x

The Best Chef Awards 2022 w Madrycie. Ruszyło głosowanie!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    13.05.2022

6 edycja The Best Chef Awards powered by Perlage odbędzie się 18-20 września w Madrycie. Ruszyło już głosowanie, które wyłoni najlepszych szefów kuchni świata. Wśród 100 nowych kandydatów do listy Top100 zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci.

6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Po finałach The Best Chef Awards w Warszawie w 2017 roku, w Mediolanie w 2018 roku, w Barcelonie w 2019 roku, edycji wirtualnej w 2020 roku i ubiegłorocznej w Amsterdamie, impreza wraca do Hiszpanii, tym razem do Madrytu.

Jak zwykle, to wielkie międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne będzie obejmować debaty AREA TALKS, konferencję FOOD MEETS SCIENCE i zakończy się wielką GALĄ NAGRÓD, podczas której poznamy tegoroczną listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie.

Przypomnijmy, że The Best Chef Top100 Award 2021 zwyciężył szef kuchni Dabiz Muñoz z Restauracji DiverXO w Madrycie. Na ubiegłorocznej liście znalazło się dwóch Polaków – 88. pozycję zajął Przemysław Klima z krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, a miejsce 99. – Jan Sobecki (pracuje w Holandii).

Jak przebiega glosowanie
Począwszy od 11 marca, przez 50 dni. The Best Chef ogłaszał codziennie dwóch nowych kandydatów do listy Top100 Awards 2022 poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych. Zostali oni wybrani przez 120 niezależnych ekspertów ze świata gastronomii: dziennikarzy, foodies, fotografów i krytyków.

100 nowych kandydatów dołączyło do szefów kuchni z Top100 Awards 2021, co daje w sumie 200 kandydatów kwalifikujących się do głosowania. Wśród nowej setki kandydatów zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci listy.

Proces głosowania rozpoczął się 11 maja. Oprócz wspomnianej grupy niezależnych profesjonalistów swój głos mogą oddać także (na kolegów) szefowie kuchni znajdujący się na zeszłorocznej liście oraz nowi kandydaci. To oni zdecydują, kto wejdzie w skład tegorocznego Top100 oraz kto zostanie najlepszym szefem kuchni świata 2022. Głosowanie szefów kuchni na innych szefów to jedna z reguł, która odróżnia The Best Chef Awards od innych międzynarodowych rankingów.

Nowe nagrody
W tym roku The Best Chef przyzna 13 specjalnych nagród poza słynną listą Top100. To sposób na szczególne uznanie dla szefów, którzy wyróżniają się w szczególnych dziedzinach lub tematach. Nagrody te obejmują między innymi: Best Chef Pastry, Best Chef Rising Star, Best Chef Science oraz Best Chef New Entry.

Podczas tej edycji będą zaprezentowane 3 nowe nagrody:
The Best Chef Pristine Award powered by Gin Raw, przyznawana szefowi kuchni wyróżniającemu się najwyższym szacunkiem i stosowaniem najwyższej jakości lokalnych produktów w restauracji opartej na tradycji terroir.

Nagroda Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary® dla szefa kuchni, który prezentuje nowe pomysły, metody, trendy i wytycza drogę dla innych w globalnym świecie kulinarnym.

I wreszcie nagroda Best Chef Dining Experience Award powered by Matusalem przyznawana jest szefowi kuchni, który tworzy wspaniałe doświadczenia przy stole.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej