x

Villagio - polsko-włoski aperitif Artura Malickiego

Kategoria: Karta - napoje    23.05.2022

Im bliżej lata, tym większe zainteresowanie wywodzącymi się z włoskiej kultury celebrowania wolnego czasu koktajlami. - Bo aperitify powodują natychmiastowe uczucie orzeźwienia - podkreśla Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Oto jego przepis na aperitif łączący polskie i włoskie akcenty.

Villagio – polsko-włoski aperitif Artura Malickiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Villagio – polsko-włoski aperitif Artura Malickiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Aperitif to pobudzający apetyt koktajl, najczęściej alkoholowy, o wytrawnym lub słodko-wytrawnym smaku. We Włoszech spożywany jest w czasie aperitivo, czyli tej części dnia, kiedy Włosi prosto po pracy idą tłumnie do barów raczyć się wspólnie różnego rodzaju trunkami w towarzystwie małych przekąsek zwanych antipasti. Ten rytuał pozwala im się odprężyć i zintegrować, a picie aperitifu pobudza apetyt przed powrotem do domu na obiad, który ze względu na klimat panujący na Półwyspie Apenińskim, jedzony jest najczęściej wieczorami.

Aperitify swoją popularność, również poza granicami Włoch, zawdzięczają temu, że powodują natychmiastowe uczucie orzeźwienia. Udowodniono, że właśnie gorzkawe nuty napoju orzeźwiają bardziej niż każde inne. Do najbardziej znanych należą kieliszek musującego prosecco oraz koktajle Negroni czy Aperol Spritz.

Ale aperitif może mieć także formę szota – w tym wypadku świetnie sprawdzają się amaro, czyli włoskie ziołowe likiery wyróżniające się słodko-wytrawnym charakterem (np. Campari, Aperol, Cynar czy Averna). Aperitify nie muszą być przygotowywane na bazie alkoholu – apetyt pobudzą idealnie także gorzkie napoje bez procentów, takie jak tonik czy niesłodzona zimna herbata. Polecam też mój autorski koktajl aperitivo – Villagio, z wł. wieś.

 

 

Villagio
30 ml Campari
30 ml słodkiego białego wermutu infuzowanego rabarbarem
30 ml wytrawnego polskiego cydru
garnisz: 3 kiszone derenie (polski odpowiednik oliwek) nabite na wykałaczkę koktajlową

Mieszamy w shakerze wszystkie płynne składniki koktajlu. Przelewamy do kieliszka, dekorujemy garniszem. Można podawać z lodem.

Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Zdjęcie: materiały prasowe
Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Zdjęcie: materiały prasowe
Autor: Artur Malicki
Barman w łódzkim hotelu Puro, ma za sobą ponad ośmioletnie doświadczenie zdobyte w barach w Łodzi i Warszawie. Uczestnik barmańskich konkursów na arenie ogólnopolskiej, w tym Campari Academy Red Hands 2022.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

W Starbucksie kawa na bazie roślinnych zamienników mleka bez dodatkowych opłat

Z nowym rokiem 2023 Starbucks likwiduje dodatkowe opłaty za przygotowanie kawy na bazie napoju roślinnego zamiast mleka. Sojowy, migdałowy, kokosowy czy owsiany - niezależnie od tego, którą mleczną alternatywę wybierzemy, kawa będzie w tej samej cenie.

Nagroda dla piwa rzemieślniczego ArcyIPA Browaru Fortuna

Piwo w stylu Session Hazy IPA uwarzone w Browarze Fortuna przy aktywnym udziale Roberta Makłowicza zdobyło brązowy medal w kategorii "Fruit Beer" na konkursie piw rzemieślniczych w Polsce "Kraft Roku".

Alkoholowe menu na imprezach zamkniętych

Na dobrze przygotowanej uroczystości okolicznościowej czy imprezie zamkniętej nie powinno zabraknąć szerokiego, ale przemyślanego wyboru alkoholi, dostosowanego do charakteru wydarzenia i oczekiwań klientów. W jaki sposób przygotować napojowe menu, by było ono atrakcyjne dla naszych gości?

Jak ozdabiać koktajle? Radzą czołowi polscy barmani

Ozdabiane owocowymi szpatułkami, skórkami cytrusów, liśćmi ziół, pudrem czy jadalną farbą. Choć to smak gra główne skrzypce, to niebanalne podanie koktajli również jest bardzo istotne

Matcha - od japońskiego rytuału do globalnej gastronomii

Niegdyś niszowa japońska zielona herbata matcha stała się modnym towarem w gastronomii. Kto by przypuszczał, że produkt od wieków stosowany głównie podczas uduchowionych elitarnych ceremonii herbacianych trafi pod strzechy - do sieciowych kawiarni czy rzemieślniczych lodziarni.

Koktajlowe menu na trudne czasy

Ostatni kwartał 2022 r. może być dla barmanów i właścicieli barów w Polsce trudny. Projektując jesienną kartę koktajli, trzeba będzie uwzględniać rosnące ceny produktów oraz niedostępność do tej pory łatwo osiągalnych składników. To jednak - wbrew pozorom - może być całkiem dobra wiadomość.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej