, o smak daje naprawdę dobre rezultaty – tłumaczy szef kuchni gorzowskiego cateringu.

Praca zespołowa
W jaki sposób możliwe jest przeniesienia doświadczenia restauracyjnego? Zdaniem szefa kuchni Smacznej Diety, wymaga to pracy całego zespołu, począwszy od osób odbierających zamówienia, przez zespół kucharzy, na dostawcach kończąc.

– Moim głównym zadaniem jest zachować balans między daniem restauracyjnym a potrawą przygotowaną wcześniej. To wymaga pewnej wiedzy, która nie zawsze sprawdza się w restauracji. Gotowe risotto, na przykład, które podaje się w restauracji jest płynne jak lawa. W cateringu musi być przygotowane na tyle specyficznie, by odgrzewając je na drugi dzień ta “lawa” nadal była “lawą”, a nie zbitą bryłką ryżu – wyjaśnia.
Dawid Szkudlarek znany jest szerszej publiczności jako zwycięzca 6. edycji programu Top Chef. Oprócz tego tytułu na na swoim koncie także szereg nagród gastronomicznych. Był laureatem m.in. Kulinarnego Pucharu Polski, L’Art de la cuisine Martell, Kulinarnego Rajdu Mistrzów oraz konkursu Bocuse d’Or Poland.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Stoch z 3. miejscem na Global Tío Pepe Challange 2022, największym na świecie konkursie sherry

Reprezentant Polski Dawid Stoch, na co dzień barman w krakowskim koktajlbarze Mercy Brown w wielkim stylu wywalczył 3. miejsce na Global Tío Pepe Challange 2022, największym i najstarszym konkursie sherry na świecie. To najlepszy wynik Polski w historii tych rozgrywek.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej