x

Karmelizowany popcorn z Mr. Pancake & Pizza Boys

Kategoria: Karta - dania    16.05.2022

Karmelizowany popcorn według przepisu z Mr. Pancake i Pizza Boys.

Fot. Michał Radwański
Fot. Michał Radwański
SKŁADNIKI:
• 95 g gotowego popcornu 
• 300 g cukru
• 45 g miękkiego masła
• 15 g miękkiego masła 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: 
Z cukru zrób karmel – zagrzej go w dużym garnku do momentu skarmelizowania. Staraj się nie mieszać cukru podczas karmelizowania. Następnie dodaj większą część masła, wymieszaj dokładnie i od razu dodaj popcorn. Mieszaj delikatnie sylikonową szpatułką, aż wszystkie ziarenka popcornu obtoczą się w karmelu. Dodaj mniejszą część masła i przemieszaj ostatni raz, a następnie wyłóż zawartość garnka na czysty blat.
Oddziel od siebie każde ziarenko, gdy wszystko jest jeszcze gorące. 
UWAGA!!! Popcorn jest bardzo gorący. Najlepiej załóż dwie pary rękawiczek (sylikonowych bądź nylonowych) na dłonie, aby się nie poparzyć. Przetrzymuj w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku. 

Przepis ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Pad thai - krótka historia pierwszego tajskiego fast foodu

Pad thai to jedno z najpopularniejszych w Polsce dań kuchni tajskiej. Skąd się wzięło i jak trafiło na polskie stoły? Przedstawiamy krótką historię pad thaia, pierwszego tajskiego fast foodu.

Peruwiańskie ceviche z pstrąga tęczowego - przepis Pascala Brodnickiego

Z łatwo dostępnego hodowlanego pstrąga tęczowego można wyczarować prawdziwe kulinarne cuda. Nas zachwyciło ceviche na modłę peruwiańską w interpretacji znanego kucharza Pascala Brodnickiego, ambasadora kampanii "Teraz pstrąg". Oto przepis!

McDonald’s poszerza menu o Ukraińskiego Burgera

Czasowe wprowadzenie Ukraińskiego Burgerago do menu McDonald’s w Polsce jest "gestem gościnności w kierunku uchodźców z Ukrainy" . Jednocześnie ma pozwolić na pozyskanie pieniędzy na pomoc humanitarną dla mieszkańców pozostających nadal w swojej ojczyźnie.

Pizza z Kijowa w menu restauracji Chianti

W ofercie warszawskiej Restauracji Chianti należącej do grupy Kręgliccy. Restauracje i Catering pojawiła się wyjątkowa pizza. Za jej przygotowywanie odpowiada Elena Laptieva, która do 24 lutego prowadziła w Kijowie koncept Pizza Love.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o czekoladzie. Plus przepis na mazurek czekoladowy

Czekolada to prosty sposób na poprawę nastroju i pobudzenie organizmu do działania, a przede wszystkim przyjemne doznania smakowe. Jak ją jeść, aby sobie nie zaszkodzić? Jaki ma wpływ na nasz organizm? Jak jest produkowana? Jaka jest jej historia? Przeczytajcie!

Mąka, sól i woda. Co jeszcze warto wiedzieć o włoskim makaronie?

Pasta secca, suchy włoski makaron, powstaje z połączenia wody, mąki z pszenicy durum i soli. Z zaledwie trzech składników można wyczarować nieskończenie wiele kształtów i wariantów smakowych - o ile sięgniemy po produkt odpowiedniej jakości.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej