x

Polskie zboża. Patent na sukces restauracji?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    11.05.2022

Włoski makaron i zagraniczne sery w karcie lokalu robią coraz mniejsze wrażenie na gościach. Szczególnie na turystach spoza Polski, którzy coraz bardziej interesują się kulinarną kulturą Europy Środkowo-Wschodniej.

Polskie zboża. Zdjęcie: Shutterstock.com
Polskie zboża. Zdjęcie: Shutterstock.com
Co turyści myślą o produktach regionalnych z Polski? Mintel, firma prognozująca globalne trendy, już w 2016 roku twierdziła, że Polska to rynek najbardziej innowacyjny w dziedzinie napojów i jedzenia, bo to tu odbywa się najwięcej premier spożywczych. Wkrótce pojawił się restauracyjny szał na kiszonki i powrót do wielu dawnych przepisów na fali trendów takich jak zero waste czy slow life.

Liczne badania udowadniają, że Polska za granicą kojarzy się ze zdrową żywnością i produktami wysokiej jakości. Jednocześnie rośnie zainteresowanie marketingiem regionalnym niezależnie od szerokości geograficznej. Globalna unifikacja świata zakupów czy rozrywek sprawiła, że turyści marzą o tym, by zjeść coś, czego nie ma nigdzie indziej. Warto to wykorzystać, komponując hotelowe czy restauracyjne menu.

Tylko dobre, polskie produkty
O bezpieczeństwie żywności mówi się już jako o globalnym problemie. W sieciowych hotelach nigdy nie wiadomo, skąd pochodzą surowce i czy dania są przygotowywane na bieżąco. Świeże, lokalne jedzenie można marketingowo przedstawić jako jeden z walorów hotelu. Docenią to rodziny z dziećmi, osoby dbające o zdrowy styl życia czy alergicy.

- W zeszłym roku wprowadziliśmy do oferty prastare odmiany zbóż: płaskurkę i samopszę. Widzieliśmy, że klienci się tym interesują. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości naturalną żywność z Polski jest zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i w branży HoReCa. Eksportujemy też nasze zboża za granicę, m.in. do Korei Południowej, USA czy Niemiec - mówi Kamil Rabenda, prezes Soligrano, nagradzanej firmy z branży spożywczej.
Menu docenione przez Gault&Millau

Właściciele hoteli i restauracji, którzy podzielają takie podejście, mogą na tym sporo zyskać. Soligrano aktualnie dostarcza wybrane produkty do restauracji Bagatela w hotelu Kolumna Park. W karcie są np. gołąbki z zieloną soczewicą, zielonym grochem i ryżem inspirowane dawnymi przepisami czy wegetariańskie burgery z siemieniem lnianym.

- To menu docenił słynny przewodnik Gault&Millau, który w edycji z 2020 roku napisał, że będąc w okolicy warto do nas wstąpić i zwrócić uwagę na miejscowe specjały, które znajdują się w karcie pod nazwą „Szlakiem kuchni regionu” - zauważa Maciej Kowalski, szef kuchni w restauracji Bagatela w hotelu Kolumna Park. To m.in. dzięki jego pomysłom karta zyskała tak oryginalny charakter.

Możliwości są nieograniczone
W kuchni nie warto ograniczać się do starych trików. Największą rewelacją ostatnich lat były dzieła eksperymentatorów: książka o nietypowych kiszonkach Aleksandra Barona, posiłki przygotowywane dawnymi technikami w restauracji Kuby Winkowskiego w Wielkiej Brytanii, warsztaty Łukasza Łuczaja dotyczące przyrządzania dań z chwastów…

Szef kuchni restauracji Bagatela tworzy nowe przepisy na roślinne dania na bazie zbóż ekspandowanych, roślin strączkowych i kasz. Ekspandowanie to znana od lat technika, ale dopiero od niedawna wykorzystywana szerzej – nie tylko do ekspandowania samej pszenicy i ryżu.

Potencjalne możliwości są nieograniczone: ekspandowane ziarna można dodać do jogurtu, potraktować jako uzupełnienie musli czy posypkę do zup, ale również schrupać jako przekąskę czy dorzucić do deserów.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Kłopoty barów i pubów serwujących piwo. Spadają jego produkcja i sprzedaż, rosną zaległości

Sezon letni to dla branży piwnej czas żniw, ale w tym roku nie uda jej się odbić po pandemicznym okresie. Polacy piją mniej piwa. Efekt? Dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Bazy Informacji Kredytowych BIK pokazują, że od maja 2021 do maja 2022 roku zadłużenie piwnych graczy wzrosło o 500%.

Potęga obrazu - o projektowaniu dla gastronomii

Zalecają się do nas obrazami, tworzą wyraziste wizualne komunikaty. O to, po co gastronomii profesjonalne identyfikacje wizualne, zapytaliśmy specjalistów. Projektanci Edgar Bąk, Aga Kotowska i Michał Loba opowiedzieli nam o swoich pracach.

Gastronomia 2.0: czy maszyny odbiorą nam pracę?

Maszyny potrafią nalewać piwo, robić koktajle, odbierać i przynosić zamówione potrawy, a także bez problemu wystawią rachunek, co przyspiesza proces płatności. Czy nowoczesna technologia wkrótce w pełni zautomatyzuje gastronomię?

Sukces restauracji - balans właściwego zarządzania i talentu szefa

Kluczowa dla powodzenia restauracji jest równowaga między finansowymi aspektami działalności a chęcią kreacji. Nawet najpiękniejsza restauracja, z genialną lokalizacją, nie będzie cieszyć się popularnością, jeśli zabraknie w niej szefa z talentem - pisze Janusz Garncarczyk, szef restauracji Lemon.

Polska kocha frytki - Glovo dzieli się danymi na Międzynarodowy Dzień Frytek

W ciągu ostatniego roku polscy użytkownicy aplikacji Glovo zamówili ponad milion porcji frytek - to aż 110 ton! Najpopularniejsze w naszym kraju są klasyczne frytki długie, na drugim miejscu plasują się karbowane, a następnie belgijskie. Tuż za podium znalazły się frytki z batatów.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej