x

McDonald’s opuszcza Rosję na dobre

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    16.05.2022

Najpierw McDonald’s zamknął do odwołania wszystkie swoje restauracje działające w Rosji. Teraz podjął decyzję o sprzedaży swojego biznesu w Federacji Rosyjskiej, co oznacza całkowite zniknięcie "złotych łuków" z tego rynku po 32 latach działalności.

Po 32 latach obecności w Rosji MsDonald's sprzedaje swój biznes. Zdjęcie: Shutterstock.com
Po 32 latach obecności w Rosji MsDonald's sprzedaje swój biznes. Zdjęcie: Shutterstock.com
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę już na początku marca br. McDonald's poinformował, że globalny zespół zarządzający sieci podjął decyzję o czasowym zamknięciu wszystkich restauracji działających na terenie Rosji. Pisaliśmy o tym tutaj. Teraz sieć idzie o krok dalej i po 32 latach obecności w Rosji sprzedaje swój biznes.

– Niektórzy mogą argumentować, że zapewnienie dostępu do żywności i dalsze zatrudnianie dziesiątek tysięcy zwykłych obywateli jest z pewnością słuszne. Ale nie można ignorować kryzysu humanitarnego wywołanego wojną w Ukrainie. I nie można sobie wyobrazić, że „złote łuki" reprezentują tę samą nadzieję i obietnicę, które skłoniły nas do wejścia na rynek rosyjski 32 lata temu - poinformował w opublikowanym 16 maja komunikacie Chris Kempczinski, prezes McDonald's Corporation. Dodał, że nie była to decyzja łatwa do podjęcia, nie jest też łatwa do wykonania.

Pierwszy lokal McDonald's w Rosji został otwarty w styczniu 1990 r. na Placu Puszkina. Od tego czasu McDonald's stał się integralną częścią gastro-biznesu tego kraju, obsługując codziennie miliony Rosjan w 850 restauracjach, w których obecnie zatrudnionych jest ponad 60 000 osób.

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej