x

Villagio - polsko-włoski aperitif Artura Malickiego

Kategoria: Karta - napoje    23.05.2022

Im bliżej lata, tym większe zainteresowanie wywodzącymi się z włoskiej kultury celebrowania wolnego czasu koktajlami. - Bo aperitify powodują natychmiastowe uczucie orzeźwienia - podkreśla Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Oto jego przepis na aperitif łączący polskie i włoskie akcenty.

Villagio – polsko-włoski aperitif Artura Malickiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Villagio – polsko-włoski aperitif Artura Malickiego. Zdjęcie: materiały prasowe
Aperitif to pobudzający apetyt koktajl, najczęściej alkoholowy, o wytrawnym lub słodko-wytrawnym smaku. We Włoszech spożywany jest w czasie aperitivo, czyli tej części dnia, kiedy Włosi prosto po pracy idą tłumnie do barów raczyć się wspólnie różnego rodzaju trunkami w towarzystwie małych przekąsek zwanych antipasti. Ten rytuał pozwala im się odprężyć i zintegrować, a picie aperitifu pobudza apetyt przed powrotem do domu na obiad, który ze względu na klimat panujący na Półwyspie Apenińskim, jedzony jest najczęściej wieczorami.

Aperitify swoją popularność, również poza granicami Włoch, zawdzięczają temu, że powodują natychmiastowe uczucie orzeźwienia. Udowodniono, że właśnie gorzkawe nuty napoju orzeźwiają bardziej niż każde inne. Do najbardziej znanych należą kieliszek musującego prosecco oraz koktajle Negroni czy Aperol Spritz.

Ale aperitif może mieć także formę szota – w tym wypadku świetnie sprawdzają się amaro, czyli włoskie ziołowe likiery wyróżniające się słodko-wytrawnym charakterem (np. Campari, Aperol, Cynar czy Averna). Aperitify nie muszą być przygotowywane na bazie alkoholu – apetyt pobudzą idealnie także gorzkie napoje bez procentów, takie jak tonik czy niesłodzona zimna herbata. Polecam też mój autorski koktajl aperitivo – Villagio, z wł. wieś.

 

 

Villagio
30 ml Campari
30 ml słodkiego białego wermutu infuzowanego rabarbarem
30 ml wytrawnego polskiego cydru
garnisz: 3 kiszone derenie (polski odpowiednik oliwek) nabite na wykałaczkę koktajlową

Mieszamy w shakerze wszystkie płynne składniki koktajlu. Przelewamy do kieliszka, dekorujemy garniszem. Można podawać z lodem.

Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Zdjęcie: materiały prasowe
Artur Malicki, barman z hotelu Puro w Łodzi. Zdjęcie: materiały prasowe
Autor: Artur Malicki
Barman w łódzkim hotelu Puro, ma za sobą ponad ośmioletnie doświadczenie zdobyte w barach w Łodzi i Warszawie. Uczestnik barmańskich konkursów na arenie ogólnopolskiej, w tym Campari Academy Red Hands 2022.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bez kofeiny, czyli jak? Kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa nigdy nie miała dobrej prasy. Postrzegana jako napój o niskiej jakości często była niemile widziana w większości kawiarni. Od kilku lat jednak powraca na salony w wersji speciality o smaku łudząco podobnym do swojej kofeinowej bliźniaczki.

Kawa w alkoholu, czyli barista spotyka barmana

Na co dzień żyją w dwóch różnych światach. Bariści przeważnie nie pracują z alkoholem, a barmani na ogół nie zajmują się kawą. Coraz częściej jednak ich światy zaczynają się przenikać, a efekty tego procesu bywają zaskakujące i przede wszystkim niezwykle ciekawe.

Woda a smak kawy

Kawa składa się w ok. 98% z wody, więc jej jakość i parametry muszą mieć wpływ na smak i walory gotowego naparu. Jaką wodę wybrać i jak ją wykorzystać, by uzyskać najlepsze rezultaty?

Co ty wiesz o ginie? Ciekawostki, o których możesz nie mieć pojęcia

Co pił agent 007? Czy koktajle mogą smakować jak…pieniądze i co gin ma wspólnego z lekarstwem? Wydaje ci się, że o koktajlach na bazie ginu wiesz prawie wszystko? Poznaj kilka zaskakujących ciekawostek na ich temat, które przygotowaliśmy z okazji trwającej do 19 czerwca premierowej edycji GinWeek.

Trendy kawowe: od instant specjality po snapchill

W Polsce rozwija się oferta kaw speciality oraz kawiarni stawiających na alternatywne metody jej przygotowywania. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym zakresie wyznaczamy kierunek działania. Nie da się jednak ukryć, że na rodzimą kawową branżę wpływają także ogólnoświatowe trendy. Jakie?

Jaki zamiennik mleka zaproponować klientowi? Krótki przewodnik po napojach roślinnych

Obecnie obserwuje się spadek spożycia mleka krowiego oraz wzrost zainteresowania jego roślinnymi wersjami. Zapotrzebowanie na napoje bezmleczne znacznie wzrosło, czego skutkiem jest coraz większy wybór alternatyw dla mleka w większości kawiarni.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej