x

Szum w Warszawie - niekonwencjonalne menu i pizza w 14 wariantach

Kategoria: Miejsca    11.05.2022

Szum to restauracja, która zadebiutowała w kwietniu na warszawskiej Woli. Szefem kuchni jest w niej Patryk Banaszczuk, a w menu zrezygnowano z klasycznego podziału na przystawki i dania główne, opierając się potrawach i przekąskach do współdzielenia w większym gronie.

Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Sercem warszawskiego lokalu jest bar rzucający się w oczy od wejścia do restauracji. Wedle filozofii, która przyświecała twórcom Szumu, to właśnie na tym miejscu ma skupiać się uwaga gości, między innymi podczas oczekiwania na stolik.

Wnętrze utrzymane jest w ciepłych kolorach, inspirowanych słonecznym Meksykiem czy Kalifornią.
– Te inspiracje nie są dominujące, ale wprawne oko wychwyci je zarówno w wystroju miejsca, jak i na talerzu czy w koktajlu – mówi Adam Antoszkiewicz, właściciel restauracji.


Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Menu do współdzielenia
Szefem kuchni Szumu jest Patryk Banaszczuk. W menu restauracji zrezygnowano z tradycyjnego podziału na przystawki, dania główne i desery na rzecz coraz popularniejszej filozofii podawania dań i przekąsek do podziału w ramach jednego stolika. Dzięki temu, goście zamiast indywidualnych porcji najczęściej zamawiają kilka potraw do wspólnej biesiady.

Goście Szumu spróbować mogą m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu, kurczaka w meksykańskim sosie mole, ziemniaków z ogniska, klasycznego tatara czy świeżych szparagów.

Pizza na biało i czerwono
Poza daniami do współdzielenia, istotną część menu stanowi także pizza dostępna w 14 rodzajach, z podziałem na warianty klasyczne oraz “białe”, czyli bez sosu pomidorowego.

– Brakowało nam miejsca, w którym można zjeść zarówno dobrą pizzę, jak i dania inspirowane innymi zakątkami świata, niekoniecznie Włochami. Podjęliśmy wyzwanie stworzenia pizzy tak dobrej jak neapolitańska, ale z chrupiącym ciastem. Sekretem naszego ciasta jest m. in. 48-godzinna fermentacja – tłumaczy właściciel Szumu.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kontakt wino & bistro - lokal sommeliera Piotra Pietrasa

Kontakt wino & bistro na warszawskim Mokotowie łączy różne funkcje: neo bistro, wine baru, sklepu z winem i przestrzeni warsztatowej. Lokal firmowany jest przez utytułowanego sommeliera Piotra Pietrasa, który jednak podkreśla drużynowy charakter konceptu. Za kuchnię odpowiada Jan Wojtalik.

Polana Smaków - kuchnia Andrzeja Polana w centrum Warszawy

O Małej Polanie Smaków słyszała większość ceniących autorską kuchnię restauracyjnych bywalców. Nie każdy jednak wie, że lokal znanego kucharza Andrzeja Polana ma nową siedzibę. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeniósł się z Mokotowa do ścisłego centrum Warszawy.

Japoński Zjadacz Snów w Warszawie

Pod koniec sierpnia 2019 r. zaraz obok znanego wszystkim warszawskim miłośnikom ramenu lokalu Sato gotuje powstała niewielka japońska cukiernia. Lokal urządzony jest podobnie do sąsiadującej ramenowni - minimalistyczne wnętrze zostało delikatnie ozdobione japońskimi bibelotami.

SANTO PORTO BY MAGDA GESSLER

W samym centrum Gdyni, tuż u podnóża Kamiennej Góry i w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Willi Szczęść Boże, w połowie sierpnia 2018 r. uroczyście otwarto Santo Porto, rybny raj Magdy Gessler.

ELEVEN MADISON PARK NUMEREM JEDEN

Po raz pierwszy w historii nowojorska Eleven Madison Park zdobyła pierwsze miejsce w rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Zwycięzcy zostali zaprezentowani podczas ceremonii w historycznym Royal Exhibition Building w Melbourne.

Open Kitchen - gdyńska restauracja, która stawia na otwartość

Open Kitchen to nowa restauracja w Gdyni przeznaczona na 47 miejsc siedzących. Właścicielami są Ryszard i Magdalena Piaseccy.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej