x

Jacek Koprowski: Jedzenie to dobro, a dobrem trzeba się dzielić

Kategoria: Lifestyle - blog    13.05.2022

Przeokrutny, trudny, dziwny, szalony, a jednocześnie przypominający, czym jest heroizm - w takim czasie przyszło mi pisać ten tekst dla "Food Service".

Jacek Koprowski
Jacek Koprowski
Myślę sobie, że Wiedźmin, który używał dwóch rodzajów mieczy: stalowego na ludzi oraz pokrytego srebrem na potwory, teraz spokojnie mógłby biegać z jednym. Nastała rzeczywistość, w której wszystkim nam potrzebne jest jej rozumienie, ale która jednocześnie uczy nas, kim jesteśmy i jak bardzo nie powinno być nam obojętnie. 

Ledwo gastronomia otrząsnęła się z pandemii, a już staje w obliczu krótko- i długofalowych skutków wojny. Zjednoczyliśmy się, by wspólnie nieść pomoc. Zbieramy rzeczy, pieniądze, przygotowujemy kanapki, aby zawieźć je przy okazji transportu potrzebnych towarów na granicę. Każdy robi, co może. Jedni publicznie o tym informują, rozpuszczając wici w mediach społecznościowych, inni te wici rozpuszczają głównie wśród najbliższych, ale efekt pomocowej kuli śnieżnej działa. Ktoś ostentacyjnie ***** putina, inny wyrzuca z karty pierogi ruskie nieświadomy, że ich nzwa nawiązuje do Rusi Kijowskiej.

Świat stanął po stronie Ukrainy i od pierwszego dnia wysyła miliony tweetów, postów, tiktoków pełnych oburzenia. Zmienia się codzienna rutyna. Początek wojny to budzik – wi-fi – Kijów przetrwał! Można wstawać. I jak w tym wszystkim działać z głową? Trzeba przecież zadbać o własny biznes, aby utrzymać załogę i móc nadal pomagać. Czy wypada się reklamować, wrzucać relacje na Instagram? Publikować informacje o nowych daniach? Myślę, że tak, bo konflikty na całym świecie trwają nie od dziś. Jednocześnie uważam, że nie należy być obojętnym na horror, który odgrywa się tak blisko nas. A jedzenie? Jedzenie to dobro, a tym, co dobre, trzeba się dzielić, by nie dać się sparaliżować przez otaczający nas marazm. 

Chyba jeszcze nie boomer, a już na pewno nie zoomer. Praca w kuchni jest o tyle fenomenalna, że na swojej drodze spotykam kolejne pokolenia i dzięki nim łatwiej jest mi nadążyć za pędzącym światem. Serducho rośnie, gdy patrzę na tych, którzy za chwilę będą przewodzić kulinarnej, być może zielonej rewolucji. Młodzi, coraz bardziej świadomi, wyjątkowo przebojowi i bezkompromisowi, walący pod prąd. Z telefonem zamiast ręki. Wszystkie apki mają w małym palcu, by generować jak największe zasięgi publikowanych treści. Społeczeństwo lajków, serduszek, buziek i wróbelków.

A gastro w to idzie, bo jest się czym chwalić! Dobry talerz się obroni, ale już nie na zdjęciu, teraz na topie są rolki. A na filmach wiadomo – oglądamy talerze. Na nich każdy spodziewa się już wiosny, choć my wciąż odkopujemy warzywa korzeniowe, bo do nowalijek daleko. 

Wspólny projekt z Grzegorzem, miejskim farmerem znanym jako profesor Ziółko, pomaga wprowadzić trochę polotu i finezji do mojego menu. Wymieniamy się informacjami, dzielimy spostrzeżeniami, aby robić lepsze rzeczy. Czekamy na maj, na polskie szparagi i razem z nimi sygnał do startu dla wszystkich nowalijek i częstszego sięgania po aparat, by uwieczniać smakowitość i głębię kolorów. Feeria smaków za pasem, niech świat się zazieleni. A tymczasem malujmy go na żółto i na niebiesko. W realnym i socialmediowym życiu.

Autor: Jacek Koprowski

Felieton ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Jarosław Dumanowski: Jarmuż z kasztanami. Zapomniana Wigilia?

Miał być szczupak po litewsku, ale że nie dostałem szczupaka, więc będzie goloneczka w piwie". Taką tradycyjną wigilię urządzili sobie bohaterowie "Rozmów kontrolowanych", na dodatek wypadła im 24 grudnia, czyli jeszcze przed świętami.

Michalina Szczepańska: Przekąski zmieniają świat

Jedzenie mniejszych porcji w mniejszych odstępach czasowych to metoda, która staje się coraz bardziej popularna. Jak wpłynie to na sektor handlowy?

Adam Chrząstowski: Bocuse d’Or - mała spowiedź

Wczoraj wróciłem z europejskich eliminacji Bocuse d’Or i od razu chcę się z wami podzielić wrażeniami. Chciałbym też podsumować cały polski start obecnej edycji konkursu.

ANNA OLEKSAK: WEŹMY KAWĘ NA WARSZTAT

Odkrywanie kart sukcesu - taki był temat przewodni tegorocznego Food Service Summit. Cieszę się, że w ramach towarzyszących konferencji warsztatów mogłam podzielić się doświadczeniami Nespresso ze współpracy z restauracjami, które ten sukces budują z nami, serwując wyjątkowe doświadczenia kawowe.

Jarosław Dumanowski: Flaki wybornego smaku

Od wieków do najpopularniejszych polskich potraw należą flaki.

JAROSŁAW DUMANOWSKI: KACZKA "KUCHARZA DOSKONAŁEGO"

W "Kucharzu doskonałym" z 1783 r. Wielądko zamieścił rozdział z przepisami na potrawy z gęsi i kaczek. Autor opisał między innymi sposoby przyrządzania kaczki nadziewanej, kaczkę z rzepą, kaczkę z grochem czy "po włosku", duszoną w białym winie z bulionem i oliwą zaprawioną czosnkiem.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej