x

Dania triumfuje w Bocuse d'Or Europe 2022

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    11.05.2022

23-24 marca podczas targów Sirha Budapest odbyły się europejskie eliminacje do konkursu Bocuse d’Or. W zmaganiach wystartowało 17 państw, w tym Polska.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Zdjęcie dzięki uprzejmości Visit Hungary oraz Hungarian Bocuse d’Or Academy
Kandydaci gotowali przez dwa dni, od samego rana do godzin popołudniowych. Mieli do przygotowania 2 dania w 14 porcjach: jedno – serwowane wyłącznie na talerzu, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu, oraz drugie danie mięsne zaprezentowane na platerze i wydane po 5 godzinach i 35 minutach. Produktem obowiązkowym na talerzu był ziemniak, na platerze zaś – comber i udziec z sarny, gęsia wątróbka, kwaśna śmietana i serek wiejski. Perfekcyjne połączenie tych składników pod kątem technicznym i kulinarnym zapewniło 10 państwom awans do wielkiego finału Bocuse d’Or w Lyonie w 2023 r. 

Na podium w Budapeszcie stanęli:
• ZŁOTO:
Brian Mark Hansen z restauracji Soelleroed Kro (Holte, Dania)
• SREBRO: Bence Dalnoki z restauracji Stand Restaurant (Budapeszt, Węgry)
• BRĄZ: Filip August Bendi z restauracji Thon Hotel Bristol (Oslo, Norwegia) 

Polskę reprezentował Jakub Kasprzak z commis chefem Dawidem Cieślińskim. Był to ich drugi występ w europejskiej selekcji konkursu. Nad całością przygotowań i koordynacją wyjazdu do Budapesztu czuwał Adam Chrząstowski, head chef Akademii Bocuse d’Or Polska. Niestety polskiej drużynie nie udało się zakwalifikować do światowego finału w Lyonie; zajęła 14. miejsce na 17 możliwych, zabrakło 86 pkt do wejścia do pierwszej dziesiątki. – Przygotowywaliśmy się tak, jak robią to inne europejskie zespoły – codziennie konsekwentnie do celu. Mimo to dopiero budujemy świadomość tego konkursu i nie jesteśmy w stanie przeskoczyć lat doświadczeń, których w tym konkursie nie posiadamy – komentował wynik Jakub Kasprzak. Nasz kandydat nie poddaje się i już zapowiedział swój start w kolejnych krajowych eliminacjach. Jacek Krawczyk, prezes zarządu i organizator Bocuse d’Or Poland, dodaje zaś: – Już wkrótce ruszam z przygotowaniami do polskiej selekcji 2023. Nie poddajemy się, konsekwentnie będziemy realizować rozwój Bocuse d’Or w Polsce. W drugiej połowie roku chcemy zorganizować szkolenie Bocuse d’Or Campus dla szefów kuchni, którzy chcą wystartować w polskiej selekcji 2023, aby wiedzieli, z czym chcą się zmierzyć.

Artykuł ukazał się w „Food Service" 4/2022 nr 214.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

MONIN CUP POLAND 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej