x

The Best Chef Awards 2022 w Madrycie. Ruszyło głosowanie!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    13.05.2022

6 edycja The Best Chef Awards powered by Perlage odbędzie się 18-20 września w Madrycie. Ruszyło już głosowanie, które wyłoni najlepszych szefów kuchni świata. Wśród 100 nowych kandydatów do listy Top100 zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci.

6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
6 edycja The Best Chef Awards odbędzie się w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Po finałach The Best Chef Awards w Warszawie w 2017 roku, w Mediolanie w 2018 roku, w Barcelonie w 2019 roku, edycji wirtualnej w 2020 roku i ubiegłorocznej w Amsterdamie, impreza wraca do Hiszpanii, tym razem do Madrytu.

Jak zwykle, to wielkie międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne będzie obejmować debaty AREA TALKS, konferencję FOOD MEETS SCIENCE i zakończy się wielką GALĄ NAGRÓD, podczas której poznamy tegoroczną listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie.

Przypomnijmy, że The Best Chef Top100 Award 2021 zwyciężył szef kuchni Dabiz Muñoz z Restauracji DiverXO w Madrycie. Na ubiegłorocznej liście znalazło się dwóch Polaków – 88. pozycję zajął Przemysław Klima z krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, a miejsce 99. – Jan Sobecki (pracuje w Holandii).

Jak przebiega glosowanie
Począwszy od 11 marca, przez 50 dni. The Best Chef ogłaszał codziennie dwóch nowych kandydatów do listy Top100 Awards 2022 poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych. Zostali oni wybrani przez 120 niezależnych ekspertów ze świata gastronomii: dziennikarzy, foodies, fotografów i krytyków.

100 nowych kandydatów dołączyło do szefów kuchni z Top100 Awards 2021, co daje w sumie 200 kandydatów kwalifikujących się do głosowania. Wśród nowej setki kandydatów zabrakło Polaka. Szansę jednak mają Przemysław Klima i Jan Sobecki, ubiegłoroczni laureaci listy.

Proces głosowania rozpoczął się 11 maja. Oprócz wspomnianej grupy niezależnych profesjonalistów swój głos mogą oddać także (na kolegów) szefowie kuchni znajdujący się na zeszłorocznej liście oraz nowi kandydaci. To oni zdecydują, kto wejdzie w skład tegorocznego Top100 oraz kto zostanie najlepszym szefem kuchni świata 2022. Głosowanie szefów kuchni na innych szefów to jedna z reguł, która odróżnia The Best Chef Awards od innych międzynarodowych rankingów.

Nowe nagrody
W tym roku The Best Chef przyzna 13 specjalnych nagród poza słynną listą Top100. To sposób na szczególne uznanie dla szefów, którzy wyróżniają się w szczególnych dziedzinach lub tematach. Nagrody te obejmują między innymi: Best Chef Pastry, Best Chef Rising Star, Best Chef Science oraz Best Chef New Entry.

Podczas tej edycji będą zaprezentowane 3 nowe nagrody:
The Best Chef Pristine Award powered by Gin Raw, przyznawana szefowi kuchni wyróżniającemu się najwyższym szacunkiem i stosowaniem najwyższej jakości lokalnych produktów w restauracji opartej na tradycji terroir.

Nagroda Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary® dla szefa kuchni, który prezentuje nowe pomysły, metody, trendy i wytycza drogę dla innych w globalnym świecie kulinarnym.

I wreszcie nagroda Best Chef Dining Experience Award powered by Matusalem przyznawana jest szefowi kuchni, który tworzy wspaniałe doświadczenia przy stole.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej