x

World Class - 20 najlepszych barmanów w Polsce. Przed nimi walka o udział w światowym finale

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.05.2022

Znany konkurs barmański World Class zawita do Krakowa 20-21 maja. 20 najlepszych polskich barmanek i barmanów zawalczy o możliwość reprezentowania naszego kraju na barmańskiej olimpiadzie w Sydney.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Co roku ponad 10 000 barmanów w 60 krajach ubiega się o przepustkę do globalnego finału. Do tej pory w światowym finale Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach: Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

W zaplanowanych na 20-21 maja krajowych kwalifikacjach do światowego finału zmierzy się 20 największych barmańskich talentów w Polsce. Mają od 22 do 35 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani, a także „młode wilki”. Na co dzień pracują w koktajlbarach w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Opolu, Katowicach i Wrocławiu.

– W tegorocznym Top 20 mamy ponownie aż sześcioosobową reprezentację kobiet, które przełamują stereotypy o profesji barmana. Solidny skład wystawiły Gdańsk, Kraków i Warszawa. Cieszymy się, że do konkursu kwalifikują się także barmani z innych miast, co potwierdza, że sztuka koktajlowa rozwija się mimo pandemii i w każdym zakątku Polski można znaleźć barmańskie perełki – mówi Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

W ramach konkursowej rywalizacji w krajowym finale World Class Poland barmani będą wykorzystywać najbardziej uznane marki alkoholi, jak Johnnie Walker, Tanqueray, Zacapa czy Bulleit. Kreatywność, perfekcję i gościnność uczestników oceni międzynarodowe jury.

Po raz pierwszy w historii polskiej edycji World Class finał odbędzie się w Krakowie. Z tej okazji, organizator konkursu zaplanował otwartą imprezę koktajlową z udziałem międzynarodowych sław sceny barmańskiej. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 20 maja w godz. 20:00 – 2:00 w TAG. cocktail bar (Kraków, ul. Podwale 7).

– Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że w Krakowie powitamy crème de la crème polskiej sceny barmańskiej. Wszystkich mieszkańców Krakowa oraz gości zapraszamy do zasmakowania światowej klasy koktajli podczas wyjątkowego wydarzenia w lokalu TAG. Zaplanowaliśmy wyjątkowe menu oraz gościnne zmiany za barem z udziałem barmańskich gwiazd – zapowiada Maciej Mazur, Barman Roku World Class Poland 2019, współzałożyciel krakowskiego koktajlbaru TAG.

Zwycięzca krakowskiego finału z tytułem Barmana Roku World Class Poland 2022 wyjedzie do Sydney (Australia). Tak w globalnym finale zmierzy się z największymi barmańskimi talentami na świecie. W 2021 roku Polskę reprezentował Bartłomiej Wójcik, a najwyższe trofeum zdobył James Grant z Kanady.

– Globalna statuetka World Class to Święty Graal dla barmanów. Jestem ogromnie dumny, że mogłem o nią rywalizować i reprezentować Polskę w konkursie w ubiegłym roku. Jednak po kilku latach starań i udziale w światowej imprezie mogę powiedzieć, że najważniejsze w tym wszystkim są: niesamowity klimat rywalizacji, pozytywne emocje między barmanami i wreszcie ogromny postęp, jaki robią uczestnicy. Z tymi wyjątkowymi doświadczeniami wracamy później do naszych gości – podsumowuje Bartłomiej Wójcik, Barman Roku World Class Poland 2021, finalista globalnych zawodów World Class.

Lista półfinalistów
GDAŃSK
Aleksander Pelowski, Mała Sztuka, Gdańsk
Jakub Leszczyński, Ink Above, Puro Hotel, Gdańsk
Olga Palamarchuk, Restauracja Zdrojowa, Gdańsk
Weronika Śliwińska, Eliksir, Gdańsk

KRAKÓW
Alicja Bączyk, TAG., Kraków
Kacper Durnoga, Gin Mill i Trambar, Kraków
Krzysztof Kalita, Kraina Szeptów, Sheraton Grand Hotel, Kraków
Artur Kozłowski, TAG., Kraków
Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków

WARSZAWA
Arkadiusz Białkowski, Patio Bar Golden Tulip, Warszawa
Daniel Błaszczyk, Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal, Warszawa
Ewelina Figiel, Loreta Bar, Puro Hotel, Warszawa
Angelika Leśniewicz, Craft Cocktails, Gdańsk / Moderne Artisanal, Warszawa
Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa

OPOLE
Bartosz Leszczyński, Mąka i Wół, Opole
Maksym Volkovytskyi, Kofeina 2.0, Opole

POZOSTALI
Magdalena Hornik, 27th Floor Bar & Restaurant, Courtyard by Marriott, Katowice
Stanisław Plenzler, 17 Schodów Cocktail Bar, Szczecin
Michał Łabno, Browar Tarnowski, Tarnów
Paweł Bondzior, Pod Papugami Restaurant & Cocktail Bar, Wrocław

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej