x

Michał Stężalski szefem kuchni w gdańskiej restauracji Tygle

Kategoria: Ludzie    18.05.2022

Tygle w Gdańsku mają nowego szefa kuchni - to Michał Stężalski, znany między innymi z pracy w krakowskiej Szarej Gęsi. Zgodnie z tradycją lokalu, w jego menu znalazły się potrawy z różnych zakątków globu.

Michał Stężalski, szef kuchni restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Stężalski, szef kuchni restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy szef kuchni zadebiutował w gdańskiej restauracji w kwietniu tego roku, dając się poznać gościom Tygli podczas kolacji degustacyjnej, na której zaserwował dania z nowego wiosenno-letniego menu.

Zupa rybna w restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Zupa rybna w restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Co w karcie?
Zgodnie z tradycją lokalu znalazły się w niej potrawy z różnych zakątków globu, od ceviche z organicznego łososia, przez gnocchi bazyliowe i tuńczyka wędzonego w liściach jaśminu po golonkę wieprzową czy tatar wołowy w niecodziennym wydaniu, z majonezem wasabi, czerwoną ikrą oraz chilli.
– Ideą Tygli jest łączenie tradycji kulinarnych. Ponadto, kuchnia Gdańska zawsze cechowała się różnymi wpływami, więc przedstawiamy w naszym menu smaki z całego świata. Pojawiają się w nim także polskie akcenty, jak golonka podana w formie galantyny na ciepło lub żurek na maślance z pulpetami z białej kiełbasy – mówi Michał Stężalski.
Tatar wolowy z wasabi i ikrą - oferta restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Tatar wolowy z wasabi i ikrą - oferta restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak przystało na restaurację położoną na wybrzeżu, w karcie Tygli nie mogło zabraknąć ryb - w ofercie jest filet z łososia, dorada czy stek z tuńczyka.
– Naszym hitem jest także zupa rybna w stylu bouillabaisse podawana w tygielku na desce. Latem planujemy także wprowadzić weekendy z owocami morza i sezonowymi rybami – zdradza szef kuchni Tygli i dodaje, że w letnim menu pojawi się również sezonowy chłodnik.

Od Poznania, przez Kraków, po wybrzeże
Michał Stężalski jest laureatem AIG PRIX 2020: Prix au Chef de L’Avenir / Nagroda Szefa Przyszłości, zdobywcą 3. miejsca polskiej selekcji Bocuse d’Or Poland 2019 oraz finalistą Wine & Food Noble Night 2017.
Rozpoczynał swoją karierę w Hotelu Poznań (obecnie Novotel Poznań Centrum), pracował także jako szef kuchni w restauracjach Le Palais du Jardin w Poznaniu oraz Szara Gęś w Krakowie. Był właścicielem i szefem kuchni bistro Nonna Fela i Tej Pyza w Poznaniu.
– Praca w Krakowie była fantastyczną przygodą, ale mam nadzieje, że na Pomorzu zagrzeję miejsce na dłużej – wyznaje nowy szef kuchni Tygli.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej