x

Michał Stężalski szefem kuchni w gdańskiej restauracji Tygle

Kategoria: Ludzie    18.05.2022

Tygle w Gdańsku mają nowego szefa kuchni - to Michał Stężalski, znany między innymi z pracy w krakowskiej Szarej Gęsi. Zgodnie z tradycją lokalu, w jego menu znalazły się potrawy z różnych zakątków globu.

Michał Stężalski, szef kuchni restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Stężalski, szef kuchni restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Nowy szef kuchni zadebiutował w gdańskiej restauracji w kwietniu tego roku, dając się poznać gościom Tygli podczas kolacji degustacyjnej, na której zaserwował dania z nowego wiosenno-letniego menu.

Zupa rybna w restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Zupa rybna w restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Co w karcie?
Zgodnie z tradycją lokalu znalazły się w niej potrawy z różnych zakątków globu, od ceviche z organicznego łososia, przez gnocchi bazyliowe i tuńczyka wędzonego w liściach jaśminu po golonkę wieprzową czy tatar wołowy w niecodziennym wydaniu, z majonezem wasabi, czerwoną ikrą oraz chilli.
– Ideą Tygli jest łączenie tradycji kulinarnych. Ponadto, kuchnia Gdańska zawsze cechowała się różnymi wpływami, więc przedstawiamy w naszym menu smaki z całego świata. Pojawiają się w nim także polskie akcenty, jak golonka podana w formie galantyny na ciepło lub żurek na maślance z pulpetami z białej kiełbasy – mówi Michał Stężalski.
Tatar wolowy z wasabi i ikrą - oferta restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Tatar wolowy z wasabi i ikrą - oferta restauracji Tygle w Gdańsku. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak przystało na restaurację położoną na wybrzeżu, w karcie Tygli nie mogło zabraknąć ryb - w ofercie jest filet z łososia, dorada czy stek z tuńczyka.
– Naszym hitem jest także zupa rybna w stylu bouillabaisse podawana w tygielku na desce. Latem planujemy także wprowadzić weekendy z owocami morza i sezonowymi rybami – zdradza szef kuchni Tygli i dodaje, że w letnim menu pojawi się również sezonowy chłodnik.

Od Poznania, przez Kraków, po wybrzeże
Michał Stężalski jest laureatem AIG PRIX 2020: Prix au Chef de L’Avenir / Nagroda Szefa Przyszłości, zdobywcą 3. miejsca polskiej selekcji Bocuse d’Or Poland 2019 oraz finalistą Wine & Food Noble Night 2017.
Rozpoczynał swoją karierę w Hotelu Poznań (obecnie Novotel Poznań Centrum), pracował także jako szef kuchni w restauracjach Le Palais du Jardin w Poznaniu oraz Szara Gęś w Krakowie. Był właścicielem i szefem kuchni bistro Nonna Fela i Tej Pyza w Poznaniu.
– Praca w Krakowie była fantastyczną przygodą, ale mam nadzieje, że na Pomorzu zagrzeję miejsce na dłużej – wyznaje nowy szef kuchni Tygli.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej