x

The Best Chef Awards 2022 w Madrycie. Ruszyło głosowanie!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    13.05.2022

6 edycja The Best Chef Awards powered by Perlage odbędzie się 18-20 września w Madrycie. Ruszyło już głosowanie, które wyłoni najlepszych szefów kuchni świata. Wśród 100 nowych kandydatów do listy Top100 zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci.

6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Po finałach The Best Chef Awards w Warszawie w 2017 roku, w Mediolanie w 2018 roku, w Barcelonie w 2019 roku, edycji wirtualnej w 2020 roku i ubiegłorocznej w Amsterdamie, impreza wraca do Hiszpanii, tym razem do Madrytu.

Jak zwykle, to wielkie międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne będzie obejmować debaty AREA TALKS, konferencję FOOD MEETS SCIENCE i zakończy się wielką GALĄ NAGRÓD, podczas której poznamy tegoroczną listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie.

Przypomnijmy, że The Best Chef Top100 Award 2021 zwyciężył szef kuchni Dabiz Muñoz z Restauracji DiverXO w Madrycie. Na ubiegłorocznej liście znalazło się dwóch Polaków – 88. pozycję zajął Przemysław Klima z krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, a miejsce 99. – Jan Sobecki (pracuje w Holandii).

Jak przebiega glosowanie
Począwszy od 11 marca, przez 50 dni. The Best Chef ogłaszał codziennie dwóch nowych kandydatów do listy Top100 Awards 2022 poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych. Zostali oni wybrani przez 120 niezależnych ekspertów ze świata gastronomii: dziennikarzy, foodies, fotografów i krytyków.

100 nowych kandydatów dołączyło do szefów kuchni z Top100 Awards 2021, co daje w sumie 200 kandydatów kwalifikujących się do głosowania. Wśród nowej setki kandydatów zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci listy.

Proces głosowania rozpoczął się 11 maja. Oprócz wspomnianej grupy niezależnych profesjonalistów swój głos mogą oddać także (na kolegów) szefowie kuchni znajdujący się na zeszłorocznej liście oraz nowi kandydaci. To oni zdecydują, kto wejdzie w skład tegorocznego Top100 oraz kto zostanie najlepszym szefem kuchni świata 2022. Głosowanie szefów kuchni na innych szefów to jedna z reguł, która odróżnia The Best Chef Awards od innych międzynarodowych rankingów.

Nowe nagrody
W tym roku The Best Chef przyzna 13 specjalnych nagród poza słynną listą Top100. To sposób na szczególne uznanie dla szefów, którzy wyróżniają się w szczególnych dziedzinach lub tematach. Nagrody te obejmują między innymi: Best Chef Pastry, Best Chef Rising Star, Best Chef Science oraz Best Chef New Entry.

Podczas tej edycji będą zaprezentowane 3 nowe nagrody:
The Best Chef Pristine Award powered by Gin Raw, przyznawana szefowi kuchni wyróżniającemu się najwyższym szacunkiem i stosowaniem najwyższej jakości lokalnych produktów w restauracji opartej na tradycji terroir.

Nagroda Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary® dla szefa kuchni, który prezentuje nowe pomysły, metody, trendy i wytycza drogę dla innych w globalnym świecie kulinarnym.

I wreszcie nagroda Best Chef Dining Experience Award powered by Matusalem przyznawana jest szefowi kuchni, który tworzy wspaniałe doświadczenia przy stole.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ruszyło Gault & Millau Tour 2017

Za nami już dwie tegoroczne edycje wydarzenia oraz - Gault & Millau Tour Polska Centralna oraz Gault & Millau Tour Polska Zachodnia.

Krzysztof Konieczny i Łukasz Moneta w finale S.Pellegrino Young Chef 2021

W zmaganiach najlepszych młodych szefów kuchni z całego świata, które odbędą się 28-30 października w Mediolanie Polskę będą reprezentować Krzysztof Konieczny, szef restauracji Neon Streetfood Bar w Gdyni i Łukasz Moneta z Nolita Restaurant w Warszawie.

WSZYSTKIE SMAKI GASTRONOMII

Blisko 3 tys. porcji degustacyjnych, 21 godzin pokazów kulinarnych i tysiące odwiedzających - to bilans udziału Selgros i Transgourmet w XXI edycji targów Euro Gastro w Warszawie, które odbyły się 5-7 kwietnia br.

Znamy półfinalistów World Class Poland 2019

Po raz piąty ruszyła polska edycja prestiżowego konkursu barmańskiego World Class. O tytuł mistrza rodzimej sceny koktajlowej powalczy 30 najlepszych barmanów z dziewięciu miast.

WYCZEKIWANE MISTRZOSTWA

18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się za pół roku. Choć termin wydaje się bardzo odległy, to przygotowania idą pełną parą - w szczególności eliminacje do finału konkursu. Za nami już cztery konkursy nominowane do KPP.

Ośmiu szefów kuchni w preeliminacjach Bocuse d’Or Poland 2019

Udział w prestiżowym konkursie kulinarnym Bocuse d’Or jest marzeniem większości młodych kucharzy. Żeby je spełnić trzeba mieć wyobraźnię, motywację i determinację. Czy kandydaci startujący w Bocuse d’Or Poland 2019 posiadają te cechy? O tym przekonamy się niebawem!

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej