x

Coca-Cola HBC ogranicza biznes w Rosji

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.05.2022

Spółka Coca-Cola HBC, która rozlewa napoje bezalkoholowe dla Coca-Coli, rozważa różne opcje dla swojej działalności w Federacji Rosyjskiej. Ale ograniczy obecność w tym kraju po tym, jak amerykańska marka-gigant zawiesiła tam swój biznes.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Coca-Cola HBC jest jednym z wielu rozlewników Coca-Coli na całym świecie i ma lokalne franczyzy Coca-Coli w zakresie butelkowania i sprzedaży napojów produkowanych przez giganta napojów. Do koncernu należy około 21% udziałów w Coca-Cola HBC.

Jak podaje "ESM: European Supermarket Magazine", rozlewnia Coca-Cola HBC zalicza Rosję do swoich największych rynków. Firma informuje, że wciąż jest w trakcie wdrażania decyzji Coca-Coli o zaprzestaniu działalności w kraju agresora i skupi się na lokalnych markach. Firma poinformowała także, że ​​zaprzestała składania zamówień na koncentrat w Rosji i inwestycji na tym rynku.

Mimo tych ograniczeń Coca-Cola HBC notuje wciąż pokaźne przychody. Notowana na giełdzie w Londynie firma podała, że ​​przychody organiczne w I kwartale roku wzrosły o 25,9%, wyłączając Rosję i Ukrainę. Firma z siedzibą w Szwajcarii przyznała, że ​​podniosła ceny w tym kwartale, aby wspomóc zarządzanie rosnącą inflacją kosztów nakładów, co nie wpłynęło negatywnie na wolumeny.

Komentując ten fakt, dyrektor naczelny Zoran Bogdanovic powiedział, że spółka Coca-Cola HBC odnotowała w tym kwartale „silny wzrost przychodów”, który był „dobrze zrównoważony” między wolumenem a przychodem. Wzrost wolumenu w kwartale wyniósł 11,3%.

– Mamy duże zaufanie do naszego portfolio, ewoluującej ekspancji rynku, strategii handlowej zorientowanej na klienta, potencjału naszych zróżnicowanych rynków, a przede do zdolności i wiedzy naszych pracowników – powiedział Zoran Bogdanovic. – Pozostajemy sprawni, ponieważ priorytetowo traktujemy nasze inwestycje, z dyscypliną na pozostałych rynkach, aby nadal napędzać zrównoważony wzrost pomimo niepewnego otoczenia – dodał.

Źródło: Reuters/ESM: European Supermarket Magazine

Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

MONIN CUP POLAND 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej