x

World Class - 20 najlepszych barmanów w Polsce. Przed nimi walka o udział w światowym finale

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    18.05.2022

Znany konkurs barmański World Class zawita do Krakowa 20-21 maja. 20 najlepszych polskich barmanek i barmanów zawalczy o możliwość reprezentowania naszego kraju na barmańskiej olimpiadzie w Sydney.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Co roku ponad 10 000 barmanów w 60 krajach ubiega się o przepustkę do globalnego finału. Do tej pory w światowym finale Polskę reprezentowało sześciu barmanów, w tym w ostatnich edycjach: Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

W zaplanowanych na 20-21 maja krajowych kwalifikacjach do światowego finału zmierzy się 20 największych barmańskich talentów w Polsce. Mają od 22 do 35 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani, a także „młode wilki”. Na co dzień pracują w koktajlbarach w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Opolu, Katowicach i Wrocławiu.

– W tegorocznym Top 20 mamy ponownie aż sześcioosobową reprezentację kobiet, które przełamują stereotypy o profesji barmana. Solidny skład wystawiły Gdańsk, Kraków i Warszawa. Cieszymy się, że do konkursu kwalifikują się także barmani z innych miast, co potwierdza, że sztuka koktajlowa rozwija się mimo pandemii i w każdym zakątku Polski można znaleźć barmańskie perełki – mówi Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

W ramach konkursowej rywalizacji w krajowym finale World Class Poland barmani będą wykorzystywać najbardziej uznane marki alkoholi, jak Johnnie Walker, Tanqueray, Zacapa czy Bulleit. Kreatywność, perfekcję i gościnność uczestników oceni międzynarodowe jury.

Po raz pierwszy w historii polskiej edycji World Class finał odbędzie się w Krakowie. Z tej okazji, organizator konkursu zaplanował otwartą imprezę koktajlową z udziałem międzynarodowych sław sceny barmańskiej. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 20 maja w godz. 20:00 – 2:00 w TAG. cocktail bar (Kraków, ul. Podwale 7).

– Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że w Krakowie powitamy crème de la crème polskiej sceny barmańskiej. Wszystkich mieszkańców Krakowa oraz gości zapraszamy do zasmakowania światowej klasy koktajli podczas wyjątkowego wydarzenia w lokalu TAG. Zaplanowaliśmy wyjątkowe menu oraz gościnne zmiany za barem z udziałem barmańskich gwiazd – zapowiada Maciej Mazur, Barman Roku World Class Poland 2019, współzałożyciel krakowskiego koktajlbaru TAG.

Zwycięzca krakowskiego finału z tytułem Barmana Roku World Class Poland 2022 wyjedzie do Sydney (Australia). Tak w globalnym finale zmierzy się z największymi barmańskimi talentami na świecie. W 2021 roku Polskę reprezentował Bartłomiej Wójcik, a najwyższe trofeum zdobył James Grant z Kanady.

– Globalna statuetka World Class to Święty Graal dla barmanów. Jestem ogromnie dumny, że mogłem o nią rywalizować i reprezentować Polskę w konkursie w ubiegłym roku. Jednak po kilku latach starań i udziale w światowej imprezie mogę powiedzieć, że najważniejsze w tym wszystkim są: niesamowity klimat rywalizacji, pozytywne emocje między barmanami i wreszcie ogromny postęp, jaki robią uczestnicy. Z tymi wyjątkowymi doświadczeniami wracamy później do naszych gości – podsumowuje Bartłomiej Wójcik, Barman Roku World Class Poland 2021, finalista globalnych zawodów World Class.

Lista półfinalistów
GDAŃSK
Aleksander Pelowski, Mała Sztuka, Gdańsk
Jakub Leszczyński, Ink Above, Puro Hotel, Gdańsk
Olga Palamarchuk, Restauracja Zdrojowa, Gdańsk
Weronika Śliwińska, Eliksir, Gdańsk

KRAKÓW
Alicja Bączyk, TAG., Kraków
Kacper Durnoga, Gin Mill i Trambar, Kraków
Krzysztof Kalita, Kraina Szeptów, Sheraton Grand Hotel, Kraków
Artur Kozłowski, TAG., Kraków
Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków

WARSZAWA
Arkadiusz Białkowski, Patio Bar Golden Tulip, Warszawa
Daniel Błaszczyk, Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal, Warszawa
Ewelina Figiel, Loreta Bar, Puro Hotel, Warszawa
Angelika Leśniewicz, Craft Cocktails, Gdańsk / Moderne Artisanal, Warszawa
Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa

OPOLE
Bartosz Leszczyński, Mąka i Wół, Opole
Maksym Volkovytskyi, Kofeina 2.0, Opole

POZOSTALI
Magdalena Hornik, 27th Floor Bar & Restaurant, Courtyard by Marriott, Katowice
Stanisław Plenzler, 17 Schodów Cocktail Bar, Szczecin
Michał Łabno, Browar Tarnowski, Tarnów
Paweł Bondzior, Pod Papugami Restaurant & Cocktail Bar, Wrocław

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej