x

Szum w Warszawie - niekonwencjonalne menu i pizza w 14 wariantach

Kategoria: Miejsca    11.05.2022

Szum to restauracja, która zadebiutowała w kwietniu na warszawskiej Woli. Szefem kuchni jest w niej Patryk Banaszczuk, a w menu zrezygnowano z klasycznego podziału na przystawki i dania główne, opierając się potrawach i przekąskach do współdzielenia w większym gronie.

Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Sercem warszawskiego lokalu jest bar rzucający się w oczy od wejścia do restauracji. Wedle filozofii, która przyświecała twórcom Szumu, to właśnie na tym miejscu ma skupiać się uwaga gości, między innymi podczas oczekiwania na stolik.

Wnętrze utrzymane jest w ciepłych kolorach, inspirowanych słonecznym Meksykiem czy Kalifornią.
– Te inspiracje nie są dominujące, ale wprawne oko wychwyci je zarówno w wystroju miejsca, jak i na talerzu czy w koktajlu – mówi Adam Antoszkiewicz, właściciel restauracji.


Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Menu do współdzielenia
Szefem kuchni Szumu jest Patryk Banaszczuk. W menu restauracji zrezygnowano z tradycyjnego podziału na przystawki, dania główne i desery na rzecz coraz popularniejszej filozofii podawania dań i przekąsek do podziału w ramach jednego stolika. Dzięki temu, goście zamiast indywidualnych porcji najczęściej zamawiają kilka potraw do wspólnej biesiady.

Goście Szumu spróbować mogą m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu, kurczaka w meksykańskim sosie mole, ziemniaków z ogniska, klasycznego tatara czy świeżych szparagów.

Pizza na biało i czerwono
Poza daniami do współdzielenia, istotną część menu stanowi także pizza dostępna w 14 rodzajach, z podziałem na warianty klasyczne oraz “białe”, czyli bez sosu pomidorowego.

– Brakowało nam miejsca, w którym można zjeść zarówno dobrą pizzę, jak i dania inspirowane innymi zakątkami świata, niekoniecznie Włochami. Podjęliśmy wyzwanie stworzenia pizzy tak dobrej jak neapolitańska, ale z chrupiącym ciastem. Sekretem naszego ciasta jest m. in. 48-godzinna fermentacja – tłumaczy właściciel Szumu.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej