x

Pomoc ukraińskim winiarzom - Masterclass: Wines of Ukraine

Kategoria: Wino    09.05.2022

Masterclass: Wines of Ukraine to pierwsza w historii polska profesjonalna degustacja prezentująca polskiemu rynkowi wina wyprodukowane w Ukrainie. Ich sprzedaż czy eksport umożliwi ukraińskim winiarzom pozyskać środki na kontynuowanie produkcji.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Wojna tocząca się w Ukrainie zniszczyła większość działających tam winiarni. Dla producentów, którzy przetrwali, niezwykle ważne jest teraz znalezienie rynków zbytu na kolejne roczniki win. Nic tak nie pomoże winiarzom, jak sprzedaż czy eksport ich wina i pozyskanie pieniędzy na kontynuowanie produkcji.

Podczas Masterclass przedstawicielka Wines of Ukraine, Jenia Nikolaichuk oraz Piotr Kamecki, wiceprezydent Stowarzyszenia Sommlierów Polskich i Międzynardowego Stowarzyszenia Sommelierów ASI, przedstawią winiarstwo ukraińskie, jego historię i stan aktualny oraz przeprowadzą degustację komentowaną ukraińskich win.

Gośćmi wydarzenia będzie pięciu producentów wina (osobiście i online), którzy chcą nawiązać kontakty handlowe z rynkiem polskim. Są to: Biologist Winery, 46 Parallel, Father's Wine, Stakhovsky Winery i Shabo Winery.

Wydarzenie powstało z odruchu serca i potrzeby solidarności jego organizatorów z Ukrainą. Taste It All oraz wspierający markę partnerzy pokrywają całość kosztów organizacyjnych tej degustacji.
Impreza przeznaczona jest dla przedstawicieli branży winiarskiej i mediów, bez udziału konsumentów. Rezerwacja miejsc poprzez formularz: https://www.tasteitall.pl/kalendarzimprez/masterclass-wines-of-ukraine,p11392646

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wino i kobiety. Jak sobie radzą panie w branży winiarskiej?

Wino to nie tylko trunek najchętniej wybierany przez kobiety, dla wielu z nich sposobem na życie stała się praca w branży winiarskiej. Jakie możliwości zawodowe w świecie win mają dziś kobiety? Opowiada Dorota Wisła, absolwentka enologii i sommelierka.

Abruzja nieznana

Abruzja to region winiarski w środkowych Włoszech położony między wybrzeżem Adriatyku a Apeninami. W połączeniu z lokalną kuchnią i wciąż umiarkowanym ruchem turystycznym tworzy fascynującą destynację dla miłośników nieoczywistych smaków i lokalnych win.

Startują czwartkowe spotkania Klubu Terroirystów

Klub Terroirystów to wspólnota założona przez Master Sommeliera Piotra Pietrasa, a zbudowana wokół win naturalnych. - Naszym celem są degustacje, spotkania, rozmowy, odkrycia i przyjaźnie. Bez zobowiązań, za to z czystą przyjemnością - mówi Piotr Pietras. Pierwsze spotkanie - 21 kwietnia.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MICHAŁ DROZDOWSKI

Michał Drozdowski związany jest z branżą winiarską od 10 lat. Obecnie obejmuje stanowisko Head Sommeliera w restauracji Farina w Krakowie.

Adam Pawłowski: Biała Argentyna

Argentyna nieodłącznie kojarzy się z czerwonym malbeckiem. Mało kto wie, że w latach 80. konsumpcja wina w tym kraju sięgnęła rekordowego i nadal niedoścignionego poziomu 100 l na osobę rocznie. Zaskakujące, że piło się wówczas głównie białe odmiany.

Adam Pawłowski: Szampan od rolnika

W ostatnich dekadach uwidocznił się podział na dwa nurty w regionie Szampanii. Z jednej strony mamy powszechnie rozpoznawalne marki dużych domów szampańskich jak Moët et Chandon czy Ruinart, a z drugiej znani jedynie w wąskich gronach smakoszy, mali producenci jak Jacques Selosse, David Léclapart.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej