x

Szum w Warszawie - niekonwencjonalne menu i pizza w 14 wariantach

Kategoria: Miejsca    11.05.2022

Szum to restauracja, która zadebiutowała w kwietniu na warszawskiej Woli. Szefem kuchni jest w niej Patryk Banaszczuk, a w menu zrezygnowano z klasycznego podziału na przystawki i dania główne, opierając się potrawach i przekąskach do współdzielenia w większym gronie.

Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Szum w Warszawie. Istotną część menu stanowi pizza dostępna w 14 rodzajach. Zdjęcie: materiały prasowe
Sercem warszawskiego lokalu jest bar rzucający się w oczy od wejścia do restauracji. Wedle filozofii, która przyświecała twórcom Szumu, to właśnie na tym miejscu ma skupiać się uwaga gości, między innymi podczas oczekiwania na stolik.

Wnętrze utrzymane jest w ciepłych kolorach, inspirowanych słonecznym Meksykiem czy Kalifornią.
– Te inspiracje nie są dominujące, ale wprawne oko wychwyci je zarówno w wystroju miejsca, jak i na talerzu czy w koktajlu – mówi Adam Antoszkiewicz, właściciel restauracji.


Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Goście Szumu mogą spróbować m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu z dodatkami. Zdjęcie: materiały prasowe
Menu do współdzielenia
Szefem kuchni Szumu jest Patryk Banaszczuk. W menu restauracji zrezygnowano z tradycyjnego podziału na przystawki, dania główne i desery na rzecz coraz popularniejszej filozofii podawania dań i przekąsek do podziału w ramach jednego stolika. Dzięki temu, goście zamiast indywidualnych porcji najczęściej zamawiają kilka potraw do wspólnej biesiady.

Goście Szumu spróbować mogą m.in. robionego na miejscu wędzonego twarogu, kurczaka w meksykańskim sosie mole, ziemniaków z ogniska, klasycznego tatara czy świeżych szparagów.

Pizza na biało i czerwono
Poza daniami do współdzielenia, istotną część menu stanowi także pizza dostępna w 14 rodzajach, z podziałem na warianty klasyczne oraz “białe”, czyli bez sosu pomidorowego.

– Brakowało nam miejsca, w którym można zjeść zarówno dobrą pizzę, jak i dania inspirowane innymi zakątkami świata, niekoniecznie Włochami. Podjęliśmy wyzwanie stworzenia pizzy tak dobrej jak neapolitańska, ale z chrupiącym ciastem. Sekretem naszego ciasta jest m. in. 48-godzinna fermentacja – tłumaczy właściciel Szumu.

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej