x

Tomasz Źródłowski: Back to the future. Czyli krótko o tym, że zawsze będzie coś nie tak

Kategoria: Lifestyle - blog    17.05.2022

Trudno w wojennych realiach tryskać optymizmem. Jest co najmniej kilka polskich powiedzeń, które doskonale nadają się do opisania otaczającej nas rzeczywistości.

Tomasz Źródłowski
Tomasz Źródłowski
Nie przytoczę żadnego z nich, bo wszystkie mają nieco wulgarny charakter, więc redakcja i tak nie puści tego do druku. Ale sami dobrze wiecie, co wam się ciśnie na usta, gdy ktoś was pyta „jak tam?”. 

Wcale jednak nie chcę pisać o tym, że optymizm świadczy teraz o zaburzeniu psychicznym. Chciałbym, żebyśmy się dzisiaj wspólnie zastanowili nad tym, jaka w tym wszystkim jest rola barów. Chyba po raz pierwszy w moim tekście koncept baru jest totalnie nieistotny. Jeżeli bar nadal jest miejscem, w którym spotykają się ludzie, będzie pasował do tych rozważań. 

A pytanie jest następujące: czy nasz punkt gastronomiczny jest, czy też nie jest zaangażowany społecznie? Co to w ogóle znaczy „zaangażowany bar”? Ja za żadne pieniądze nie podejmę się jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Według mnie wystarczy, że ktoś sam się uważa za zaangażowanego. Nie interesuje mnie, w jaki sposób reaguje na kryzysową sytuację ani w jakim stopniu przestawił swój model (nadal przecież biznesowy!), żeby zareagować. Od ciszy w social mediach, przez błyskawicę na szybie, aż do gotowania na granicy – sposobów na zaangażowanie jest wiele i każdy jest dobry. Nikt nie może nikomu dyktować, jak ma przeżywać swoje emocje. Mówimy tak naprawdę o jakimkolwiek zdarzeniu, które ma wielki wpływ na społeczeństwo. Teraz to napaść noworadzieckiej Rosji na Ukrainę, wcześniej to były np. strajki kobiet. 

Z perspektywy biznesowej możemy stać w totalnej opozycji do społecznych emocji, a więc także emocji naszych gości. Jeśli każą nam one wylewać ruską wódkę do zlewu albo czyścić nią podłogę, to w momencie gdy ona została kupiona wcześniej i teraz stoi w twoim magazynie, nie zrobisz krzywdy nikomu poza sobą. Taka jest smutna prawda. 

Oklejając szyby lokalu symbolem błyskawicy, narażasz się na to, że przeciwnicy strajków kobiet wybiją ci okna. Jeśli będziesz udawał, że nic się nie dzieje, to okaże się, że twoi gości pójdą tam, gdzie będą czuli atmosferę do dialogu. 

Jest takie durnowate stwierdzenie, że bary służą do tego, aby faceci mogli podrywać panny. W trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy przekonałem się, że jest to jedna z najgłupszych tez na temat baru. Moim zdaniem ten czas pokazał, że bary działają po to, abyśmy mogli ze sobą porozmawiać. Nikt młodym barmanom nie będzie już opowiadał, że przy barze nie gada się o polityce i religii. Bzdura! Oczywiście, że się gada, od tego właśnie są bary. 

Zajmując jasne stanowisko w jakiejś sprawie, narażasz się na dobre i złe reakcje. Nawet przy z pozoru oczywistych kwestiach ktoś może ci zarzucić, że robisz coś pod publiczkę albo że uprawiasz marketing na cudzej tragedii. Z tym nie wygrasz. Zdaje się, że niektórzy po prostu bardzo nie chcą wierzyć w to, że „ludzi dobrej woli jest więcej”... 

Podsumowując: należy myśleć i działać w długiej perspektywie, ale odruchy człowieczeństwa to jest dokładnie to, czego nam trzeba w momentach pospolitego ruszenia. Gdy patrzysz w lustro na koniec dnia, sam wiesz, czy twoje zaangażowanie płynęło z serca. Jeżeli czujesz, że nic więcej nie mogłeś zrobić, to nikt nie ma prawa cię osądzać. Bo czasami największą formą zaangażowania bywa po prostu otwarcie drzwi.

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Zobacz także

"Panierki" - to nie do końca recenzja

Rafał Targosz sprawił mi niedawno ogromną przyjemność, przesyłając egzemplarz swojej książki "Panierki". Oczekiwałem tej publikacji od jakiegoś czasu z ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów.

Tomasz Źródłowski: Circle of UpUse

Wiecie, jak powstał ten felieton? Dla tej historii ważne jest, że najpierw ktoś opowiedział w redakcji, iż istnieje kooperatywa między barem The Trust a lokalem Hummus Amamamusi - właściciele obu miejsc dogadali się i stanowią przykład zjawisk up-use i up-cycle.

Michalina Szczepańska: Veganuary: dlaczego nie chwyta?

Kolejny rok przynosi kolejny rekord akcji Veganuary. W edycji z 2022 r. oficjalnie (tj. poprzez zapis na stronie organizatora) wzięło udział ponad 629 tys. osób w 228 krajach.

Michalina Szczepańska: Dokąd zmierzasz, branżo roślinna?

Roślinne portfolio chce mieć teraz prawie każdy producent, a wegańską/wegetariańską półkę - każdy detalista.

Tomasz Źródłowski: O sztuce tworzenia

Oglądaliście już serial "The Bear"? Bo mam dziwne wrażenie, że to "Chef’s Table" roku 2022. Nie chcę zabrzmieć tak, jakbym nie wiadomo ile pracował, ale ostatnio mało mam czasu na tego typu rozrywki. Tym bardziej więc doceniam te, na które poświęcam czas.

Adam Chrząstowski: Navigare necesse est

Podobno Pompejusz, wchodząc na pokład wyruszającego w rejs statku, wypowiedział słowa: "Navigare necesse est, vivere non est necesse" - "Żeglowanie jest koniecznością, życie nią nie jest".

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej