x

Zwycięzcy plebiscytu "Najlepsza Restauracja 2022" programu Polskie Skarby Kulinarne. Oto lista laureatów!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    19.05.2022

Na podium plebiscytu "Najlepsza Restauracja 2022" stanęły: specjalizująca się w warmińskiej kuchni Gospoda Warmińska w Butrynach pod Olsztynem, serwująca wielkopolskie specjały Tawerna Czarny Bocian z Nowego Miasta nad Wartą oraz Bar pod Rybą w Gdańsku, który od ćwierćwiecza karmi gości Trójmiasta.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
To już trzecia odsłona plebiscytu będącego częścią Polskich Skarbów Kulinarnych, flagowego programu MAKRO Polska. W jego tegorocznej edycji wzięło udział 139 restauracji z siedmiu różnych miast i regionów Polski: Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Pomorza, Wrocławia i Dolnego Śląska, Poznania i Wielkopolski, Warmii i Mazur oraz Zakopanego i Podhala. Swój głos oddało blisko 21 tysięcy osób.

Oto zwycięzcy
Najwięcej głosów otrzymały: specjalizująca się w warmińskich lokalnych potrawach Gospoda Warmińska w Butrynach niedaleko Olsztyna, Tawerna Czarny Bocian z Nowego Miasta nad Wartą, w której spróbować można wielkopolskich przysmaków oraz Bar pod Rybą w Gdańsku, który od ćwierćwiecza gości na gastronomicznej mapie Trójmiasta.

W Warszawie pierwsze miejsce zdobyła restauracja Future & Wine. W Krakowie największą liczbę głosów oddano na Restaurację Skansen Smaków, w województwie dolnośląskim na Restaurację P Jak Pysznie z Kępna, a w regionie Zakopanego i Podhala na podium stanęła Restauracja Mała Szwajcaria działająca w Zakopanem.
Szczegółowa lista laureatów - na końcu artykułu.

Jak głosowano?
Uczestnicy plebiscytu głosowali na najlepsze lokale na stronie internetowej programu www.polskieskarby.pl do 28 lutego 2022 roku. Osoby, które odwiedziły restauracje znajdujące się na szlaku Polskich Skarbów Kulinarnych, mogły przyznać każdemu z odwiedzonych miejsc od 1 do 5 „koron”, wyróżniając te restauracje, które ich zdaniem pozytywnie wyróżniły się na tle innych.

Album laureatów
Zwycięzców prezentuje specjalny album „Najlepsza Restauracja 2022”, wydany przez MAKRO Polska. Oprócz listy restauracji w publikacji znajdują się opowieści o dawnej polskiej kuchni regionalnej oraz o kultowych daniach i potrawach z różnych częściach kraju. Kuchnia bowiem to istotna część bogatej kultury narodowej, którą MAKRO Polska z radością przywołuje właśnie dzięki programowi Polskie Skarby Kulinarne.

Co więcej, w trwającej już kolejnej edycji plebiscytu udział bierze aż 340 lokali z 15 polskich regionów. Jakie to restauracje, przekonacie się Państwo odwiedzając stronę www.polskieskarby.pl/szlak-kulinarny.

Lista restauracji nagrodzonych w plebiscycie Polskie Skarby Kulinarne w edycji na rok 2022:
Warszawa
Restauracja Future & Wine
Restauracja Chabry & Maki
Restauracja u Lotników

Kraków
Restauracja Skansen Smaków
Restauracja TA’AM w hotelu M29
Restauracja Kazimir

Trójmiasto i Pomorze
Restauracja Bar Pod Rybą
Restauracja Modry Młyn
Restauracja Kobaltowa w Tristan Hotel & Spa

Wrocław i Dolny Śląsk
Restauracja P Jak Pysznie
Restauracja Róże Wiatrów
Gospoda 8 Ryb (Stawy Milickie)

Poznań i Wielkopolska
Tawerna Czarny Bocian
Restauracja w Hotelu Mazurek
Restauracja Steak & Grill

Warmia i Mazury
Gospoda Warmińska
Restauracja Refektarz w Zamku Ryn
Restauracja z Zielonym Piecem

Zakopane i Podhale
Restauracja Mała Szwajcaria
Restauracja Food Makerzy
Karczma Tabakowy Chodnik

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej