x

Dania triumfuje w Bocuse d'Or Europe 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    11.05.2022

23-24 marca podczas targów Sirha Budapest odbyły się europejskie eliminacje do konkursu Bocuse d’Or. W zmaganiach wystartowało 17 państw, w tym Polska.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Kandydaci gotowali przez dwa dni, od samego rana do godzin popołudniowych. Mieli do przygotowania 2 dania w 14 porcjach: jedno – serwowane wyłącznie na talerzu, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu, oraz drugie danie mięsne zaprezentowane na platerze i wydane po 5 godzinach i 35 minutach. Produktem obowiązkowym na talerzu był ziemniak, na platerze zaś – comber i udziec z sarny, gęsia wątróbka, kwaśna śmietana i serek wiejski. Perfekcyjne połączenie tych składników pod kątem technicznym i kulinarnym zapewniło 10 państwom awans do wielkiego finału Bocuse d’Or w Lyonie w 2023 r. 

Na podium w Budapeszcie stanęli:
• ZŁOTO:
Brian Mark Hansen z restauracji Soelleroed Kro (Holte, Dania)
• SREBRO: Bence Dalnoki z restauracji Stand Restaurant (Budapeszt, Węgry)
• BRĄZ: Filip August Bendi z restauracji Thon Hotel Bristol (Oslo, Norwegia) 

Polskę reprezentował Jakub Kasprzak z commis chefem Dawidem Cieślińskim. Był to ich drugi występ w europejskiej selekcji konkursu. Nad całością przygotowań i koordynacją wyjazdu do Budapesztu czuwał Adam Chrząstowski, head chef Akademii Bocuse d’Or Polska. Niestety polskiej drużynie nie udało się zakwalifikować do światowego finału w Lyonie; zajęła 14. miejsce na 17 możliwych, zabrakło 86 pkt do wejścia do pierwszej dziesiątki. – Przygotowywaliśmy się tak, jak robią to inne europejskie zespoły – codziennie konsekwentnie do celu. Mimo to dopiero budujemy świadomość tego konkursu i nie jesteśmy w stanie przeskoczyć lat doświadczeń, których w tym konkursie nie posiadamy – komentował wynik Jakub Kasprzak. Nasz kandydat nie poddaje się i już zapowiedział swój start w kolejnych krajowych eliminacjach. Jacek Krawczyk, prezes zarządu i organizator Bocuse d’Or Poland, dodaje zaś: – Już wkrótce ruszam z przygotowaniami do polskiej selekcji 2023. Nie poddajemy się, konsekwentnie będziemy realizować rozwój Bocuse d’Or w Polsce. W drugiej połowie roku chcemy zorganizować szkolenie Bocuse d’Or Campus dla szefów kuchni, którzy chcą wystartować w polskiej selekcji 2023, aby wiedzieli, z czym chcą się zmierzyć.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

MAKRO Polska zrealizowało założenia strategii odpowiedzialnego biznesu na rok 2022

Realizacja założeń strategii odpowiedzialnego biznesu jest istotnym elementem działalności MAKRO Polska. W 2022 roku firma skupiła się między innymi na: rozwoju kultury bezpieczeństwa żywności, minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko oraz wdrożeniu programów wspierających pracowników.

Selgros Cash & Carry sponsorem Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego dla uczniów szkół gastronomicznych

16 uczestników z 8 szkół walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza podczas finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego. Sponsorem wydarzenia był Selgros Cash & Carry.

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

Poznańskie restauracje dołączają do przewodnika Michelin

Poznań dołączy do miast, których restauracje opisane są w słynnym przewodniku Michelin. Znajdzie się w nim obok Warszawy i Krakowa.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej